گوناگون

دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه عربستان در نیویورک

دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه عربستان در نیویورک

پارسینه: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو کرد.

به گزارش پارسینه و به نقل از فارس؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و در ادامه رایزنی‌هایش با مقامات شرکت کننده.

با فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه دوجانبه و منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

طرفین در این دیدار در مسیر عزم جدی دو کشور برای ورود به مرحله جدید، از بازگشایی سفارتخانه‌ها و استقرار سفرای دو کشور در تهران و ریاض ابراز خرسندی کردند. امیرعبداللهیان افزود: بر مبنای ایده مطرح شده در دیدار ولیعهد عربستان، آمادگی تنظیم و امضای سند جامع همکاری‌های دو کشور را داریم.
همچنین لازم است در مسیر عزم دو کشور برای گسترش روابط در زمینه‌های مختلف دوجانبه بویژه اقتصادی و تجاری، کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را فعال کنیم.

وی بر ضرورت فعال سازی خطوط حمل و نقل هوایی و دریایی بین دو کشور بمنظور تسهیل روند مسافرت و تجارت بین دو کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین ایده پیشنهادی جمهور اسلامی ایران برای تشکیل مجمع گفتگو و همکاری بین ۸ کشور شمال و جنوب خلیج فارس را مورد تاکید قرار داد.

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان نیز در این دیدار سرعت روند پیشرفت امور در روابط دو کشور از زمان انتشار اعلامیه از سرگیری روابط را رضایت بخش خواند و گفت: علاوه بر آن افق‌های جدید نیز باز کرده‌ایم.

وی ضمن اعلام تمایل کشورش برای تقویت همکاری‌های دوجانبه و اجرای ایده‌های مطرح شده، دیدار سران را زمینه ساز افزایش سرعت روند همکاری‌ها ارزیابی کرد.

دو طرف در این دیدار اتفاق نظر خود را در خصوص تسریع در تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، تشکیل کمیته هماهنگی، راه‌اندازی خطوط حمل و نقل هوایی و دریایی، تسهیلات کنسولی برای شهروندان و تقویت همکاری‌های ورزشی دو کشور اظهار داشتند.

وزیران امور خارجه ایران و عربستان همچنین از هماهنگی فدراسیون دو کشور برای انجام مسابقات ورزشی دو کشور در میادین خانگی ابراز خرسندی کردند و آن را دارای آثار مثبت بر افکار عمومی دو کشور دانستند.

وزرای خارجه ایران و عربستان اخیرا در ریاض و در پی سفر امیرعبداللهیان به عربستان سعودی با یکدیگر دیدار و گفتگو کرده بودند.


۲۷ خرداد ماه نیز فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان به تهران سفر و ضمن دیدار با امیرعبداللهیان با آیت‌الله رئیسی هم ملاقات و گفتگو کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار