گوناگون

اقدامات علیه زنان افغانستان لغو شود

اقدامات علیه زنان افغانستان لغو شود

پارسینه: وزرای خارجه ۲۳ کشور جهان به همراه نماینده اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک خواستار لغو تصمیمات محدود کننده علیه زنان در افغانستان شدند.

وزرای خارجه 23 کشور جهان و نماینده عالی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک از طالبان خواستند تا تصمیمات و اقداماتی که دسترسی زنان و دختران به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی‌شان را محدود می‌کنند، لغو کند.

وزیران خارجه‌ کشورهای استرالیا، بلژیک، بلغارستان، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، عربستان، ژاپن، هلند، نیوزیلند، نروژ، قطر، کره جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، امارات، انگلیس، آمریکا و نماینده‌ی عالی اتحادیه اروپا این بیانیه را صادر کرده‌اند.

طبق این بیانیه، زنان و دختران در افغانستان از دسترسی به آموزش بالاتر از رده ششم، تحصیلات عالی، فضاهای عمومی و سیاسی و فرصت‌های شغلی محروم شده‌اند.

بیانیه می‌افزاید که آثار زیان‌بار این اقدامات، تا زمانی که به آن توجه نشود، برای اقتصاد و جامعه افغانستان ویرانگر و غیرقابل جبران خواهد بود و هر شهروند افغانستان آن را احساس خواهد کرد.

در بیانیه آمده است: احترام کامل به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران و مشارکت برابر و معنادار آنان در جامعه نه تنها خود یک هدف است، بلکه پیش‌نیاز توسعه پایدار اقتصادی و سیاسی، انسجام اجتماعی، ثبات و صلح در افغانستان است.

بیانیه با تأکید بر اینکه ارائه عادلانه و جامع کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی بدون مشارکت کامل زنان غیرممکن است، مدعی شده است، درحالی که میلیون‌ها نفر در آستانه‌ی گرسنگی به‌سر می‌برند، فرمان منع کار زنان تلاش‌های سازمان‌های بشردوستانه را برای دست‌یابی به بیش از 28 میلیون نفر وابسته به کمک، به خطر می‌اندازد./تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار