گوناگون

روایت نخست وزیر سابق عراق از نفوذ ایران

روایت نخست وزیر سابق عراق از نفوذ ایران

پارسینه: نخست وزیر سابق عراق در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که تجربه ۸ سال جنگ و منافع ایران ایجاب کند که عراق کشوری قدرتمند نباشد.

به گزارش «پارسینه» به نقل از «میدل ایست نیوز»، حیدر العبادی در مصاحبه با شبکه عراقی UTV گفت که ایران کشوری همسایه با عراق است که دو کشور ۸ سال جنگ داشته‌اند و این جنگ برای ایران ویرانگر بوده و هر دو کشور هزینه سنگینی بابت این جنگ پرداخته‌اند.

وی افزود که منافع ایران ایجاب می‌کند که آن وضعیت بازنگردد و در نهایت هر کشوری در جهان منافع خودش را دنبال می‌کند.

العبادی ادامه داد که این کاملا طبیعی است که ایران نمی‌خواهد عراق دوباره کشوری قدرتمند شود.

او در پاسخ به این پرسش که قدرت اصلی در عراق به دست نیرو‌های متحد ایران است و چه دلیلی برای نگرانی در ایران بابت عراق وجود دارد گفت که واقعیت آن است که اوضاع معلوم نیست همیشه بر یک منوال بماند و حتی شباهت مذهبی هم ممکن است تغییر کند و افزود که «کسانی که با ایران جنگیدند سربازان شیعه بودند».

العبادی افزود که در پی توجیه مسئله نیست، اما این نگرانی‌ها در ایران واقعی است و ایرانی‌ها منافع خود را می‌شناسند و قطعا تلاش می‌کنند که عراق به وضعیت سابق برنگردد.

او گفت که در نفوذ ایران در عراق تردیدی نیست هرچند عراق را یک کشور دوست و همسایه می‌دانند، اما در هر حال آنچه در ۸ سال جنگ گذشته چیز آسانی نبوده و ویرانگر بوده است.

نخست وزیر اسبق عراق افزود که این به معنای انتقام‌گیری نیست و اگر همسایه تو به تو بدی کند ممکن است موضوع را پشت سر بگذاری، اما احتیاط لازم را هم پیش می‌گیری تا ضمانت کنی که دیگر به تو آزاری نرساند.

وی افزود که سازوکار تضمین این موضوع همان نفوذ است، اما مشکل در آن‌ها نیست در ماست که باید جلو آن نفوذ را بگیریم.

العبادی ادامه داد که بیشترین نفوذ را در عراق ایران و ترکیه و امریکا دارند.

او گفت که بر عهده عراق است که روابط متوازن با همه کشور‌ها داشته باشد، اما وقتی سیاستمداران عراقی برای رسیدن به قدرت سراغ این و آن می‌روند طبیعی است که این وضعیت پیش بیاید.

ارسال نظر

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ آنچه ارباب گفته ، آن گویم __هرچه او خواسته است آن جویم __ ما طلب مِنّي أَربابِي ، أَطلب نفس الشّيئ أَيضاََ

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار