گوناگون

طرح مجازات برای اظهار نظر دقیقا شامل چه کسانی می‌شود؟

طرح مجازات برای اظهار نظر دقیقا شامل چه کسانی می‌شود؟

پارسینه: یک عضو کمیسیون اصل90 مجلس گفت: موضوع طرح مجازات اظهارنظر شامل افرادی است که به دلیل چهره شدن در جامعه، مرجعیت اجتماعی پیدا کرده‌اند، اما بی‌اطلاع از موضوعی اقدام به بیان اظهارات خلاف واقع می‌کنند و با انحراف در ذهنیت اجتماعی منجر به خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی می‌شوند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح « مجازات و تعزیرات بازدارنده در مورد اظهارنظرهای افراد » گفت: موضوع این طرح شامل افرادی است که به دلیل چهره شدن در جامعه، مرجعیت اجتماعی پیدا کرده‌اند، اما بی‌اطلاع از موضوعی اقدام به بیان اظهارات خلاف واقع می‌کنند و با انحراف در ذهنیت اجتماعی منجر به خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، یادداشت علی خضریان که با عنوان «کدام آزادی؟ کدام بیان؟» به شرح زیر است:

«‌طی روزهای اخیر در حالی برخی رسانه‌های غربگرا به نام دفاع از آزادی بیان به طرح «مجازات و تعزیرات بازدارنده در مورد اظهارنظرهای افراد» تاختند که به جای برچسب زنی و تحمیل بیان خود به اذهان اجتماعی، متن اولیه این طرح را هم منتشر نکردند! متنی که البته تا تکمیل شدن فاصله زیادی دارد.

طرحی که از همان ابتدای متن خود مشخص کرده پیرامون هر شخصی است که دارای موقعیت شغلی، اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، علمی، فرهنگی و نظامی جامعه است و علی القاعده موضوع مجازات آن ارتباطی با عموم مردم ندارد و پیرامون اظهارات مسئولان و چهره‌ها است.

ضمن اینکه طرح مذکور حتی برای رسیدگی به اظهارات این افراد سه شرط اساسی قرار داده است و تأکید داشته اگر افراد چهره در فضای حقیقی یا مجازی بیان دروغ داشته باشند و این دروغ انعکاس گسترده پیدا کند که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور شود، مشمول مجازات‌های پیش‌بینی شده خواهد شد.

به وضوح مشخص شد موضوع طرح مذکور شامل افرادی است که به دلیل چهره شدن در جامعه، مرجعیت اجتماعی پیدا کرده‌اند، اما بی‌اطلاع از موضوعی اقدام به بیان اظهارات خلاف واقع می‌کنند و با انحراف در ذهنیت اجتماعی منجر به خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی می‌شوند.

حال با افرادی که صرفاً به دلیل چهره بودن، حرف کذبی را مطرح می‌کنند و جامعه را دچار ناامنی و خسارت عمده می‌کنند، چه کار باید کرد؟ آیا نباید در جبران خسارات وارده برای آنها محکومیت مالی پیش بینی شود؟ اگر چنین قانونی وجود داشت، امروز شاهد بی‌مسئولیتی کلامی در محیط اجتماعی نبودیم..

ارسال نظر

 • ناشناس

  مگر امکان داره اطلاعاتی از موضوع به بیرون درز پیدا کنه که دیگران هم مطلع بشن؟

 • ناشناس

  مردم اجازه دارند ، نظرشان را بدون لکنت زبان و ترس بگویند ، جامعه ای که در آن نقد نباشد ، به سرنوشت پهلوی و صدام دچار می شود در ضمن حق اظهار نظر و نقد تنها نباید مختص یک اقلیت خاص سیاسی باشد ، یعنی ما حق داشته باشیم هرچه که دلمان می خواهد به سید محمد خاتمی بگوییم و یا جماعت رائفی پور هر چه دوست دارند به بازیگر ها و ورزشکارها بگویند ، آنها مصونیت دارند ولی بقیه باید ساکت باشند . طبق جامعه مدنی حضرت علی ( ع ) ، حضرت علی ( ع ) به عنوان رئیس حکومت و امیر مومنان در یک دادگاه بی طرف با یک شهروند مسیحی در برابر قانون می ایستاد و قانون ، عدالت و احکام اسلامی حکومت امیر مومنان ، حق را حضرت علی ( ع ) با توجه به جایگاهش نمی داد .
  ۴۴ سال راهکارهای اشتباه مملکت داری ، از جمله سکوت به خاطر ترس از زندان و یا اجازه اظهار نظر و عدم آزادی بیان و نقد ، امروز مردم ایران را به کف خیابان کشانیده است . نارضایتی عمومی از عدم بیان و نقد مشکلات و اشخاص در جامعه ، باعث شده که مردم حرفشان را با شعار و توهین ، آتش زدن و تخریب .... بیان کنند و امروز بعد از ۴۴ سال راهکار اشتباه مملکت داری ، از عدم آزادی بیان ، عدم آزادی قلم و نقد ، عدم رعایت حقوق شهروندی و انسانی ، عدم برگزاری انتخابات آزاد با مشارکت احزاب سیاسی ، انزوا سیاسی ، جبر و زور و تحمیل ، نیاز هست به مردم برگردیم ، ولی نعمتانی که به قول قاسم سلیمانی باید پای آنها را بوسید ، ملتی که به تعبیر امام خمینی از ملت امام حسین و محمد رسول الله ، ارزشمندتر ، باوفاتر ، شجاع تر و نجیب تر هست . جناب خضریان دشمنی با مردم ، مردمی که ایران خانه اشان هست ، ثمری ندارد ، باید به مردم برگردیم و همراه ، کنار و پشت سر مردم ، آنها را برای رسیدن به خواسته های مدنی و حقوقیشان همراهی کنیم . اگر قصد دارید یک یمن تحویلمان بدهید ، حضرت عباس مابین !!، برای تکمیل درمان !! ایران را ترک کنید و خانه امان را تحویلمان دهید ، والله قسم ، خودمان بدون جنگ و تنش و اختلاس ...... می توانیم ایرانمان را بسازیم .
  سایت را هم به روز رسانی کنید . گزینه بربحث و پربازید فیلتر !! شده است .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار