گوناگون

واکنش وزارت کشور به جوسازی های رسانه‌ای درباره دانشگاه ها و اتفاقات اخیر

واکنش وزارت کشور به جوسازی های رسانه‌ای درباره دانشگاه ها و اتفاقات اخیر

پارسینه: وزارت کشور به جوسازی‌های رسانه‌ای پیرامون موضوع دانشگاه ها و اتفاقات اخیر پاسخ داد.

به گزارش پارسینه و به نقل از فارس؛ وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در ایام اخیر برخی اظهارات شتاب‌زده و بعضا غرض‌آلود درباره تصمیمات وزارت علوم و پیگیری‌های وزارت کشور پیرامون مسائل مرتبط با دانشگاه‌های کشور صورت گرفته که در این راستا توجه به نکات ذیل ضروری است:

۱. دانشگاه پرچمدار پیشرفت و پیشران تحول در کشور خصوصا در طی سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و هست. ظرفیت وسیع نیروی جوان در دانشگاه و توان تحولات قدرت‌آفرین برای پیشرفت درون زای کشور از جدی‌ترین زمینه‌های نگرانی دشمنان در ادوار مختلف بوده است.

۲. اعتماد و باور رهبر حکیم و فرزانه انقلاب به دانشگاه سرمایه‌ای بزرگ و منحصر به‌فرد در طی سالیان اخیر است. منزلت والای دانشگاه در منظر رهبر گرانقدر انقلاب اسلامی با محور‌هایی مانند؛ پیشرفت، نهضت نرم افزاری، اعتماد به نفس ملی، خودباوری، نقد و نظریه پردازی و ... نصب العین همه مسئولان کشور بوده و برای جامعه دانشگاهی سرمایه بزرگی برای رفع موانع و بن بست‌های احتمالی و پیشرفت و تعالی است.

۳. بیشترین آسیب به دانشگاه در سال‌های گذشته از ناحیه جریان‌هایی وارد آمده است که کوشیده‌اند با سیاسی‌بازی و بهره‌برداری‌های جناحی و انتخاباتی از ظرفیت بزرگ دانشگاه و فطرت حق جوی جوانان دانشجو در راستای مطامع خود بهره‌برداری مقطعی داشته باشند. افرادی که در عین رکود علمی، با بی اخلاقی سیاسی و نمایش‌های رسانه‌ای کوشیده اند تا فرصت تولید علم و به تبع آن احساس افتخار ملی و سپهر فرهنگی سیاسی دانشگاه‌ها را آلوده به نگرش جناحی و بعضا ضدملی کنند.

۴. آنچه وزارت علوم در برابر معدود اساتیدی که دچار رکود علمی بوده، اما نقش مهمی در نمایش‌های رسانه‌ای داشته اند، صورت داده کاملا بر مبنای موازین قانونی و اداری و البته وظیفه انقلابی این وزارتخانه برای پویایی علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها بوده است که جای تقدیر دارد. چرا که مسئولیت اساتید دانشگاه‌ها به‌عنوان معیار و تراز در نهاد دانشگاه، ضمن پیش‌برد اهداف آموزشی و پژوهشی، احیای حس غرور و سربلندی ملی در دانشجویان است. هرچند جریانات سیاسی که بی‌توجه به ظرفیت جوانان در طی سال‌های تصدی مسئولیت خود، سد راه جوان‌گرائی، نخبه گرایی و تغییر در مدیریت فرسوده گذشته بوده و خود عمده‌ترین دلیل ناامیدی بخشی از جوانان هستند، امروز پوستین وارونه پوشیده و در برابر قانون بایستند.

۵. وزارت کشور در راستای رفع موانع و کمک به تصمیم سازی وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد در جهت توسعه علمی و افزایش ظرفیت‌های جذب هیات علمی دانشمند، جوان و نخبه و تبدیل دانشگاه‌ها به مهمترین نهاد حل مسائل واقعی کشور و تولید علم بومی نافع، آنچنان که سیاست کلان نظام جمهوری اسلامی در حوزه علم و فناوری بوده است، همواره آماده بوده و تلاش‌های خود را نیز صورت داده است. وزارت کشور به سبب وظیفه میانداری خود در نظام حکمرانی کوشیده است تا همه دستگاه‌ها از جمله؛ سازمان اداری استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و ... نسبت به رفع نیازمندی‌های دانشگاه‌ها و ارتقا همه جانبه امور از کیفیت تحصیل و خدمات رفاهی دانشجویان و اساتید تا جذب اعتبارات لازم برای تحول و ارتقا نظام دانش و پژوهش، بسیج گردند.

۶. «ما می‌توانیم» کلیدواژه پیروزی و عزت در تمامی دوران معاصر و تجربیاتی بوده است که نظام مقدس جمهوری اسلامی از سر گذرانده است. باید با ترویج این فرهنگ متعالی، افق‌های روشنی پیش روی جوانان در دانشگاه‌ها ایجاد شود. انتظار آحاد جامعه از دانشگاه این بوده و است که دانشجو را متخلق، انقلابی، معتقد به آرمان‌ها، دوستدار میهن و نظام، با خودباوری ملی و سرشار از امید و با فهم درست از موقعیت کشور تربیت کند که این مهم باید با محوریت خود دانشگاه‌ها دنبال شود. جامعه دانشگاهیان می‌توانند با تبیین پیشرفت‌های عظیمی که در کشور به‌وقوع پیوسته در نهضت امیدآفرینی در کشور به ایفای نقش پرداخته و تلاش‌های متمرکز دشمن برای یأس و ناامیدی در دانشگاه و به تبع آن در جامعه را به شکست بکشانند.

بدیهی است همه دستگاه‌های مسئول در کشور در تقویت و تعالی چنین وضعیتی در دانشگاه‌های کشور وظیفه‌مند هستند. از جامعه دانشگاهیان و نخبگان علمی کشور نیز انتظار می‌رود همچون همیشه، با قدرت اراده در مسیر تولید علم و ارتقای فرهنگ بکوشند و در این مسیر تبلیغات سیاسی و جناحی را وقعی ننهند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  نکته اول ؛ رهبری در دیدار چند وقت اخیر با سپاهیان ، فرمودند اجازه بدهید در جامعه انتقاد و نقد باشد. خواهشاً در پشت رهبری برای رسیدن به هدف هایتان پنهان نشوید .
  نکته دوم ؛ موضوع انحصار کردن ، از سرزمینمان تا فرهنگ و هنر و علم ، مجلس ، شورای نگهبان ..... تضمینی برای بقای نظام و حاکمیت نمی تواند باشد.
  نکته سوم ؛ در جایگاه فرزندی با تجربه کم در مقایسه با شماها ، هشدار می دهیم که انحصار ، تندروی ، محدودیت ، انزوا ، تحمیل و زور در مقابل نارضایتی عمومی و شرایط سخت بر مردم ، گزینه هایی هست که ممکن هست اتفاقات شهریور گذشته را تکرار کند . تصمیم گیری عده ای مشخص با خط فکری مشخص ، در یک دورهمی حزبی یا شاید خانوادگی یا شاید ...... بدون سواد بدون دانش بدون تعهد و تعصب بدون آینده نگری نسبت به این مردم و این سرزمین به سرانجام حکومت پهلوی می رسد .
  نکته چهارم ؛ اگر قصد دارید بدون نظر خواهی از مردم بمانید و برای ملت ایران تعیین تکلیف کنید ، کشور را سهم و حق خودتان بدانید و فکر کنید که اربابانی هستید که بر یک عده رعیت بی سواد و ناآگاه حکومت می کنید ، بهتر هست قبل از درگیری و تنش و جنگ داخلی :
  سهم مردم را از این سرزمین بدهید تا آنها بروند یا
  یا مناطق خالی از سکنه استرالیا و کانادا و آمریکا و روسیه را بخرید و تحت عنوان ایران یک و دو ، سه و چهار ، مردم ایران را به آنجا تبعید کنید و یا
  تا قبل از بدبخت کردن مردم ایران ، تا قبل از ویران کردن ایران مثل یمن ، تا قبل از حکومت طالبان بر مردم ، جوانمردانه کلید خانه ملت ایران را تحویل دهید ، بگذارید بعد از ۴۶ سال زندگی در بحران ، انزوا ....... خودشان با تدبیرشان بدون جنگ و تنش و ویرانی خانه اشان را بسازند .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار