گوناگون

حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی : ترویج فرهنگ صلح و سازش، انسانیت را در جامعه افزایش می‌دهد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی : ترویج فرهنگ صلح و سازش، انسانیت را در جامعه افزایش می‌دهد

پارسینه: رییس توسعه حل اختلاف قوه قضاییه : مسئله ترویج فرهنگ صلح و سازش از این جهت حائز اهمیت است که انسانیت را در جامعه افزایش می‌دهد و موجب قوت وجه انسانی است و به فرموده امام کاظم(ع)  آبرومندان روز قیامت مصلحان هستند.

به گزارش پارسینه به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی توسعه حل اختلاف خراسان رضوی، روز چهارشنبه دهم خرداد ماه همزمان با ولادت امام رضا(ع) همایش ستاد صبر معاونت توسعه حل اختلاف خراسان رضوی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، غلامعلی صادقی رییس کل دادگستری خراسان رضوی و محمود رفسنجانی رییس توسعه حل اختلاف خراسان رضوی به همراه جمعی از معاونان قضایی و مدیران اداری برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی در این همایش ضمن تبریک میلاد با سعادت امام رضا (ع) افزود: امیدواریم به برکت بارگاه منور علی ابن موسی الرضا (ع) بیش از پیش در مسیر تحقق و اجرای دستورات الهی و معارف اسلامی گام برداریم.

رییس توسعه حل اختلاف قوه قضاییه ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه را کلیدی و مهم توصیف کرد و افزود: مسئله ترویج فرهنگ صلح و سازش از این جهت حائز اهمیت است که انسانیت را در جامعه افزایش می‌دهد و موجب قوت وجه انسانی است و به فرموده امام کاظم(ع) آبرومندان روز قیامت مصلحان هستند.

ایشان افزود: مطالعه و برنامه ریزی های دقیقی در مرکز توسعه حل اختلاف برای تعیین شاخص ها و معیارهای سنجش نحوه عملکرد شوراهای حل اختلاف کشور در نظر گرفته شده است. مختومه شدن پرونده با صلح و سازش ارزش مضاعف خواهد داشت.

دکتر صادقی با اشاره به شاخص بهره وری توضیح داد: در مجموعه توسعه حل اختلاف شاخص بهره وری افزایش قابل توجهی داشته است، با کاهش کارکنان اداری، میزان رسیدگی به پرونده ها نیز افزایش یافته، به گونه ای که در سال 1401، میزان صلح و سازش به 43 درصد افزایش یافته است.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با بیان اینکه ایران اسلامی از لحاظ مشارکت مردمی در حل و فصل اختلافات در جهان از جایگاه قابل قبولی برخوردار است، در خصوص شاخص مشارکت مردمی اظهار داشت: در این شاخص با کاهش حضور بخش دولتی و افزایش مشارکت بخش مردمی با شناسایی معتمدین و متنفذین عملکرد مرکز توسعه حل اختلاف خوب و مؤثر بوده است و خراسان رضوی از استان های پیشتاز در استفاده از ظرفیت های مردمی است.
ایشان شیوه های، صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف، میانجی گری، داوری و مذاکره را 4 شیوه رایج در حل اختلافات نامید و افزود: مذاکره و گفتگو به عنوان اولین شیوه حل اختلافات است و باید فرهنگ مذاکره و گفتگو بیش از پیش در جامعه گسترش یابد و در بحث داوری حرفه ای، مردم می توانند به داوران آموزش دیده که توانمندی های آنان احراز شده است، مراجعه کنند.

غلامعلی صادقی رییس کل دادگستری خراسان رضوی ضمن تبیین جایگاه والا صلح و سازش در دین مبین اسلام افزود: در آیات و روایات متعددی به جایگاه صلح و سازش اشاره شده است و در شوراهای حل اختلاف باید به دنبال ترویج فرهنگ صلح و سازش باشیم.

صادقی افزود: در استان خراسان رضوی به برکت بارگاه منور امام رضا (ع)، و همکاری روحانیون معظم، اتحادیه ها و اصناف و تمامی همکاران اداری و قضایی یک همت جمعی و یک تصمیم اتخاذ شده است تا فرهنگ صلح و سازش را بیش از پیش در جامعه گسترش دهیم.

ایشان ضمن تقدیر از اقدامات در خور توجه و شایسته مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه در زمان ریاست دکتر صادقی، بیان داشت: حل اختلافات از مسیر صلح و سازش امری شایسته است اما لازم است تصمیمی اتخاذ شود تا علاوه بر گسترش حل اختلافات با صلح و سازش، در جهت کاهش اختلافات نیز گام برداریم، چراکه اختلافات اثرات نامطلوبی در جامعه و روابط اجتماعی افراد خواهد داشت.

رییس کل دادگستری استان خراسان رضوی در بحث مشارکتهای مردمی افزود: افرادی هستند که تحصیلات آکادمی حقوقی و قضایی ندارند ولی در بحث حل اختلافات به خوبی عمل می کنند باید بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

معاون قضایی رییس کل دادگستری و رییس توسعه حل اختلاف خراسان رضوی نیز در این جلسه بیان داشت: در معاونت توسعه حل اختلاف خراسان رضوی، در سال 1401، زمینه آزادی بیش از 60 زندانی قصاص نفس فراهم گردید، که 15 نفر از آنها در قالب پویش به احترام امام رضا(ع) می بخشم صورت گرفته است.

رفسنجانی در خصوص زندانیان آزاد شده در سال 1401 افزود: در سال 1401 با مساعی همکاران، خیرین و متنفذین بیش از 400 زندانی به آغوش خانواده های خود بازگشتند.

رییس توسعه حل اختلاف استان در خصوص پیگیری اجرای عفو حکیمانه رهبری در اخذ رضایت از شاکیان جنبه خصوصی توضیح داد: پس از صدور حکم عفو حکیمانه رهبر معظم انقلاب و تأکید مرکز توسعه حل اختلاف مبنی بر اخذ رضایت از شاکیان درباره جنبه خصوصی جرایم دو حیثیتی، بر اساس رسالت ستاد صبر ابتدا نسبت به اعلام آمادگی معاونت توسعه حل اختلاف و ظرفیت های موجود در ستاد صبر استان اقدام و سپس با تشکیل جلسات هماهنگی در حضور مسئولین قضایی و مدیران اداری نسبت به فراهم نمودن شرایط جهت اخذ رضایت و آزادی زندانیان مشمول عفو رهبری هماهنگی های لازم انجام شده است.

رفسنجانی با اشاره به اینکه سفیران ضامن آهو، خدام بارگاه منور و متبرک علی بن موسی الرضا علیه السلام هستند افزود: سفیران صلح، با ورود در پرونده‌های قصاص نفس در سراسر کشور برای کسب رضایت اولیاء دم تلاش می کنند.

همچنین در این جلسه، به مناسبت میلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج (ع) و دهه نورانی کرامت با تلاش و پیگیری های مستمر خدام بارگاه منور امام رضا (ع) در شعب سفیران صلح، اولیا دم یک پرونده قصاص اعلام رضایت کردند، و همچنین تعداد ۸ زندانی بصورت نمادین احکام آزادی خود را دریافت کردند.
در پایان مراسم، از خیرین و فعالانی که در زمینه آزادسازی زندانیان تلاش می کنند، با اهدا لوح تقدیر قدردانی شد.

در همایش ستاد صبر اعضای شوراهای حل اختلاف، علماء و سران طوایف، معتمدین، مصلحین و حکمین قرآنی، طلایه داران، سفیران صلح و صلح یاران حضور داشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار