گوناگون

آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم

پارسینه: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمادگی داریم موضوع تبادل زندانیان با آمریکا به عنوان یک موضوع انسانی صورت گیرد. مشکلات فنی طرف آمریکایی در این زمینه به خودش ارتباط دارد.

به گزارش پارسینه ؛ ناصر کنعانی امروز (دوشنبه ۲۲ اسفند ماه) طی نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات دیروز وزیر امور خارجه کشورمان و واکنش آمریکا نسبت به آن، گفت: در ارتباط با موضوع تبادل زندانیان با آمریکاوزیر امور خارجه دیروز در گفتگوی رسانه‌ای به این موضوع اشاره کرد و من نیز بعد از واکنش تعجب برانگیز طرف آمریکایی در این رابطه توضیحات تکمیلی را ارائه دادم.

مهر نوشت:وی افزود: برای ما آنچه مورد اهمیت است این است که روند مذاکرات باید منجر به نتایج عملی شود. جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده و در عمل نشان داد به عنوان بهترین مسیر برای حل و فصل اختلافات و رفع مشکلات، به مذاکرات اعتقاد راسخ و عملی دارد.

گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داشته و دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در ارتباط با تبادل زندانیان و بقیه مسائل مرتبط با دولت آمریکا آن طور که بارها اشاره شده، گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داشته و دارد. در برخی از موضوعات از جمله موضوع زندانیان ما قبلاً به توافق رسیدیم. همانطور که قبلاً اعلام شد، در ماه مارس سال میلادی گذشته توافق مکتوبی شکل گرفت و از سوی نماینده رسمی دولت آمریکا امضا شد. آمریکایی‌ها در یک مرحله پذیرفتند که بدون ارتباط با پرونده مذاکرات رفع تحریم‌ها این کار انجام شود و مبادله صورت گیرد اما در مقطع دیگری متأسفانه آن را به روند مذاکرات هسته‌ای گره زدند.

وی افزود: به هر حال ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همان طور که اعلام کردیم آمادگی داریم این کار به عنوان یک موضوع انسانی صورت گیرد. مشکلات فنی طرف آمریکایی در این زمینه به خودش ارتباط دارد. بنابراین گمان می‌کنیم در صورت برخورد واقع‌بینانه طرف آمریکایی، موضوع مبادله زندانیان به عنوان یک موضوع کاملاً انسانی قابل انجام است.

کنعانی گفت: در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها، با توجه به سوءسابقه عدم التزام و پایبندی دولت آمریکا، برای جمهوری اسلامی ایران تضمین‌های قابل راستی‌آزمایی جهت کسب اطمینان از پایبندی دولت آمریکا به هرگونه توافق جدید ضروری است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص توافق میان ایران و عربستان سعودی گفت: شاهد یک توافق بسیار مثبت به دو کشور ایران و عربستان با میزبانی و ابتکار عمل دولت چین برای از سرگیری مناسبات دو کشور هستیم. عملاً با بیانیه امضا شده و اعلام شده و منتشر شده در پکن، ما در مرحله بازگشت روابط سیاسی دو کشور ایران و عربستان قرار گرفتیم. توافق حاصل شده نیز حاصل نتیجه تقریباً یک سال و نیم تلاش‌های دیپلماتیک برای کسب نتیجه مطلوب بوده است.

وی افزود: ما دوره‌های مختلفی از گفتگوی دوجانبه میان ایران و عربستان با نقش‌آفرینی و میزبانی مثبت برخی کشورها از جمله عراق و همچنین در نشست دوجانبه به میزبانی عمان بودیم.

وی افزود: در جریان سفر آقای شیء به عربستان و آقای رئیسی به پکن گفتگوها و مشورت‌های دیپلماتیک میان تهران و پکن‌ها انجام شد و پیشنهاداتی مطرح بود. ایده‌ای از طرف چین مطرح بود که همزمان با سفر آقای رئیس جمهور به این کشور، نمایندگانی از دو کشور ایران و عربستان سعودی در پکن در حاشیه سفر رئیس‌جمهور نشست‌های دوجانبه داشته باشند و در خصوص روابط دوجانبه به تصمیم پیگیری و نتایج جدید برسند.

وی افزود: طرف ایرانی با حسن نیت برای اینکه روند دیپلماتیک برای بازگشت روابط سیاسی دو کشور به ریل طبیعی محقق شود با موضوع موافقت کرده بود، اما معتقد بود با توجه به اهمیت سفر دوجانبه و موضوعات مختلف، دیدار طرف‌های ایرانی و عربستانی را در بازه زمانی مناسب دیگری موکول کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در همین راستا در زمان حضور رئیسی در پکن در دیدار خصوصی رئیس جمهور ایران و چین در خصوص این موضوع گفتگو شد و آقای شیء پیام را به رئیس جمهور کشورمان منتقل کرد. علاوه بر گفتگوهای دو رئیس جمهور گفتگوهای وزرای امور خارجه ایران و چین نیز به تفصیل در این زمینه انجام شد و ابعاد موضوع مورد توافق قرار گرفت اما به دلیل اینکه بخش مهمی از موضوعات در گفتگوها مرتبط با مسائل و مشکلات امنیتی بود، توافق شد که گفتگوی جدید در سطح بالاتر از گفتگوهایی که قبلاً در بغداد انجام شده بود، صورت گیرد، در همین چارچوب قرار شد در سطح دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و همتای خود انجام شود.

وی افزود: در ترکیب تیم مذاکره‌کننده دیگر مسئولان ذیربط سیاسی، امنیتی و نظامی از جمله دو مدیر کل سیاسی ذیربط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.

کنعانی گفت: خوشبختانه حسن نیت در دو طرف وجود داشت و همچنین با نقش‌آفرین بسیار مثبت دولت چین طرفین در این نشست به از سرگیری روابط دو کشور رسیدند و توافق در این زمینه انجام شد و توافق این بود که بلافاصله بعد از امضای بیانیه مشترک سیاسی دو کشور، روابط از سرگرفته شود و حداکثر تا سقف دو ماه بعد از امضای این بیانیه سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض و سرکنسولگری‌های دو کشور در جده و مشهد بازگشایی شود و این روند اجرای خودش انجام خواهد شد.

وی افزود: در همین چارچوب وزارتخانه‌های خارجه دو کشور در حال فراهم کردن مقدمات تماس و دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان هستند و ما امیدواریم که با همین حسن نیتی که وجود دارد این دیدار در آینده بسیار نزدیک شکل گیرد و روند اجرای توافق انجام شود.

کنعانی تاکید کرد: مانعی برای گفتگوی وزرای خارجه در دو کشور وجود ندارد.

ارسال نظر

 • ناشناس

  باز خوردید به خنسی زندانی ها رو گذاشتید به مزایده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار