گوناگون

از گزینه های فعال آمریکا علیه تهران تا ادامه فعالیتهای آژانس انرژی اتمی در ایران

از گزینه های فعال آمریکا علیه تهران تا ادامه فعالیتهای آژانس انرژی اتمی در ایران

پارسینه: رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ادعا کرده که بازرسان این آژانس به ارزیابی‌های خود درباره دلایل احتمالی وجود آثار اورانیوم غنی‌ شده با منشا انسانی در سه سایت اعلام‌ نشده در ایران ادامه خواهند داد.

به گزارش پارسینه، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی IAEA در آغاز نشست فصلی شورای حکام در وین از تداوم ناکافی بودن همکاری‌ها از سوی تهران با این نهاد خبر داد. او گفت پیشرفت‌هایی هم وجود داشته‌اند، اما "نه به اندازه‌ای که انتظار داشتم. " رافائل گروسی یادآور شد: «آنچه اکنون باید رخ دهد، یک روند پایدار و بدون وقفه است که به تحقق بدون تاخیر تعهدات مندرج در بیانیه مشترک بیانجامد.»

اشاره گروسی به بیانیه مشترکی است که آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران در پایان سفر او در ماه مارس به تهران صادر کردند. بیانیه از افزایش نظارت بر تاسیسات و تحقیقات لازم در مورد سایت‌های هسته‌ای اعلام نشده خبر می‌داد. پس از آن سفر، برخی دوربین‌ها و تجهیزات نظارتی در سایت‌های اتمی ایران دوباره فعال شدند.مدیرکل آژانس عنوان کرد که تهران تنها در بخشی از درخواست‌های بازرسان هسته‌ای همکاری می‌کند. طبق توافق ماه مارس، ایران باید برای شفاف‌سازی در باره کشف آثار اورانیوم در سه مرکز اعلام نشده با بازرسان همکاری‌های لازم را انجام می‌داد.

گروسی روزگذشته پس از جلسه شورای حکام در یک نشست خبری در این زمینه اضافه کرد: «پاسخ‌هایی از طرف ایران دریافت کردیم، اما به ارزیابی‌های خود ادامه خواهیم داد.»

سازمان انرژی اتمی ایران پیشتر گزارش داده بود «هیچ دلیل فنی‌ای» برای وجود ذرات اورانیوم کشف شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این مکان‌های اعلام نشده ایران وجود ندارد و «احتمالا عناصر خارجی (خرابکاری) در آلودگی آن مکان‌ها دخیل بوده‌اند».

او همچنین در پاسخ به سئوالی در رابطه با نصب و کارکرد تجهیزات جدید آژانس در سایت‌های فردو و نطنز پاسخ داد. گروسی گفت که این تجهیزات سیستم‌های اتوماتیک هستند و خواندن آنلاین اطلاعات مربوط به فعالیت‌های آبشار یا غنی‌سازی اورانیوم را فراهم می‌کنند. او با تاکید بر کارایی این تجهیزات، اضافه کرد: «به نفع ایران است که ما ایده روشنی داشته باشیم از اتفاق‌هایی که در آنجا می‌افتد.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد توضیح ایران درباره تصادفی بودن غنی‌سازی ۸۳ درصدی درست بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرسچندی پیش ادعا کرده بود طبق گزارش محرمانه سه ماهه آژانس که به آن دست یافته، دو موضوع مورد اختلاف ایران و آژانس درباره پرونده ذرات اورانیوم یافت‌ شده در فردو با غنای ۸۳/۷ درصد و آثار اورانیوم با منشا انسانی در سایت مریوان در آباده در استان فارس حل و فصل شده است.

از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۵ خرداد بار دیگر بر تعهد «بی‌چون‌وچرای» واشینگتن در قبال امنیت رژیم اسرائیل و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد. آنتونی بلینکن که خطاب به اعضای کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، ای‌پک، سخن می‌گفت ادعا کرد چنانچه جمهوری اسلامی از گام برداشتن در «مسیر دیپلماسی» سر باز زند، در آن صورت، همان‌طور که رئیس جمهور بایدن بار‌ها به روشنی گفته، «همۀ گزینه‌ها برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای روی میز است».

این اظهارات یک روز پس از انتقاد شدیداللحن نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از رویکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برابر «فشار» حکومت ایران و سخنان انتقادآمیز دیگر مقام‌های اسرائیلی از سیاست‌های این نهاد ناظر سازمان ملل در قبال فعالیت‌های هسته‌ای تهران بیان می‌شود.

بنیامین نتانیاهو روز ۱۴ خرداد در نشست کابینۀ خود ادعا کرده بود که آژانس در خطر «سیاسی شدن» قرار دارد و تسلیم شدن این سازمان در برابر «فشار» جمهوری اسلامی را «لکۀ سیاهی» در کارنامۀ این نهاد ناظر دانست. او تأکید کرد که چنانچه آژانس تسلیم جمهوری اسلامی شود، نظارت این سازمان بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران عملاً «ناکارآمد» و «بی‌ثمر» خواهد بود.

همچنین روزنامه فایننشال‌تایمز روز ۱۲ خرداد به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران گزارش داد که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، چندین بار با امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده داٰئم ایران در سازمان ملل متحد، دیدار کرده است. طبق این گزارش٬ مقام‌های آمریکایی و اتحادیه اروپا مذاکرات بر سر چگونگی تعامل با ایران و به ویژه برنامه‌ هسته‌ای این کشور را آغاز کرده‌اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار