گوناگون

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند

پارسینه: رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم.

به گزارش پارسینه به نقل از ایسنا؛ گزیده‌ بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سی‌وچهارمین سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

- به نظر من نسل‌های جدید این کشور به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند، ما قدیمی‌ها هم همینطور.

- همه ما نیازمندیم با ابعاد این شخصیت چندبعدی و باعظمت بیشتر آشنا شویم. این امر در پیشرفت و ادامه راه کمک خواهد کرد.

- اولین نکته این است که امام از سرآمدان تاریخ ماست نه فقط از سرآمدان روزگار ما. در میان بزرگان و اشخاص باعظمت برخی یک سروگردن از بقیه برترند و اینان سرآمد نام می‌گیرند.

- سرآمدان را نمی‌شود از حافظه تاریخ حذف کرد و این نکته مهم مورد توجه ماست. آنان را نه می‌شود حذف کرد و نه تحریف.

- رسانه‌های تبلیغاتی که روزبه‌روز مجهزتر می‌شوند می‌توانند شب را روز و روز را شب معرفی کنند و چهره‌های منور را هم بد جلوه دهند اما این کف روی آب است. خورشید زیر ابر باقی نمی‌ماند.

- ابعاد شخصیت امام بزرگوار ما از ابن سینا و شیخ طوسی وسیعتر است. خصوصیاتی که در شکل‌گیری این شخصیت دخالت دارند به مراتب بیشتر از خصوصیات آن شخصیت‌های برجسته و سرآمدی است که یاد کردیم.

- امام هم در ایمان و تقوا سرآمد است، هم در استحکام شخصیت و قوت اراده، هم در قیام برای خدا و سیاست‌ورزی انقلابی و ایجاد تحول در نظام بشری سرآمد است و این‌ها همه تنها در امام بزرگوار جمع است.

- امام را هیچکس نمی‌تواند از حافظه تاریخ پاک کند نه امروز و نه در قرن‌های آتی. شاید چند صباحی دروغ‌پردازی و تحریف شخصیت شود اما این خورشید را نمی‌توان پشت ابر نگه داشت.

- امام سه تحول بزرگ به وجود آورد؛ یکی در سطح کشور ایران، یکی در سطح امت اسلامی و یکی در سطح جهان. این سه تحول هیچکدام سابقه ندارد و شاید در آینده هم شبیه این‌ها را نتواند انسان پیش‌بینی کند که به وجود آید.

- تحول در سطح کشور به وجود آمدن انقلاب اسلامی بود. این انقلاب یک ساخت سیاسی سلطنتی را درهم شکست و مردم‌سالاری را جایگزین آن کرد. این انقلاب یک نظام دست‌نشانده و ذلیل در برابر قدرت‌ها را از میدان خارج کرد و یک نظام مستقل و متکی به عزت ملی را جایگزین آن کرد.

- این انقلاب استبداد را به آزادی بدل و هویت ملی و اعتماد به نفس را احیا کرد. این‌ها معجزه‌های انقلاب اسلامی است.

- ما مشکلات داشتیم، داریم و خواهیم داشت اما آن‌چه می‌تواند مشکلات فعلی را برطرف کند، در گذشته هم حلال مشکلات بوده و در آینده هم علاج مشکلات باشد همین روحیه ما می‌توانیم است و انقلاب است که در کشور این روحیه را به وجود آورد.

- امام جریان بیداری اسلامی را در دنیای اسلام به راه انداخت. امروز امت اسلامی نسبت به دوران پیش از پیروزی انقلاب، پرتحرک‌تر، آماده‌تر، سرزنده‌تر است هرچند نیاز به کار بیشتر در این زمینه محسوس است.

- مسئله فلسطین بعد از این‌که به خیال صهیونیست‌ها و حامیان‌شان تمام‌شده تلقی می‌شد با حرکت امام بدل به کانون توجه ملت‌های مسلمان و مسئله اول جهان اسلام بدل شده است.

- روز قدس نه فقط در ایران بلکه در پایتخت‌های جهان مسلمان و غیرمسلمان هم برگزار می‌شود و مردم از فلسطین حمایت می‌کنند.

- امام فضای معنویت و توجه معنوی را در سطح جهان ایجاد کرد، حتی در کشورهای غیرمسلمان. البته این نکته آخری با واکنش شدید همان مراکز قدرت مواجه شده و امروز با انگیزه بیشتر تهاجم به معنویت را در دنیا با شیوه‌های مخصوص خود پیش می‌برند و برخی شیوه‌هایشان آنقدر مفتضح است که انسان از نام‌بردن آن‌ها خجالت می‌کشد.

- امام این کارهای بزرگ را به پشتیبانی و کمک کدام عامل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری انجام داد؟ امام عامل کمک‌کننده سخت‌افزاری نداشت؛ امام نه پول داشت، نه رادیو داشت و نه خبرگزاری، امام یک نوار یا یک برگ کاغذ داشت تا صدایش را به مردم و جهان برساند.

- عامل نرم‌افزاری امام اما ایمان و امید بود؛ آنچه امام را در این راه پیش‌ برد.

- وقتی ایمان به خدا را در مسائل عینی و مبارزه با استکبار مطرح می‌کنیم، معنای ویژه‌ای دارد و در این مقام به معنای ایمان به وعده‌های الهی است.

- اعتماد به وعده الهی است که گام مستحکم امام را در این راه به حرکت درمی‌آورد.

- امام ایمان به اسلام را در بیانات خود معرفی کرده است. اسلام امام با اجتهاد متقن و فهم درست از اسلام است نه اسلام سرمایه‌داری یا اسلام افراد متحجر که اسم اسلام را می‌آورند اما بیشتر احکام آن که مربوط به امور اجتماعی و سیاسی است را قبول ندارند. این اسلام، اسلام به اصطلاح روشنفکران بی‌اطلاع و بی‌خبر هم نیست که انجام برخی احکام الهی را هم قبول ندارند.

- ایمان به مردمی که امام داشت از اعتقاد ایشان به مردم نشئت می‌گرفت. جوانان فداکار و خانواده شهدا این برداشت امام از مردم را تصدیق کردند که به مردم اعتماد داشت. امام به عمل مردم و انگیزه‌هایشان و رأی مردم که در جمهوری اسلامی همان مردم‌سالاری است اعتقاد داشت.

- برخی به غلط تعبیر کردند که امام جمله مردم‌سالاری را از روی رودربایستی مطرح کردند اما امام اهل رودربایستی نبود و با اعتقاد خود این مردم‌سالاری را مطرح کردند.

- همان رئیس جمهوری اولی که امام به او رأی نداده بود وقتی مردم به او رأی دادند امام او را تنفیذ کرد؛ چرا که مردم به او رأی داده بودند و امام به رأی مردم معتقد بود.

- امام بسیار اهل امید بود و هرگز دچار یأس نمی‌شد. امید و ایمان روی هم تاثیر می‌گذارد و یکدیگر را تقویت می‌کند.

- وقتی می‌گوییم امید یعنی آن حالتی که با حرکت همراه است، با تنبلی و سکون نمی‌سازد؛ اینکه کسی بنشیند و در عین حال امیدوار باشد به سر منزل مقصود برسد نشدنی است.

- امروز امام به ما چه توصیه‌ای می‌کند؟ ما راه طولانی و کارهای بزرگی در پیش داریم و یقیناً بزرگترین توصیه امام ادامه راه او و حفظ میراث اوست. ما باید همان سه تحول امام در کشور، در جهان اسلام و سطح جهان را دنبال کنیم.

- در دوران هوش مصنوعی و کوانتوم و اینترنت نمی‌شود با همان ابزارهای چهل سال قبل کار کرد باید ابزارها متناسب با زمان باشند اما آنچه تغییر نمی‌کند جبهه‌بندی‌هاست.

- آنچه می‌تواند مثل دره خطرناکی در برابر حرکت ما ورود کند این است که ما این جبهه‌بندی را فراموش کنیم. هر زمان فراموش کردیم، ضربه خوردیم.

- اصلاح کار ملت ایران وابسته به همان تحولاتی این که امام پایه‌گذاری کرد که دشمنان سرسخت و پربغض و کینه‌ای دارد.

- ملت ایران به همان نرم‌افزاری نیاز دارد که امام در وجود خود داشت و به مردم توصیه می‌کرد؛ یعنی ایمان و امید.

- دشمنی استکبار با ایران با عقب‌نشینی‌های موضعی کنار نمی‌رود. در موارد متعدد عقب‌نشینی‌های ما موجب شد آنان جلو بیایند.

- در برخی دولت‌های این چند دهه بودند کسانی که عقیده داشتند در مواردی باید به جبهه مقابل امتیاز داد و عقب‌نشینی کرد. در یکی از همین دولت‌ها برای رئیس‌جمهوری ما کیفرخواست و دادگاه غیابی برگزار کردند. ایران را در یکی از همین دوره‌ها محور شرارت خواندند.

دشمنان می‌خواهند ایران را به دوران پیش از انقلاب بازگرداند که پیش آنان دست دراز کنیم و وابسته باشیم. آنان به این عقب‌نشینی‌ها راضی نمی‌شوند.

- هرکس می‌خواهد مشکلات کشور و مسائل معیشتی را برطرف کند و به دنبال تقویت جایگاه ایران در نظم جدید جهانی است باید برای ترویج امید و ایمان تلاش کند. این همه حرف من با نخبگان، با همه آحاد مردم و مجموعه‌های سیاسی است.

- آخرین تلاش دشمن - البته تا حالا، در آینده تلاش‌هایی خواهند داشت - همین اغتشاشات پاییز سال گذشته بود. طراحی این اغتشاشات در اتاق‌های فکر کشورهای غربی انجام شد. پشتیبانی مالی و رسانه‌ای و تسلیحاتی به وسیله دستگاه‌های امنیتی غربی انجام شد و پادویی آن را برخی عناصر خائنی که پشت به وطن کرده بودند انجام دادند. شدند مزدور و عامل دشمنان ایران نه فقط دشمنان جمهوری اسلامی.

- یک عده هم پیاده‌نظام این‌ها شدند، تعدادی مغرض، برخی غافل و جمعی اراذل و اوباش.

- رسانه‌های خارجی بی‌رودربایستی حرکت مسلحانه داخل ایران، شعار تجزیه‌طلبی، شیوه ساخت مواد آتش‌زا را ترویج و تبلیغ می‌کردند. در داخل اراذل و اوباش اینجور حرکت کردند و افراد مغرض آنجور شعار دادند و برخی از سیاستمداران سطوح بالای غربی با این عناصر عکس یادگاری گرفتند. فکر می‌کردند کار تمام شده است، احمق‌ها بازهم اشتباه کردند و مردم ایران را نشناختند. ملت ایران به آن‌ها و فراخوانشان اعتنایی نکرد اما به همه این هشدار داده شد از کید دشمن غفلت نکنیم.

- سعی دشمن این است که جوان ایرانی را ناامید کند، در کشور مشکلاتی هست، مشکل تورم، مشکل گرانی و مشکلات معیشتی وجود دارد که همه قابل‌رفع است اما دشمن می‌خواهد این‌ها را به ابزاری برای خاموشی نور امید در دل جوانان بدل کند.

- ما مشکلاتی داریم اما در مقابل آن حوادثی داریم که همه امیدآفرین است. دشمن نمی‌خواهد بگذارد که ما این پدیده‌های امیدآفرین را ببینیم.

- پیشرفت‌های کشور در علم و فناوری، زیرساخت‌های کشاورزی و حمل و نقل، تربیت نیروی انسانی و کشاندن فعالیتهای عمرانی به نقاط دوردست کشور، در سیاست بین‌المللی و اعتلای عزت ملی و اقتدار نظامی و دفاعی کشور، همه حقایق امیدساز است و دشمن می‌خواهد ما این‌ها را از یاد ببریم و جوانان ما از آن باخبر نشوند.

- برخی دوست دارند در امیدواری شما با ذکر این مشکلات، خدشه کنند. اگر از امید سخن بگویید می‌گویند شما از واقعیات خبر ندارید. چطور ممکن است از واقعیت خبر نداشت؟ این واقعیات که می‌گویند همان مشکلات معیشتی است و همه از آن خبر دارند و از آن رنج می‌برند و در این شکی نیست.

- برخی برای اینکه امید را در دل‌ها بکشند اشاره می‌کنند به اینکه در لایه‌های اجتماعی کسانی هستند که دغدغه دین و ایمان انقلاب ندارند، بله مخصوص به امروز هم نیست.

- در دهه ۶۰ هم که جبهه‌ها آنجور مملو از جوانان مومن بود عده‌ای در شهرهای بزرگ و تهران بیخیال و بی‌اعتنا بودند و نه تنها احساس مسئولیت نمی‌کردند که مسئولان را مسخره هم می‌کردند.

- امروز هم هستند کسانی که نه به اسلام و انقلاب و نه به تعهد ایرانی حتی پایبند نیستند ولی ملت ایران این‌ها نیستند.

- امروز در سرتاسر کشور هزاران هسته مقاومت در مساجد و هیئت‌ها داریم. از این هسته‌های مقاومت جوانانی برمی‌خیزند که مدافع حرم، مدافع امنیت و بسیجی دانشجو می‌شوند.

- در چنین شرایطی که دشمن شمشیر را از رو بسته است، دانشجوی انقلابی در فلان دانشگاه فحش ناموسی می‌شنود اما از میدان خارج نمی‌شود. طلبه بسیجی زیر شکنجه به شهادت می‌رسد اما حاضر نیست حرفی که دشمن می‌خواهد را بر زبان جاری کند.

- ما همه وظیفه داریم، نخبگان و هسته‌های انقلابی و فعالان دانشگاهی و حوزوی و صاحبان جایگاه‌های اجتماعی به ویژه کسانی که حرفشان به گوش مردم می‌رسد وظیفه دارند که ایمان و امید را تقویت و شبهه‌ها را برطرف و شیوه‌های دشمن را در شبهه‌افکنی خنثی کنند که یکی از آن‌ها بدبین کردن جوانان به مسئولان کشور، به یکدیگر، به حرکت سیاسی و اقتصادی کشور است.

- یکی از شیوه‌های دشمن بدبین کردن به انتخابات است که من در آینده انشاالله درباره آن صحبت خواهم کرد. این انتخابات بسیار مهم است و دشمن از همین حالا توپخانه‌های خود را به طرف این انتخابات روشن کرده و مشغول بمباران انتخاباتی است که ۹ ماه با آن فاصله داریم.

- باید ملت ایران و جوانان عزیز این هوشیاری، بیداری و انگیزه و ایمان و امید را روزبه‌روز افزایش دهند و دشمن را ناکام کنند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  بدبختانه نسل جدید از این گفته ها منزجرند

 • شیرین صفوی

  درود بر پرچم جمهوری اسلامی و رهبر فرزانه کشور ایران ، سید حسن خمینی باید مواضع اش رو سریع و صریح بیان کنه و اینقدر با کلمات بازی نکنه !!!!!!

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ پیر خمین بود و مراد جهان __ شد همه دانند ز کهان و مهان __ آنچه سبب شد که چنین او شود __ در ره احیای شرافت رود __ عشق بدین و ادب و علم او __ حکمت وفقه وشرف و حلم او__ عدل و جوانمردی و فرزانگی __کوشش بی وقفه و مردانگی __ عاجز از وصف تمامش قلم _ جملگی باهم بنمودند عَلَم__

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ با استفاده از کلام نورانی و سازنده ی مقام معظم رهبری دامت برکاته ،ان شاءاللّه بکوشیم هم خود را در عقل و اندیشه و توکل بخدا تقویت و هم جوانانمان را از مسائل گذشته آگاه کنیم ونحوه ی نگرش درست و عاقلانه را در تحلیل آنها یاد بگیریم وبخوبی یادشان بدهیم . با احتیاط و عقلت می کن عبور ز شارا __ نزدیک مکن خودت را هیچگه به امر نارا __ بر خواسته های نفست می کوب لگد همیشه__ ده پرورش خودت را در راه حق ، سارا (سارا = خالص) _____________________________________
  قدرش نکو بدانید این سنگ پای ما را __ارزان چرا دهیمش باید بشخص دارا __ گر برده اندش از رو ، دورش نشاید انداخت ___حفظش کنیم بخوبی آید بکار یارا _ پاک می کنیم بآن ما همواره چرک پا را __نیست کار عاقلان کآن کردن بسنگ خارا __ قز وینیش غنیمت دانست و خود بدان ساخت __چون مردم مدبّر محکم کنند جا را __

 • ناشناس

  تا آنجا که به یاد داریم امام خمینی در خانهای کوچک و کاملا معمولی زندگی می کردند.
  آیا مرقدی که بعد از رحلت ایشان ساخته شده است کوچکترین تناسبی با شخصیت ایام زندگی ایشان دارد؟
  آیا نسل جدید که امام را ندیده اند باید امام را به مانند یک شاه در ذهنشان تصور کنند و یا به عنوان شخصی ساده زیست؟!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار