گوناگون

دورهمی پرخرجی به نام کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار!

دورهمی پرخرجی به نام کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار!

پارسینه: در شرایطی که قیمت دلار در حال جابجا کردن مرزها در بازار است، قطعا با وجود ۳۰۰ مهمان خارجی هزینه زیادی از جیب مردم شده است. پرسش این است که چرا دولت از جیب مردم چنین بریز و بپاشی را به راه انداخته است؟

به گزارش پارسینه ، در شرایطی که دلار مرز‌ها را در بازار جابجا کرده و به دنبال آن سفره‌های مردم روز به روز کوچک‌تر می‌شود و از نظر اجتماعی هم سال‌هاست زنان به دنبال احقاق حقوق خود هستند، همایش بین‌المللی « زنان تاثیرگذار » در پایتخت برگزار می‌شود.

روز جمعه بود که خبر و عکس‌های کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار در خروجی خبرگزاری دولت منتشر شد. اگر بخواهیم از همان عنوان همایش آن را واکاوری کنیم، پرسشی که پیش می‌آید این است که منظور از «زنان تاثیرگذار» چه کسانی هستند؟ این زنان بر اساس چه شاخص‌هایی به این نشست دعوت و از آن‌ها تقدیر شده است؟ چه کسانی تاثیرگذاری آن‌ها را تشخیص داده است؟ و اساسا تاثیرگذاری آن‌ها در جامعه و جهان در چه حوزه‌هایی بوده است؟

آنچه در لابه‌لای خبر‌ها و عکس‌های مربوط به این همایش خود را نمایان می‌کند، حضور پررنگ جمیله علم‌الهدی همسر رئیس جمهور و دختر احمد علم الهدی امام جمعه مشهد به عنوان میزبان است.

حضور همسر رئیس جمهور در کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار!

بنابر آنچه خبرگزاری دولت (ایرنا) عنوان کرده است، همسران روسای جمهور و نخست‌وزیر ارمنستان، بورکینافاسو، قرقیزستان، صربستان، همسر رئیس‌جمهور اسبق گینه، همسر رئیس‌جمهور اسبق نیجر، فرستاده ویژه بانوی اول جمهوری فدرال نیجریه، بانوی اول سابق سریلانکا و همسر رئیس حزب حاکم، فرستاده ویژه رئیس جمهور سوریه، رئیس شورای مرکزی اتحادیه زنان ترکمنستان از جمله مهمانان این کنگره بوده‌اند. اما باز هم این ابهام وجود دارد که این زنان که خود به دلیل وابستگی به مردان جزو مدعوین بوده‌اند، تاکنون چه فعالیت‌هایی داشته اند؟ زنانی که معمولا از طبقات بالای جامعه و از میان اهالی قدرت برخواسته‌اند، چه درکی از وضعیت زنان در نقاط محروم و مصائبی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، دارند؟ اساسا برای حقوق زنان چه گام تاثیرگذاری برداشته‌اند؟

کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار!

مورد غیرشفاف بعدی هزینه این نشست است؛ در شرایطی که بار مشکلات اقتصادی کشور بر دوش مردم سنگینی می‌کند، قطعا با وجود ۳۰۰ مهمان خارجی هزینه زیادی از جیب مردم شده است. پرسش این است که چرا دولت از جیب مردم چنین بریز و بپاشی را به راه انداخته است؟

مسئله دیگر، اما این است که با هدر دادن سرمایه زیاد برای برگزاری چنین همایشی که بیشتر به یک دورهمی می‌ماند، چه اهداف و چه دستاوردی بدست آمده؟ البته ایرنا هدف آن را «شنیدن بدون رتوش صدای زنان ایرانی توسط رسانه‌های غربی» عنوان کرده، اما تصویر بدون رتوش زنان، دوندگی آنان برای گرفتن حقوق بدیهی خود و البته تصویب و نه خاک خوردن لایحه منع خشونت علیه زنان است.

کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار!

تلاش‌ها برای تماس با فراکسیون زنان مجلس که در این همایش حضور داشتند، جهت روشن کردن این ابهامات، بی‌نتیجه ماند. اما به نظر می‌رسد برگزاری این همایش جز دستاوردسازی از یک دورهمی پر زرق و برق هدف دیگری نداشته باشد./انتخاب

ارسال نظر

 • ناشناس

  ----- این گزدهمایی بیشتربرای جلب توجه وخودی نشون دادن همسر آقای رییسسی بوده ... وهیچ نتیجه به حال وروز این مردم نداشته ....

 • سعید

  اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد آقایان را در موضع تدافعی و راه اندازی سیرک پرخرجی به نام کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار که تصادفا در جستجوی ساده هیچکدام نه تاثیر گذارند و نه نخبه نشان از بلاهت برگزارکنندگان و بی اهمیتی اسراف و تبذیر در موضوعی بیهوده بوده نتیجه آنکه ورع و تقوی مسئولین را در این بازه زمانی که فشار به اقشار آسیب پذیر علیرغم هیاهوی دروغین مسئولین بپاست نشان میدهد

 • نامی

  خرج که از کیسه مردم بود حاتم طایی شدن آسان بود . بجای دعوت از اینا وصرف هزینه بسیار چندتا خانم از خیابان ناصر خسرو و مسافر خونه های راه آهن میاوردند.

 • ناشناس

  دقیقا روی چه حوزه ای اثر گذاشتن؟!! آثار کارهاشون برای ایران و ایرانی چه چیزی بوده که حالا از جیب ملت براشون هزینه شده؟؟؟!!

 • علی

  جالب !
  این دولت روابط برقرار نمی کنه محکوم میشه
  برقرار نمی کنه محکوم میشه
  کلا هر کاری میکنه محکوم میشه
  ولی در دولت قبل یک نفر اعتراض نمی کرد!
  واقعا از سایت پارسینه توقع بیش تری می رفت
  فکر نمی کردم یه روز شما اینقدر جانبدارانه قلم بزنید
  به نظر من هم باید جنفیز لوپز یا انجلینا جولی رو میوردن چون واقعا اون ها تاثیر گذارن،اگه دعوت شده بودن تمام مردم صف می کشیدن برای دیدنشون!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار