گوناگون

هشدار جدی اوکراین به چین

هشدار جدی اوکراین به چین

پارسینه: زمزمه احتمال فروش سلاح به روسیه از سوی چینی ها با هشدار شدید مشاور رئیس جمهور اوکراین به چین همراه شد.

«آندری یرماک» رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین هشدار داد که اقدام چین در ارسال سلاح به روسیه اشتباه مهم و بزرگی خواهد بود.

از سوی دیگر «میخایلو پودولیاک» مشاور «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین نیز به چین هشدار داد در صورتی که این کشور اقدام به ارسال تسلیحات به روسیه کند با پاسخی تهاجمی مواجه خواهد شد.

همچنین «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا روز گذشته (یکشنبه) با دخالت در امور داخلی چین و روابطش با روسیه، پکن را تهدید کرد و گفت، «متعهد می‌شود» که هرگونه کمک نظامی پکن به مسکو «پیامدهای واقعی و جدی» برای چین به همراه داشته باشد.

در حالی که آمریکا از تغذیه‌کنندگان اصلی اوکراین به سلاح است، سالیوان مدعی شد هرگونه «کمک نظامی مرگبار» چین به روسیه در جنگ اوکراین، «هزینه واقعی» برای چین به همراه خواهد داشت.

در جریان عملیات نظامی روسیه در اوکراین، کشورهای غربی به خصوص ایالات متحده به شدت از ائتلاف نظامی روسیه و چین و ایران و کره شمالی بسیار ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین راستا، اخیراً، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور سابق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت، دولت «جو بایدن»، رئیس جمهور فعلی این کشور در حالی چین و روسیه را «مجبور» به اتحاد با یکدیگر کرد که باید به هر قیمتی از این موضوع اجتناب می‌کرد.

نگرانی غرب از کمک نظامی به روسیه در حالی است که این کشورها از طریق عرضه کمک‌های نظامی و تشدید فشار تحریم‌ها علیه روسیه به طولانی شدن جنگ اوکراین کمک کرده‌اند./فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار