گوناگون

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

پارسینه: در سال جاری، نیروهای مسلح دستاوردهای نوینی در عرصه‌های مختلف بدست آوردند که بدون شک نقش بسزایی در ارتقا توان دفاعی آنان خواهد داشت.

سال ۱۴۰۱ هم همانند سال‌های گذشته با رویداد‌های مهمی در حوزه دفاعی و امنیتی کشور همراه بود. از ساخت و بکارگیری تجهیزات جدید تا اجرای رزمایش‌های مختلف در نیرو‌های مسلح که هرکدام نقش بسزایی در ارتقا توان رزم نیرو‌های مسلح دارند.
اما آنچه در سال ۱۴۰۱ در حوزه دفاعی بیش از همه اهمیت داشت، پیشرفت‌های نیرو‌های مسلح در حوزه‌های موشکی، پهپادی، پدافند هوایی و ساخت شناور بود. به صورتیکه علاوه بر دستیابی کشورمان به دستاورد‌های پیشرفته در این حوزه‌ها، نام ایران به عنوان یک کشور صاحب سبک در این عرصه بر سر زبان‌ها افتاد.

به نقل از تسنیم؛ به همین بهانه در گزارش پیش رو به بررسی مهمترین رویداد‌های حوزه دفاعی سال ۱۴۰۱ می‌پردازیم:

* رونمایی از پهپاد انتحاری جدید در رژه روز ارتش

۲۹ فروردین و در جریان رژه روز ارتش جمهوری اسلامی، دستاورد‌هایی در حوزه‌های مختلف نظامی برای نخستین مرتبه رونمایی شد. مهمترین بخش رژه، حضور ۵۰ فروند از انواع پهپاد‌های ارتش بود. پهپاد‌های به نمایش در آمده مربوط به هر چهار نیروی ارتش بودند که نشان دهنده گسترش و تقویت یگان‌های پهپادی در تمامی نیرو‌های ارتش در سال‌های اخیر است.

از جمله این تجهیزات پهپاد رزمی ابابیل ۵ و پهپاد انتحاری امید بودند. لاقل ۳ فروند پهپاد جدید ابابیل ۵ در این رژه حاضر بودند که فروند اول به دو موشک الماس زیر هر بال، فروند دوم سه بمب قائم از انواع سبک و فروند آخر به یک بمب قائم از نوع سنگین‌تر مسلح شده است.

همچنین در این مراسم سامانه پدافندی صیاد تاکتیکی نیز برای نخستین مرتبه به نمایش درآمد.

* انتشار اولین تصاویر ثبت شده توسط ماهواره نور ۲/ تصویربرداری ماهواره سپاه از پایگاه آمریکا در بحرین

۲۰ اردیبهشت وزیر ارتباطات اولین تصاویر ثبت شده توسط ماهواره نور ۲ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در صفحه کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرد.

در تصاویر به نمایش درآمده ماهواره نور ۲ سپاه موفق شده بود تصاویری از پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش آمریکا در بحرین نیز ثبت کند که نشان‌گر رصد نیرو‌های آمریکایی در منطقه توسط این ماهواره است.

پس از انتشار این تصاویر یکی از نکات مطرح شده پیرامون دقت تفکیک تصاویر این ماهواره بومی بود که به اشتباه در برخی منابع با استناد به تصاویر منتشره، این دقت ۳۰ متر عنوان شده است؛ اکنون، اما تصاویری با کیفیت بیشتر از این ماهواره منتشر شده است که نشان می‌دهد کیفیت تصاویر این ماهواره به‌مراتب بالاتر از این عدد است.

* افتتاح کارخانه تولید پهپاد ایرانی ابابیل ۲ در تاجیکستان

۲۷ اردیبهشت کارخانه تولید پهپاد ابابیل ۲ با همت و تلاش متخصصان صنایع دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با حضور سرلشکر باقری و شیرعلی میرزا وزیر دفاع و جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه کشور تاجیکستان در دوشنبه پایتخت این کشور افتتاح شد.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح افتتاح تولید کارخانه ابابیل ۲ در تاجیکستان را نقطه عطفی در همکاری‌های نظامی بین دو کشور عنوان کرد و افزود: انشالله در آینده شاهد افزایش همکاری‌ها و تعاملات بیشتر از تمام سطوح دفاعی نظامی بین دو کشور ایران و تاجیکستان خواهیم بود. در پایان کلید نمادین افتتاح کارخانه و گواهینامه پایان دوره آموزشی به فرمانده و کارکنان نیروی هوایی تاجیکستان اهداء شد.

* هواپیمای ترابری «سیمرغ» با حضور وزیر دفاع رونمایی شد

۲۹ اردیبهشت هواپیمای ترابری سبک «سیمرغ» ساخت متخصصان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در شرکت هِسای اصفهان رونمایی شد.

این هواپیما باز طراحی و توسعه یافته هواپیما‌های هم نسل خود است که کاملاً متناسب با نیاز‌های مورد تقاضای دستگاه‌های کشوری و لشکری و همچنین لحاظ کردن شرایط آب و هوایی کشور و مطابق با استاندارد‌ها و مقررات بین المللی، سیستم پشرانه آن، قطعات و پیکره‌ی آن به همت جوانان کشور در وزارت دفاع و شرکت‌های دانش بنیان، طراحی، تولید و ساخته شده است.

سیمرغ اگر چه به لحاظ پلتفرم ساختاری مشابه نسل‌های هم رده‌ی خود دارد، اما سیستم اویونیک، پیشرانه‌ی هواپیما، قطعات جدید و قدرت مانور این پرنده، قابل مقایسه با نمونه‌های مشابه نیست و این محصول نهایی که به دست متخصصان داخلی ساخته و باز طراحی شده است.

سبک بودن، میزان حمل بار، شعاع عملیات پروازی، تناسب با شرایط اقلیمی کشور، توان نشستن و برخاستن در باند‌های کوتاه، چابکی و سریع بودن این هواپیما در خدمات رسانی‌هایی از قبیل آمبولانس هوایی و قابلیت فرود در باند‌های خاکی را از ویژگی‌ها و کاربرد‌های دیگر هواپیمای ترابری سبک «سیمرغ» است.

* سپاه پاسداران ۲ فروند نفتکش یونانی در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد

۶ خرداد نیروی دریایی سپاه ۲ فروند نفتکش یونانی را به‌دلیل تخلفات انجام‌گرفته در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار دادن نفت آن به آمریکایی‌ها، ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه این کشور گرفته بود.

توقیف نفتکش‌های یونانی در خلیج فارس طی عملیاتی هماهنگ و همزمان توسط رزمندگان مناطق چهارم و پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفته بود.

سپاه همچنین اعلام کرد که در زمان توقیف این کشتی، ۱۷ کشتی یونانی دیگر در خلیج فارس حضور داشتند که احتمال توقیف آن‌ها در صورت ادامه اقدامات شیطنت آمیز توسط یونان وجود داشت.

* رونمایی ارتش از یک پایگاه سرّی پهپادی/ موشک کروز ۲۰۰ کیلومتری حیدر رونمایی شد

۷ خردادماه، سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح از یکی از پایگاه‌های سرّی پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

در این بازدید سرلشکر باقری در جریان آخرین توانمندی‌ها در حوزه تولید انواع پهپاد‌های نظامی، تهاجمی و دوربرد ارتش قرار گرفت. با عملیاتی شدن این پایگاه سری که در عمق صد‌ها متری زمین طراحی و ساخته شده است، جمهوری اسلامی ایران به قدرت برتر پهپادی در منطقه تبدیل شد.

در جریان بازدید سردار باقری از این پایگاه همچنین جدیدترین موشک کروز ارتش جمهوری اسلامی با برد ۲۰۰ کیلومتر به نام موشک کروز حیدر ۲ نیز رونمایی شد.

* سردار «محمد کاظمی» رئیس سازمان اطلاعات سپاه شد

۲ تیرماه، با حکم سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار محمد کاظمی که تا پیش از مسئول سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بود به سمت "رئیس سازمان اطلاعات سپاه" منصوب شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسین طائب رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه نیز با حکم سرلشکر حسین سلامی به سمت "مشاور فرمانده‌کل سپاه " منصوب شد.

* رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر نیروی دریایی راهبردی ارتش

۲۴ تیرماه، اولین ناودسته پهپادبر نیروی دریایی ارتش متشکل از یگان‌های شناور سطحی و زیرسطحی با حمل انواع پهپاد‌های رزمی، شناسایی و انهدامی در ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش و با حضور فرمانده کل ارتش و فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش رونمایی شد.

در آیین رونمایی از این ناودسته، پهپاد‌های نوع پلیکان، هما، آرش، چمروش، ژوبین، ابابیل ۴ و باور ۵ بر پهنه آب‌های اقیانوس هند به پرواز درآمده و توانمندی خود را به نمایش گذاشتند.

بر اساس این گزارش علاوه بر پرواز انواع پهپاد دریا پایه و عمود پرواز، پهپاد‌های رزمی از زیردریایی تمام ایرانی فاتح و زیردریایی کیلو کلاس طارق به پرواز درآمدند.

* برگزاری رزمایش پهپادی ارتش

۲ شهریور، رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش، با شرکت بیش از ۱۵۰ پهپاد در گستره جمهوری اسلامی ایران از آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز کشور آغاز شد.

در این رزمایش انواع پهپاد‌های رزمی، شناسایی، انتحاری و پدافندی ارتش اهداف خود را با موفقیت منهدم کردند. در این رزمایش همچنین پهپاد رهگیر کرار مجهز به تیربار اخگر نیرو عملیاتی شد.

* سامانه پدافندی شهید سلیمانی و پهپاد کروز ابابیل دو دستاورد جدید وزارت دفاع

۵ شهریورماه، در جریان بازدید رئیس مجلس از نمایشگاه توانمندی‌های وزارت دفاع سامانه پدافندی ارتفاع پست شهید حاج قاسم سلیمانی رونمایی شد.

سامانه شهید سلیمانی یک سامانه پدافندی برای کشف و انهدام اهداف ارتفاع پست است که از دو موشک با جست‌وجوگر حرارتی در طرفین و یک توپ گاتلینک تشکیل شده است.

این سامانه در حقیقت یک سامانه دفاع نقطه‌ای است که برای دفاع هوایی از شناور‌ها طراحی شده است.

در جریان این بازدید همچنین جدیدترین پهپاد نقطه‌زن انهدامی نیرو‌های مسلح به‌نام پهپاد کروز ابابیل رونمایی شد. این پهپاد که توسط متخصصان وزارت دفاع طراحی و تولید شده است مجهز به جست‌وجوگر اپتیکی و سر جنگی با قابلیت شناسایی اهداف و ارسال تصاویر زنده از هدف، قابلیت قفل روی هدف قادر به انهدام دقیق اهداف زمینی است.

* سپاه شناور گشتی ـ رزمی شهید سلیمانی را رونمایی کرد

۱۴ شهریورماه، شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی، شناور تندروی کلاس موشک‌انداز شهید روحی و شناور تندروی موشک‌انداز شهید دارا به تجهیزات سازمان رزم نیروی دریایی سپاه ملحق شد.

شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی دارای بدنه شناساگریز با سطح مقطع راداری بسیار پایین است که با توجه به نوع طراحی، قابلیت دریانوردی و اجرای انواع عملیات در آب‌های دور را فراهم می‌کند. قابلیت حمل و نشست و برخاست بالگرد دریایی، حمل و به‌آب‌اندازی و ازآب‌گیری انواع شناور‌های تندروی تهاجمی و پهپاد عمودپرواز حین دریانوردی، بهره‌مندی از سامانه‌های بومی خودحفاظتی و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی پیشرفته و مدرن از دیگر ویژگی‌های شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی است که به‌دست جوانان کشورمان طراحی و ساخته شده است.

شناور گشتی رزمی شهید سلیمانی در حوزه اشراف اطلاعاتی و شناسایی و پایش اهداف و تردد‌های سطحی زیرسطحی و هوایی مجهز به پیشرفته‌ترین سامانه‌های کشف و آشکارسازی شنود راداری و مخابراتی و جنگ الکترونیک است.

* رونمایی از موشک بالستیک "رضوان"

۳۱ شهریور و در مراسم رژه نیرو‌های مسلح، موشک بالستیک رضوان رونمایی شد.

این موشک بالستیک با سوخت مایع و تک مرحله‌ای بوده که ۱۴۰۰ کیلومتر بُرد دارد، نوع سرجنگی آن نیز جداشونده شدید الانفجار است. موشک رضوان دارای قابلیت پرتاب از انواع سکو‌های ثابت و متحرک با دو نوع هدایتِ ضربه سخت و دقتِ اصابت است.

* حمله توپخانه‌ای سپاه به مقر‌های گروهک تروریستی کومله در اقلیم کردستان

۲ مهرماه، در پی ورود تیم‌های مسلح و حجم بالای سلاح توسط گروهک‌های تروریستی کومله و دموکرات به شهر‌های مرزی کشور برای ایجاد اغتشاش و آشوب، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اجرای عملیات ربیع ۱ مقر‌های این گروهک‌ها در اقلیم کردستان عراق را مورد حمله قرار داد.

در این عملیات مقر‌های تجمع این گروهک‌های تروریستی زیر ضربات سنگین یگان‌های توپخانه‌ای نیروی زمینی سپاه قرار گرفت.

نیروی زمینی سپاه در جریان این عملیات اعلام کرد: عملیات رزمندگان اسلام در راستای تضمین امنیت پایدار مرزی و تنبیه تروریست‌های جنایتکار متجاوز و مسئولیت‌پذیر کردن مقامات اقلیم در قبال مقررات بین‌المللی و وظایف قانونی خود ادامه خواهد داشت.

* رزمایش نیروی زمینی سپاه در مرز آذربایجان و تمرین عبور از ارس در رزمایش

۲۵ مهرماه، مرحله اصلی رزمایش نیروی زمینی سپاه با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه و جمعی از فرماندهان ارشد سپاه در منطقه ارس آغاز شد.

در این رزمایش برای نخستین مرتبه نصب پل شناور به‌منظور تردد نیرو و تجهیزات روی رودخانه ارس تمرین شد. علاوه بر این، در این رزمایش یگان‌ها و رسته‌های تخصصی نیروی زمینی سپاه سناریو‌های امنیتی و دفاعی را به‌صورت ترکیبی تمرین کردند.

* یگان صابرین به پهپاد‌های جدید انتحاری مجهز شد/ معراج ۵۲۱ با سه سرجنگی متفاوت

۲۷ مهرماه، جدیدترین پهپاد انتحاری پرسه زن با نام معراج ۵۲۱ و با سر جنگی‌های متفاوت عملیاتی شد.

وزن سرجنگی این پهپاد در سه رنج ۵۰۰ گرم، ۷۰۰ گرم و ۱۰۰۰ گرم (یک کیلوگرم) است. این پرنده با مداومت پروازی ۵ تا ۱۵ دقیقه، دارای بردی معادل ۵ کیلومتر است.

این پهپاد با قابلیت حمل توسط نفر، هم اینک در اختیار یگان‌های واکنش سریع نیروی زمینی از جمله یگان صابرین قرار دارد.

* مرکز بین‌المللی امنیت دریایی شمال اقیانوس هند افتتاح شد

۳۰ مهرماه، مرکز کنترل امنیت دریایی شمال اقیانوس هند در منطقه سوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور امیر شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش، فرماندهان و نمایندگان کشور‌های عضو آیونز و وابستگان نظامی حاضر در ایران افتتاح شد.

مرکز بین‌المللی امنیت دریایی متشکل از نمایندگان ارگان‌های کشوری و لشکری به‌صورت ۲۴ ساعته در جهت نظارت و انجام عملیات‌های مشترک امداد و نجات، بررسی آلودگی محیط‌زیستی، کمک‌رسانی به کشتی‌های در معرض خطر و فعالیت‌های دیگر نسبت به اشتراک اطلاعات با کشور‌های مورد توافق اقدام خواهد کرد.

* پرتاب موفقیت‌آمیز زیرمداری ماهواره‌بر قائم ۱۰۰،

۱۴ آبان ماه، پرتاب زیرمداری ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ نیروی هوافضای سپاه با موفقیت انجام شد.

آزمایش پروازی این ماهواره‌بر با موتور سوخت جامد مرحله اول رافع با موفقیت انجام شد و قائم ۱۰۰ اولین ماهواره‌بر سه مرحله‌ای سوخت جامد ساخت کشور است که توسط دانشمندان نیروی هوافضای سپاه ساخته شده است.

ماهواره‌بر سوخت جامد قائم ۱۰۰، موشکی است که با سه مرحله سوخت جامد قادر خواهد بود ماهواره‌های با وزن ۸۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد.

در این عملیات موتور مرحله اول ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ که همان موتور سوخت جامد رافع است و در دی‌ماه ۱۴۰۰ آزمایش زمینی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته بوده، مورد آزمایش پروازی زیر مداری قرار گرفت.

* موشک صیاد ۴B رونمایی شد/ افزایش برد باور ۳۷۳ به ۳۰۰ کیلومتر

۱۵ آبان ماه، موشک صیاد ۴B با برد ۳۰۰ کیلومتر رونمایی شد.

موشک برد بلند صیاد ۴B دارای سوخت جامد مرکب بوده و برای نخستین مرتبه مورد ارزیابی عملیاتی قرار گرفت. در این روز آخرین تست سامانه ارتقا یافته باور ۳۷۳ با موشک صیاد ۴B با موفقیت انجام شد و برد این سامانه به ۳۰۰ کیلومتر رسید.

با این حساب، برد رادار کشف سامانه باور ۳۷۳ از ۳۵۰ به ۴۵۰ کیلومتر و برد رادار درگیری این سامانه از ۲۶۰ به ۴۰۰ کیلومتر ارتقا پیدا کرده است. برد موشک باور نیز از ۲۰۰ به ۳۰۰ کیلومتر و ارتفاع درگیری آن از ۲۷ به ۳۲ کیلومتر افزایش یافته است.

* ایران موشک بالستیک هایپرسونیک ساخت

۱۹ آبان ماه، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ساخت موشک بالستیک هایپر‌سونیک پیشرفته خبر داد که قادر است از سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته عبور کند و آن‌ها را هدف قرار دهد.

این موشک سرعت بالایی دارد و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد و از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند. این موشک سامانه‌های ضدموشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.

* نیروی زمینی سپاه مقر گروهک تجزیه‌طلب «پاک» را در هم کوبید

۳۰ آبان ماه، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دور جدید حملات خود علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در اقلیم کردستان عراق را با عنوان عملیات ربیع ۲ آغاز کرد.

در جریان این حملات مقر گروهک تروریستی تجزیه‌طلب پاک (حزب آزاد کردستان) توسط موشک و پهپاد‌های انتحاری در حومه کرکوک مورد هدف قرار گرفت.

* تجهیز ناوشکن‌های نداجا به سامانه پدافندی صیاد

۶ آذر ماه، در جریان بازدید رئیس جمهور از ناوشکن سهند، تصاویر جدیدی از این ناو منتشر شد که بر اساس آن این شناور به سامانه پدافند هوایی مجهز شده است.

با دقت در این تصاویر می‌توان دریافت که ناو سهند به لانچر‌های سامانه پدافندی صیاد و یک رادار جدید برای کشف و انهدام اهداف هوایی مجهز شده است.

* رزمایش ذوالفقار ارتش برگزار شد

۹ دی، رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش با رمز "یا زهرا سلام‌الله علیها" در منطقه جاسک و شرق تنگه هرمز تا مدار ۱۰ درجه شمالی در شمال اقیانوس هند آغاز شد.

این رزمایش با شرکت بخشی از یگان‌های پیاده، زرهی، مکانیزه نیروی زمینی، سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی، شناور‌های زیرسطحی، سطحی، پروازی و تکاوران نیروی دریایی ارتش با پشتیبانی جنگنده بمب افکن‌های نیروی هوایی ارتش اجرا شد.

همچنین در این رزمایش عملیات‌های جمع‌آوری اطلاعات به صورت الکترونیکی، سیگنالی، ضد‌جنگال، علیه نیرو‌های مهاجم و همچنین عملیات شناسایی توسط پهپاد‌های باور، آرش، ابابیل، مهاجر، صادق و یسیر انجام شد.

* جنگنده سوخو ۳۵ اوایل سال آینده به ایران می‌آید

۲۵ دی، شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: جنگنده‌های سوخو ۳۵ که ایران به روسیه سفارش داده است، اوایل سال آینده وارد کشور می‌شود.

حیدری همچنین گفته است: ما به کشور روسیه سفارش‌هایی نظیر سیستم‌های پدافندی، موشکی و همچنین بالگرد را نیز داده‌ایم و اکثر این سلاح‌ها به‌زودی وارد کشور می‌شوند.

* برگزاری رزمایش سپاه در خلیج فارس/ انهدام شناور‌های هدف با موشک کروز

۲۷ دی، رزمایش نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در خلیج فارس برگزار شد.

در این رزمایش، سامانه موشک‌های کروز دریایی در کلاس‌های متفاوت، پهپاد‌های بمب‌افکن و نقطه‌زن با اهداف چندگانه و همزمان، سامانه‌های هوشمند بدون سرنشین زیرسطحی، شلیک راکت بالگردها، هلی‌برن تکاوران ویژه بر موقعیت‌های متحرک و شناور، رژه اقتدار بسیج دریایی مردم‌پایه و دیگر مؤلفه‌های دفاعی قدرت در نیروی دریایی سپاه عملکرد بسیار مطلوبی داشتند.

رزم سطحی شناور‌های هجومی و موشک‌انداز با شلیک موشک‌های کروز دریایی و انواع راکت‌ها و مین‌ریزی گسترده آفندی و پدافندی در محدوده رزمایش شلیک و اصابت همزمان موشک‌های کروز دریایی از دو جغرافیای متفاوت به یک هدف مشخص، اصابت پهپاد‌ها به‌صورت همزمان به یک هدف مشخص از قرارگاه‌های متفاوت، از جمله اقداماتی بود که در این رزمایش با موفقیت انجام پذیرفت.

تنوع و حجم زیاد آتش و انفجار در سواحل جزیره فارسی به‌منظور تمرین دفاع مستحکم استفاده از سلاح‌های هوشمند زیرسطحی جهت حمله و انهدام پایگاه‌ها و تأسیسات دریایی و ساحل دشمن، سازماندهی کامل و به‌کارگیری نیروی نارنجی دشمن فرضی در کلاس دشمن واقعی را از دیگر برنامه‌های این رزمایش بود.

* رونمایی از پایگاه «زیرزمینی» نیروی هوایی ارتش با نام «عقاب ۴۴»

۱۸ بهمن، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش از پایگاه زیرزمینی عقاب ۴۴ نیروی هوایی ارتش بازدید کردند.

پایگاه هوایی راهکنشی عقاب ۴۴ ارتش قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن انواع جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن و همچنین پرنده‌های بدون سرنشین نیروی هوایی ارتش را دارد.

این پایگاه با در اختیار داشتن اماکنی، چون آلرت، پست فرماندهی، آشیانه‌های نگهداری جنگنده، مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، تجهیزات ناوبری و فرودگاهی، مخازن سوخت و... این قابلیت را دارد تا انواع جنگنده‌های نیروی هوایی را برای انجام مأموریت‌های محوّله پذیرا باشد.

این پایگاه بزرگ زیرزمینی، قابلیت پذیرش و به‌کارگیری عملیاتی انواع جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش را نیز خواهد داشت.

* موشک کروز بردبلند «عاصف» سلاح جدید سوخو ۲۴،

۱۸ بهمن، در حاشیه رونمایی از پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌نام «عقاب ۴۴»، موشک کروز هواپایه بردبلند «عاصف» نیز به نمایش درآمد.

این موشک، دارای کلاهکی با قدرت تخریب و انفجار بالاست که می‌تواند استحکامات سنگین را نابود کند. موشک عاصف که تولید متخصصان داخلی است روی جنگنده سوخو ۲۴ نصب می‌شود.

* بالگرد‌های هوادریای سپاه به مین‌های دریایی مجهز شدند

۲۶ بهمن، تصاویری منتشر شد که نشان می‌داد بالگرد‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مقابله با تهدیدات در خلیج فارس و فراتر از آن، به انواع مین‌های دریایی مجهز شدند.

بالگرد‌های یگان هوادریای نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیش از این به موشک‌های کروز ضدکشتی «نور» با برد ۱۲۰ کیلومتر، «قادر» هواپایه با برد ۲۰۰ کیلومتر و راکت‌انداز‌های ۵۷ میلی‌متری «S۵» مجهز شده بودند، اکنون توانایی عملیات مین‌ریزی را نیز به‌دست آورده‌اند.

مین‌های نصب شده روی بالگرد‌های سپاه مین دریایی مهام ۲ است. این مین دارای ۳۵۰ کیلوگرم مواد منفجره و مجهز به دو سنسور صوتی و مغناطیسی است. مهام ۲ می‌تواند در عمق ۱۰ تا ۵۰ متری زیر سطح دریا قرار گیرد و انواع شناور‌ها و زیردریایی‌ها تا وزن ۲۵۰ تن با سرعت ۴ تا ۱۵ نات دریایی را نابود کند.

* جنگنده قاهر بدون سرنشین می‌شود

۳۰ بهمن ماه، امیر افشین خواجه‌فرد رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع گفت: پروژه هواپیمای قاهر در نقش هواپیمای بی‌سرنشین ظهور خواهد کرد. پروژه قاهر الآن در فناوری به بلوغ کامل رسیده است، اما در محصول تنوع ایجاد کردیم.

خواجه‌فرد اظهار داشت: اواسط سال آینده از نسخه‌هایی از این هواپیما رونمایی خواهد شد.

امیر آشتیانی وزیر دفاع نیز در نشست خبری خود در این باره اعلام کرد که پهپاد قاهر در ابعادی کوچکتر از نمونه با سرنشین آن طراحی و تولید خواهد شد.

* پاوه؛ جدیدترین موشک کروز ایران با برد ۱۶۵۰ کیلومتر

۵ اسفند، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: موشک کروز جدید با برد ۱۶۵۰ کیلومتر با نام پاوه عملیاتی شد.

وی با اعلام اینکه "دیگر هیچ موشک غیرنقطه‌زنی نمی‌سازیم"، ادامه داد: الآن با کروز‌ها و پهپاد‌ها تهدید برای دشمن را ۳۶۰ درجه کردیم و از هر طرفی قابلیت زدن آن را داریم.

* پهلو گیری ناو‌های ایران در برزیل/ عبور شناور‌های ارتش از قاره آمریکا

۸ اسفند، رویترز به نقل بیانیه‌ای از سازمان مسئول مدیریت بندر «ریودوژانیرو» نوشت دو ناو نیروی دریایی ایران به‌نام‌های «مکران» و «دنا» هر دو وارد این بندر شدند.

ناوگروه ۸۶ ملقب به ناوگروه ۳۶۰ متشکل از ناوبندر مکران و ناوشکن دنا ماموریت خود را از اوایل مهرماه آغاز کرد و به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان ماموریت خود یک دور کامل به دور کره زمین خواهد زد.

* تونل‌های زیرزمینی سامانه‌های موشکی پدافند هوایی رونمایی شد

۹ اسفند، در جریان رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۱ تصویری از خروج سامانه پدافند هوایی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه و سامانه صیاد تاکتیکی پدافند هوایی ارتش از تونل منتشر شد.

به این ترتیب برای نخستین مرتبه تونل‌ها و آشیانه‌های زیرزمینی سامانه‌های پدافند هوایی کشور رونمایی شد.

ساخت پایگاه‌های زیرزمینی در نیرو‌های مسلح کشورمان قدمتی چنددهه‌ای دارد و این موضوع به شیوه‌ای مرسوم در نیرو‌های مسلح بدل شده است. حالا علاوه بر یگان‌های موشکی و پهپادی یگان‌های پدافندی نیز دارای شهر‌های زیرزمینی برای حفاظت از سامانه‌های خود هستند.

* تولید موشک بالستیک علیه اهداف دریایی متحرک با برد ۱۵۰۰ کیلومتر

۱۵ اسفند، سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح، در حاشیه دیدار با سربازان نخبه بیستمین دوره رزم مقدماتی نخبگان وظیفه کشور گفت: ایران به تولید موشک‌های بالستیک با قابلیت انهدام یگان‌های شناور دریایی متحرک رسیده است.

وی افزود: آزمایش این موشک با موفقیت انجام شده و درحال تولید انبوه است. این موشک بالستیک از فضا با سرعت هشت ماخ و با برد هزار و ۵۰۰ کیلومتر، اهداف در حال حرکت را نقطه زنی می‌کند و ما آن را در اختیار داریم.

* الحاق ناو اقیانوس‌پیمای شهید مهدوی به ناوگان سپاه‌/ تجهیز نیروی دریایی به شناور موشک‌انداز با برد ۱۸۰ کیلومتر

۱۸ اسفند ناو اقیانوس پیمای شهید مهدوی و ۹۵ شناور موشک انداز که برد موشکی آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۸۰ کیلومتر است به ناوگان نیروی دریایی سپاه الحاق شد.

این شناور‌ها برای اولین بار با ویژگی‌های خاص به دست توانمند متخصصان داخل کشور طراحی و تولید شده است.

وزن ناو شهدی مهدوی بیش از ۲۱۰۰ تن و طول آن ۲۴۰ متر و عرض ۲۷ متر است، این ناو انواع رادار‌های پیشرفته نظیر رادار سه بعدی، سامانه‌های موشکی، سطح به سطح، سطح به هوا و سامانه سوم خرداد و سایر سامانه‌های مخابراتی پیشرفته را دارا است و در نوع خود از جمله ناو‌های خاص کشور محسوب می‌شود.

این ناو قادر است انواع بالگرد، انواع پهپاد‌های عمودپرواز سپهر ۷ و پهپاد‌های انتحاری با برد ۱۳۰۰ کیلومتر و همچنین شناور‌های موشک انداز را حمل کند و به موشک‌های کروز ضد کشتی با برد ۷۵۰ کیلومتر مجهز است.

در جریان این رونمایی برای نخستین مرتبه شناور تندرو ذوالفقار مجهز به موشک‌های پدافندی عمود پرتاب نواب نیز به نیروی دریایی سپاه تحویل شد و به نمایش درآمد.

این شناور با سرعت ۷۰ نات مجهز به ۴ تیر موشک پدافندی هوایی عمودپرتاب نواب است و قادر است با اهداف هوایی در برد ۲۵ کیلومتری درگیر شود.

در این مراسم همچنین قایق‌های کلاس عاشورا مهجز به موشک‌های هدایت لیزری نیز به نیروی دریایی سپاه تحویل شد. به گفه سردار تنگسیری شناور‌های کلاس عاشورا همچنین به موشک‌های پدافندی کوثر ۲۰۰ با برد ۱۰ کیلومتر نیز مجهز شده‌اند.

* خط تولید جت آموزشی «یاسین» به‌همراه یک فروند جدید رونمایی شد

۲۰ اسفند، فروند جدید جت آموزشی یاسین (نمونه معیار) با حضور امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد. در این مراسم خط تولید انبوه جت پیشرفته آموزشی یاسین نیز افتتاح شد.

هواپیمای جدید در ابعاد تخصصی و تاکتیکی نسبت به نمونه قبلی توسعه و تکامل یافته و دستاورد‌های مختلفی داشته است. بومی‌سازی زیرسامانه‌های عمده مانند صندلی‌پران، اویونیک کاملاً بومی، موتور و ارابه‌های فرود، بخشی از توانمندی‌های به دست آمده در این فروند است.

در برخی اقلام دیگر مانند رادار هواشناسی نصب شده در دماغه هواپیما نیز از توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شده است.

* رونمایی از سامانه‌های جمر و هشدار دهنده لیزری و حرارتی بالگرد‌های ارتش

۲۱ اسفند، در جریان افتتاح موزه دفاع مقدس هوانیروز ارتش سامانه‌های هشدار دهنده لیزری و جمر حرارتی برای بالگرد‌های ارتش برای نخستین مرتبه رونمایی شد.

این سامانه‌های در صورت نصب روی بالگرد‌ها هشدار‌های لازم در مورد قفل موشک‌های هدایت لیزری و حرارتی روی بالگرد را به خلبان می‌دهند تا وی بتواند در زمان مناسب از سامانه‌های چف و فلر برای منحرف کردن این موشک‌ها و در نتیجه حفاظت از بالگرد‌ها در مقابل این تهدیدات استفاده کند.

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

دستاوردهای نوین نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار