گوناگون

دستور کار هفته جاری مجلس چیست؟/ وزرای نفت و صمت به مجلس فرا خوانده شدند

دستور کار هفته جاری مجلس چیست؟/ وزرای نفت و صمت به مجلس فرا خوانده شدند

پارسینه: مجلس هفته جاری روز‌های یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه، نهم تا یازدهم بهمن ماه نشست علنی دارد.

به گزارش پارسینه ، بررسی جزئیات طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی که پیشتر با عنوان «طرح مالیات بر عایدی سرمایه» مطرح می‌‎شد، در دستور کار هفته جاری نمایندگان است.

مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT، مالیاتی است که بر عایدی به میزان اختلاف قیمت خرید و فروش یک دارایی، هنگام فروش آن دریافت می‌شود.

«املاک با انواع کاربری، انواع وسایل نقلیه، انواع سکه، ارز و جواهرات و انواع ارز» دارایی‌هایی است که این طرح برایشان مالیات بر سوداگری پیش بینی می‌کند.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس پیشتر اعلام کرده مخاطب این پیش نویس قانونی، تنها ۵ درصد جامعه هستند و دیگران از پرداخت مالیات بر عایدی خودرو و مسکن معاف می‌شوند.

اطلاعات سامانه املاک و اسکان نشان می‌دهد کمتر از ۵ درصد خانوار ایرانی بیشتر از ۲ ملک مسکونی دارد. بر اساس اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان هم کمتر از ۲ درصد خانوار ایرانی، بیشتر از ۳ خودرو دارند.

طرح اصلاح قانون انتخابات شورا‌ها پس از ۲ سال به صحن می‌آید

کمیسیون امورداخلی کشور و شورا‌ها هم طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور را به صحن آورده؛ طرحی که کلیاتش پیشتر و در دی ماه ۱۳۹۹ به تصویب رسیده بود و برای بررسی بیشتر به کمیسیون فرستاده شد.

این طرح به نظارت بر انتخابات و نظارت بر عملکرد شورا‌ها می‌پردازد. به گفته علی حدادی سخنگوی کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور، سال‌های ۹۷ و ۹۸ مفاسد مالی شورا‌های شهر و روستا نزدیک ۲ هزار ۶۰۰ میلیارد تومان و حدود ۴ میلیون متر مربع هم زمین خواری اعلام شده که «علتش نبود قانون بازدارنده است.»

نمایندگان این هفته رسیدگی به «طرح حمایت مالی از افشاگران فساد» را در برنامه دارند که یک فوریتش ۲۷ مهر ماه امسال تصویب شد.

«طرح نحوه مواجهه با قانع کننده نبودن پاسخ وزیر» و «طرح اصلاح قانون حمایت از بهسازی و نوسـازی بافت‌های فرسوده پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و حرم مطهر حضرت معصومه (س)» هم دستور کار‌های دیگر هفته آینده صحن مجلس است.

لایحه‌ای یک فوریتی برای تمدید موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری میان دولت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دولت‌های عضو در دستور نشست علنی است. نمایندگان به بررسی این لایحه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ فوریت داده بودند.

بررسی لایحه «اصلاح ماده ۸ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه» دستور کار دیگری است که نمایندگان به آن خواهند پرداخت. ماده ۸ این قانون به شرایط حداقل بیمه برای خسارت بدنی و مالی و تعهد بیمه گذار‌ها می‌پردازد.

چهار طرح «اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش، اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و تشدید مجازات همکاری کنندگان با اقدامات کشور‌های متخاصم علیه امنیت و منافع ملی» در دستور کار نمایندگان است.

کمیسیون عمران هم طرح اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها را در دستور صحن قرار داده؛ یک عضو کمیسیون عمران مجلس پیشتر به خبرگزاری صدا و سیما گفته بود «با اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، تمام کمیسیون‌های مربوط به ماده ۱۰۰ را در یک مدت مشخص منحل می‌شود و اجازه هیچ تخلفی داده نخواهد شد.»

به گفته اقبال شاکری «تمامی پرونده‌های ناتمام در کمیسیون‌های شهرداری به جز سه مورد استثنا باید تعیین تکلیف شوند و شهرداری‌ها فقط بر اساس طرح تفصیلی‌شان باید مجوز بدهند.»

۲ وزیر به صحن مجلس دعوت شدند

سه شنبه هفته آینده مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از وزیر نفت و حسین گودرزی نماینده درود و ازنا از وزیر صمت سؤال خواهند کرد.

گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد بررسی عملکرد مهم‌ترین احکام، تبصره‌ها و ردیف‌های مرتبط با درآمد‌های عملیاتی (با محوریت درآمد‌های مالیاتی) و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای در قانون بودجه امسال گزارش می‌دهد. این گزارش با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه در روز سه شنبه خوانده خواهد شد.

تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف بررسی می‌شود

گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد عضویت ایران در موافقتنامه آب و هوایی پاریس، تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان برنامه و بودجه در نحوه تخصیص و توزیع اعتبارات، تحقیق و تفحص از صادرات تولیدات شرکت سیمان کردستان و تحقیق و تفحص از سازمان امور اوقاف و خیریه کشور در دستور کار‌های نظارتی مجلس است.

کمیسیون آموزش مجلس هم از نتیجه تحقیق و تفحص از عملکرد دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گزارش می‌دهد.

در دستور هفته آینده همچنین تقاضای بررسی فوری یک طرح در مورد اصلاح اساسنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای «تسهیل روند ساخت و ساز روستایی برای بومیان روستا و حمایت از دولت در جهت ساخت یک میلیون مسکن در سال» قرار گرفته. تقاضای دو فوریتی شدن «طرح اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» هم از دستور کار‌های نمایندگان مجلس است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار