گوناگون

تغییرات جنجالی درنحوه انتخاب دختر شایسته جهان + تصاویر

تغییرات جنجالی درنحوه انتخاب دختر شایسته جهان + تصاویر

پارسینه: امسال در مسابقه دختر شایسته جهان (Miss Universe) ۸۶ شرکت‌کننده‌، ازجمله دومین شرکت‌کننده از منطقه خلیج فارس ، دختر شایسته بحرین، اِوِلین خلیفه، برای بردن تاج ملکه زیبایی رقابت کردند. در پایان آربانی گابریل، دختر شایسته آمریکا، تاج را بر سر گذاشت و اولین برنده فیلیپینی-آمریکایی این مسابقه شد.

از سوی دیگر، اخباری درباره مسابقه دختر شایسته جهان (Miss World) و برگزاری آن در امارات متحده عربی به گوش می‌رسد. خانم شایسته دنیا هم با هدف «تجلیل از بی‌همتا بودن زنان متاهل» در سراسر جهان شروع به فعالیت کرد. با توجه به تعدد این رقابت‌ها، به‌راحتی می‌توان در‌مورد سلسله‌مراتب در دنیای مسابقات زیبایی گیج شد.

اصطلاح مسابقه زیبایی به‌طور سنتی به چهار عنوان بین‌المللی بزرگ یا به‌اصطلاح «چهار بزرگ» اشاره دارد: دختر شایسته دنیا، دختر شایسته جهان ، دختر شایسته بین‌المللی و دختر شایسته زمین. (Miss World، Miss Universe، Miss International و Miss Earth)

مسابقات معمولا رده دختران، خانم‌ها و گاهی آقایان را پوشش می‌دهند که هرکدام شرایط ورود فردی خود را دارند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به مسابقات بزرگ زیبایی جهان و این‌که واقعا در پشت پرده این زرق‌وبرق و زیبایی چه می‌گذرد.

دختر شایسته جهان (Miss Universe)

دختر شایسته جهان


مسابقه دختر شایسته جهان در سال ۱۹۵۲، یک سال پس از تاسیس دختر شایسته دنیا، برگزار شد. مکان‌ دفتر مرکزی این دو مسابقه با هم متفاوت‌ است. دختر شایسته دنیا در بریتانیا و دختر شایسته جهان در نیویورک واقع شده است و همچنین خیرهایی که به آن‌ها کمک‌های مالی می‌کنند متفاوت‌اند.

رویداد دختر شایسته جهان با بخش لباس ملی نیز متمایز می‌شود که در آن شرکت‌کنندگان خلاقیت و شخصیت خود را با پوشیدن لباس‌های سنتی کشورشان به نمایش می‌گذارند.

در سال آینده تغییرات بزرگی در سازمان دختر شایسته جهان رخ می‌دهد. شرکت رسانه و محتوای تایلندی‌ جی‌کی‌ان گلوبال گروپ (JKN Global Group)، در ماه اکتبر سازمان دختر شایسته جهان را از آی‌ام‌جی (IMG) خریداری کرد و مدیر اجرایی این شرکت، آن جاکافونگ جاکراجوتاتیپ، به اولین زنی تبدیل شد که در تاریخ ۷۰ ساله این رقابت‌ها صاحب مسابقه زیبایی جهانی می‌شود.

سازمان دختر شایسته جهان سال گذشته در تصمیمی تاریخی، برای نخستین‌بار در هفت دهه تاریخ این سازمان اعلام کرد که به زنان و مادران متاهل اجازه می‌دهد در این رقابت شرکت کنند. پیش از این تنها زنان مجرد ۱۸ تا ۲۸ ساله که هرگز ازدواج نکرده یا صاحب فرزند نشده بودند، می‌توانستند در این رویداد ثبت‌نام کنند.

خانم شایسته دنیا (Mrs World)

خانم شایسته دنیا (Mrs World)


مسابقه خانم شایسته دنیا در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد و در سراسر جهان از هند و روسیه گرفته تا آفریقای جنوبی و کره جنوبی برگزار شده است.

شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید در تاریخ ورود متاهل‌، حداقل ۱۸ ساله و ساکن کشوری باشند که به نمایندگی از آن در رقابت شرکت می‌کنند. یک نظرسنجی عمومی به مردم اجازه می‌دهد به شرکت‌کنندگان موردعلاقه خود رای دهند تا ۱۵ نفر برتر مشخص شوند.

دختر شایسته دنیا (Miss World)

دختر شایسته دنیا (Miss World)
مسابقه زیبایی دختر شایسته دنیا را اریک مورلی در سال ۱۹۵۱ راه‌اندازی کرد و پس از تاسیس این مسابقه، «آقای دنیا» لقب گرفت.

این مسابقه در بریتانیا ایجاد شد و قدیمی‌ترین مسابقه بین‌المللی زیبایی است. از زمان مرگ او در سال ۲۰۰۰، همسرش، جولیا مورلی، ریاست این رویداد را بر عهده دارد. در این مسابقه متقاضیان باید مجرد و بدون فرزند، بین ۱۷ تا ۲۷ ساله و ساکن کشوری باشند که آن را نمایندگی می‌کنند.

آقای شایسته دنیا (Mr World)

آقای شایسته دنیا (Mr World)
سازمان دختر شایسته دنیا به‌منظور فراگیری بیشتر در سال ۱۹۹۶ درهای خود را با مسابقه آقای شایسته دنیا به روی مردان نیز باز کرد و شرکت‌کنندگان در ورزش، استعداد، محبوبیت و مدلینگ آزمایش شدند.

دارنده عنوان آقای دنیای انگلستان، جک هسلوود است که عنوان ارزنده آقای دنیای ۲۰۱۹ را نیز به دست آورد تا به «مطلوب‌ترین مرد جهان» تبدیل شود. در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی درباره برگزاری مسابقه آقای شایسته دنیا در سال ۲۰۲۳ وجود ندارد.

خانم شایسته جهان (Mrs Universe)

خانم شایسته جهان (Mrs Universe)
خانم شایسته جهان یک رویداد بین‌المللی و جهانی برای یافتن «شرافتمندترین زن متاهل» است که اولین بار در سال ۲۰۰۷ در صوفیا، بلغارستان، برگزار شد.

زنان متاهل ۱۸ تا ۵۵ ساله با خانواده، شغل و پیشینه خیریه می‌توانند در این رقابت ثبت‌نام کنند. برخلاف نام مشابه، این مسابقه یک نهاد جداگانه از دختر شایسته جهان و متعلق به (Mrs Universe private limited) است.

دختر شایسته زمین (Miss Earth)

دختر شایسته زمین (Miss Earth)
دختر شایسته زمین که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد، یک مسابقه بین‌المللی سالانه است که از محیط‌زیست، حفاظت از آن و هشیاری و آگاهی درباره آن حمایت می‌کند.

مسابقه سال ۲۰۲۲ در ماه دسامبر در مانیل برگزار شد و مینا سو چوی، دانشجوی ارتباطات نماینده کره جنوبی، تاج دختر شایسته زمین را بر سر گذاشت و ۸۵ شرکت‌کننده دیگر از سراسر جهان را شکست داد.

این مسابقه دختر شایسته آتش، دختر شایسته آب و دختر شایسته هوا هم دارد. نادین ایوب که اولین نماینده فلسطین در مسابقه دختر شایسته زمین بود، تاریخ‌ساز شد و تاج دختر شایسته آب را بر سر گذاشت.

هر برنده دختر شایسته زمین سخنگوی بنیاد دختر شایسته زمین و برنامه محیط‌زیست سازمان ملل می‌شود و به همکاری با بنیاد جهانی حیات وحش متعهد می‌شود.

دختر شایسته بین‌المللی (Miss International)

دختر شایسته بین‌المللی (Miss International)
دختر شایسته بین‌المللی که در سال ۱۹۶۰ در لانگ بیچ، کالیفرنیا، تاسیس شد، یک جست‌وجوی جهانی «زیباترین زن در جهان» است. دختر شایسته بین‌المللی در حال حاضر جاسمین سلبرگ آلمانی است که در مسابقه سال ۲۰۲۲ در ماه دسامبر در توکیو تاج‌گذاری کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار