گوناگون

مشاور تیم مذاکره: «آشوب‌ها»، توافق را عقب انداخت

مشاور تیم مذاکره: «آشوب‌ها»، توافق را عقب انداخت

پارسینه: مشاور تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفت: کارهایی که ایران قرار بود انجام دهد، انجام داد. اول مشکل درون آمریکا، یعنی انتخابات میان دوره‌ای آمریکا بود و سپس آشوب‌ها بود. آنهایی که مستقیم یا غیر مستقیم تشویق به آشوب کردند، کار توافق را عقب انداختند. وگرنه آمریکایی‌ها بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای خود برای توافق آمادگی داشتند.

سیدمحمد مرندی استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر آقای گروسی به تهران و مذاکراتی که شکل گرفت و صحبت‌های ایشان در جلسه شورای حکام، سناریوی پیش رو در مذاکرات و برنامه هسته‌ای ایران چیست، گفت: همان‌طور که همگی می‌دانند مشکل از ایران نیست. ماه‌هاست که متن نهایی آماده است. متن نهایی مورد تایید ایران، چند ماه پیش مورد تایید رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل قرار گرفت.

وی افزود: بنابراین کارهایی که ایران قرار بود انجام دهد، انجام داد. اول مشکل درون آمریکا، یعنی انتخابات میان دوره‌ای آمریکا بود و سپس آشوب‌ها بود. آنهایی که مستقیم یا غیر مستقیم تشویق به آشوب کردند، کار توافق را عقب انداختند. وگرنه آمریکایی‌ها بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای خود برای توافق آمادگی داشتند.

مشاور تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفت: الان هم می‌دانیم که آنها با پیام‌ها و سیگنال‌هایی که می‌فرستند، تمایل زیادی به مذاکره دارند، اما باید اراده‌ انجام آن را هم داشته باشند. به‌رغم تلاش لابی ضدایرانی، غربی‌ها مایل به توافق هستند و ایران هم منتظر است.

مرندی تصریح کرد: غربی‌ها همان‌طور که برای همه روشن است به شدت به توافق نیاز دارند. شرایط غربی‌ها به خاطر جنگ در اروپا و به خاطر افزایش روزافزون تنش‌ با چینی‌ها به گونه‌ای است که به توافق نیاز دارند. طرف ما ماه‌هاست آماده توافق است و آنها باید نهایتا تصمیم بگیرند. هروقت تصمیم گرفتند توافق به سرعت صورت می‌گیرد.

ارسال نظر

 • سعید

  اعتماد به صحبتهای مشاور هیات مذاکره کننده اشتباه و غیر قابل باور است نخست اینکه سالیان متمادی است که بدلیل مذاکرات بی سر و ته ملت ایران در انتظار و نگرانی بسر میبرند دوم اینکه کاسبان تحریم که جزئی از هیئت های مذاکره هستند هنوز به آن انتفاع واقعی و دلخواه خود نرسیده اند و نهایت اینکه اصولا مذاکرات هیئت برای گشایش باب مذاکراه است نه جمع بندی و اخذ نتیجه بنابراین ازاین رفت و آمد ها برای شما و امثال شما شام و نهار چرب و دستمزد مکفی حاصل خواهد شد ولی برای ملت ایران آبی گرم نمیشود مادامیکه به بهانه تحریم دلار را باین قیمت رسانیده و برخوردار میشوید هرگز راضی به کاهش قیمت و آرامش جامعه نخواهید بود حتی اگر در لفظ هم بگوئید قلبا نیت تان طور دیگری است که در جامعه شاهد آن هستید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار