گوناگون

تفریح مورد علاقه ناصرالدین‌شاه که حالش را خوب می کرد! + عکس

تفریح مورد علاقه ناصرالدین‌شاه که حالش را خوب می کرد! + عکس

پارسینه: ماه‌های گرم سال که فرا می‌رسید، علاقه ناصرالدین‌شاه به شکار هم گل می‌کرد. برخی می‌گویند هر وقت شاه قاجار خلقش تنگ می‌شد، باید او را به شکار می‌بردند تا شاید چادرزنی در روستای خوش‌ آب و هوای دوشان تپه و شکار آهو، گوزن و خرگوش وحشی دلش را شاد کند.

یکی از شکارگاه‌های محبوب ناصرالدین‌شاه شکارگاه دوشان تپه بود و به همین دلیل به این روستای علاقه بسیاری داشت. وقتی قرار بود شاه قاجار راهی این شکارگاه شود، اول صبح خدم و حشم شاه و شکارچیان زبده و چیره‌دست او از دارالخلافه مسیر دوشان‌تپه را پیش می‌گرفتند.

اگرچه همانطور که از نام دوشان تپه پیداست این منطقه خرگوش‌های وحشی بسیار داشت، اما آهو، گوزن و حتی در برخی کتاب‌ها از شکار پلنگ توسط شاه قاجار در این محدوده سخن به میان آمده است.

ناصرلدین شاه و ملیجک در شکارگاه

ناصرلدین شاه و ملیجک در شکارگاه

همچنانکه اعتماد السلطنه در مرات البلدان به شکار چند پلنگ توسط شاه قاجار در این منطقه اشاره کرده است. وقتی شاه قاجار راهی شکارگاه دوشان تپه یا دیگر شکارگاه‌های محبوبش در پایتخت می‌شد، افراد بسیاری نیز او را همراهی می‌کردند. «غلامعلی‌خان عزیزالسلطان» برادرزاده امینه اقدس، یکی از همسران ناصرالدین‌شاه که در تاریخ او را به نام ملیجک می‌شناسیم هم یکی از همان ملازمان همیشگی شاه بود که علاوه بر فراهم کردن بساط سرگرمی شاه در دربار، معمولا در شکارگاه‌ها و هنگام برگذاری سور و سات شکار هم شاه قاجار را همراهی می‌کرد. این تصویر، ملیجک را با تفنگی بر دوش در کنار ناصرالدین‌شاه در شکارگاه‌ دوشان‌نپه، حوالی دارالاخلافه نشان می‌دهد./همشهری آنلاین

ارسال نظر

 • جواد مقدم

  آقا با ریختن خون حیوانات شاد می شدند ! شکارچیان عاقبت خوشی ندارند آخرالامر چشید دماغی را که یک عمر به سینه حیوانات نشانده بود !!!

 • سعید

  یکی از بهترین تفریحات ناصرالدین شاه سرسره کذائیش بوده که ظاهرا خیلی باعث انبساط خاطر همانونی را فراهم میکرده است

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار