گوناگون

سرعت اینترنت افغانستان پس از طالبان

سرعت اینترنت افغانستان پس از طالبان

پارسینه: بررسی‌های به عمل آمده حاکی از آن است که سرعت اینترنت افغانستان از زمان روی کار آمدن طالبان افت چشمگیری داشته‌است.

بنابر گزارش رویترز یکی از چشمگیرترین تغییرات از زمانی که طالبان برای اولین بار از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به قدرت رسیدند، انفجار اینترنت بوده‌است، زمانی که طالبان در هفته های پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به ایالات متحده از قدرت خارج شدند، عملاً هیچ کس به اینترنت دسترسی نداشت. بر اساس گزارش بانک جهانی، پس از نزدیک به دو دهه مداخله و تعامل غرب با جهان، ۱۸ درصد از جمعیت آن به اینترنت دسترسی پیدا کردند.

دولت طالبان به دختران اجازه داده است که به صورت انفرادی در خانه درس بخوانند و برای ممنوع کردن اینترنت که مقامات آن از طریق رسانه های اجتماعی از آن استفاده می کنند، اقدامی نکرده است. اما دختران و زنان با انبوهی از مشکلات از قطع برق گرفته تا سرعت پایین اینترنت، چه رسد به هزینه رایانه و وای فای در کشوری که ۹۷ درصد مردم در آن در فقر زندگی می کنند، مواجه هستند.

سکینه نظری، یکی از دانشجوهای افغان، پس از آنکه در ماه دسامبر مجبور به ترک دانشگاه شد، یک هفته در خانه اش در غرب کابل کلاس زبان مجازی را امتحان کرد. اما او پس از مبارزه با مشکلات آن را با ناامیدی رها کرد.

او گفت: "من نتوانستم ادامه دهم." دسترسی به اینترنت در افغانستان بسیار سخت است و گاهی اوقات ما در ۲۴ ساعت نیم ساعت برق داریم.

اوکلا، مستقر در سیاتل، که سرعت های جهانی اینترنت را جمع آوری می کند، اینترنت موبایل افغانستان را در بین ۱۳۷ کشور کندترین و اینترنت ثابت آن را در رتبه دوم از آخر در بین ۱۸۰ کشور جهان قرار داده است.

برخی از افغان‌ها از ایلان ماسک، رئیس اجرایی اسپیس‌ایکس درخواست کرده‌اند تا سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک خود را به افغانستان معرفی کند، همانطور که در اوکراین انجام داده است و درخواست‌های کمک را در توییتر که متعلق به او است، ارسال کرده‌اند.

سوفیا گفت: ما همچنین از ایلان ماسک می خواهیم که به ما کمک کند. اگر آنها بتوانند این موضوع را در افغانستان حل کنند، برای زنان بسیار بسیار تأثیرگذار خواهد بود.با این حال تاکنون سخنگویان اسپیس ایکس به درخواست ها پاسخ نداند.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار