گوناگون

موفقیت در سیاست خارجی حاصل عمل به رهنمودهای رهبری

موفقیت در سیاست خارجی حاصل عمل به رهنمودهای رهبری

پارسینه: رئیس‌جمهوری گفت: اگر دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی موفقیت‌هایی داشته است، در پرتو عمل به رهنمودهای رهبری بوده و اگر نواقصی وجود دارد مربوط به ما است.

به گزارش پارسینه و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ سیدابراهیم رئیسی در دوازدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هر آنچه قدسیت در عالم وجود دارد مرتبط با وجود قدوسی است، اظهار کرد: اگر مکان، زمان و شخصی مقدس است به اعتبار و در ارتباط با قدوسی است که دارای تقدس شده است. نظام مقدس، دفاع مقدس و همه بخش‌هایی از کشور که قدسیت دارند به دلیل داشتن ارتباط با وحی و باید و نباید‌های الهی، نیت مقدس و وجود حاکمیت و حکومتی که به امضای شارع مقدس رسیده باشد، تقدس دارند.

وی افزود: شرط قدسیت در همه عرصه‌ها این است که هر سه جهت یادشده در آن وجود داشته باشد و این سه جهت را قانون اساسی جمهوری اسلامی تضمین کرده است. باید‌ها و نباید‌های قانون و انطباق با شرع را شورای نگهبان برعهده دارد. در رأس نظام هم مقام معظم رهبری را داریم و ایشان هم به باید‌ها و نباید‌های وحیانی توجه دارند و هم نیاز جامعه را می‌شناسند.

رئیسی با تأکید بر اینکه در حوزه‌های فرهنگ، سیاست و اقتصاد که موضوعات اولویت‌دار کشور هستند، گفت: شرایط به شکلی است که همه ظرفیت‌ها و امکانات مادی و معنوی برای رسیدن جامعه به رهنمود‌های رهبری مشخص شده است. ما به‌عنوان مسئولان این نظام باید بدانیم در این عرصه‌ها هم متناسب با نیاز کشور و هم متناسب با آرمان‌های بلند انقلاب چه باید بکنیم.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: در بخش‌هایی که بر اساس رهنمود‌های امام راحل و رهبری انقلاب عمل شده است، شاهد پیشرفت هستیم و در بخش‌هایی که این‌چنین نبوده و با نگاه‌های دیگر حرکت کرده‌ایم و شاهد بی‌تفاوتی نسبت به رهنمود‌های رهبران انقلاب بوده‌ایم، دچار مشکلاتی هستیم که باید برای رفع‌شان تلاش کنیم.

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به موفقیت‌های کشور در سیاست خارجی، گفت: اگر دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی موفقیت‌هایی داشته است در پرتو عمل به رهنمود‌های رهبری بوده است و اگر نواقصی هست از ماست. اگر به آنچه رهبر انقلاب ترسیم کرده‌اند عمل شود، کشور پیشرفت می‌کند و سیادت و آقایی کشورمان حفظ می‌شود. ما منظومه‌ای از دیدگاه‌های ایشان در حوزه‌های مختلف را روبه‌روی خود داریم که باید آن را با تلاش و مجاهدت شبانه‌روزی اجرایی کنیم. باور ما این است که با امیدواری و فرهنگ «ما می‌توانیم» امکان جبران عقب‌ماندگی‌ها وجود دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با بیان اینکه در حوزه اقتصاد اگر به خط‌مشی ترسیم‌شده از سوی رهبری در قالب اقتصاد مقاومتی توجه می‌شد وضع امروز کشور متفاوت بود، افزود: در حوزه‌های فرهنگ و سیاست نیز اگر رهنمود‌ها و نظرات ایشان به‌طور کامل عملیاتی می‌شد قطعاً شرایط بهتری نسبت به وضع فعلی داشتیم. در حوزه اقتصادی، دولت در شرایطی آغاز به کار کرد که با کسری بودجه، تورم و مشکلات دیگر روبه‌رو بودیم و باید آن‌ها را جبران می‌کردیم که به لطف خداوند انجام شد.

رئیسی با مقایسه وضعیت کسری بودجه کشور، تورم و اشتغال در آغاز به کار دولت سیزدهم و شرایط فعلی، افزود: با مقایسه رشد اقتصادی در قبل از سال ۱۴۰۰ مشخص می‌شود در سال ۱۴۰۱ تلاش شد تورمی که همه را رنج می‌داد مهار شود. تورم محصول کسری بودجه و رشد نقدینگی است. در سال ۱۴۰۱ تلاش کردیم مصارف و منابع، تراز باشد و همخوانی داشته باشند تا کسری بودجه نداشته باشیم که طبق اعلام مرکز آمار در آن سال کسری بودجه نداشتیم. رشد نقدینگی در زمانی که دولت سیزدهم مستقر شد ۴۲ درصد بود و الان ۲۲ تا ۲۶ درصد است و پیش‌بینی می‌کنیم تا آخر سال این عدد روی ۲۵ درصد تثبیت شود.

وی یادآور شد: رشد اقتصادی که حاصل افزایش سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری است در بهار امسال بنا به اعلام مرکز آمار ایران ۲.۶ درصد بوده است. سازمان بهره‌وری اعلام کرد امروز ۵.۳ درصد رشد بهره‌وری داریم که اگرچه هنوز مطلوب ما نیست، اما رشد قابل‌اهمیتی است. در اشتغال، دو سوم استان‌های کشور مشکلی ندارند و از وضعیت بحرانی به وضعیت عادی رسیده‌ایم و فقط در حوزه اشتغال افراد تحصیل‌کرده نیازمند تلاش بیشتر هستیم.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری ادامه داد: در سالی که دولت سیزدهم مستقر شد میزان خرید گندم از کشاورزان ۵.۴ میلیون تن بود، ولی سال گذشته ۵.۷ میلیون تن گندم خریداری شد و امسال بیش از ۱۰ میلیون تن، برنامه‌ریزی ما این است که در پایان دولت، نیاز به واردات گندم نداشته باشیم.

رئیسی با تأکید بر اینکه معتقدیم می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم، تصریح کرد: در همه حوزه‌ها کار‌های بسیاری انجام شده و در حال انجام است؛ برای ما امیدوارشدن مردم، مهم است و رهبری نیز بر این نکته تأکید دارند که باید برای تقویت ایمان و امید مردم تلاش کنیم و هر کاری که باعث ناامیدی مردم شود از نظر دولت، همراهی با دشمنان است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار