گوناگون

ذوق زدگی پنهان وزیر نفت از دستور رئیسی برای تعطیلی تهران با طعم صرفه جویی!

ذوق زدگی پنهان وزیر نفت از دستور رئیسی برای تعطیلی تهران با طعم صرفه جویی!

پارسینه: هرچند بسیاری از دولتمردان عادت کرده اند تقصیر کمبودهای در عملکرد و حوزه وظایف خود را بر گردن مردم بیاندازند، با اینحال مردم بسیار هوشمندتر از آنی هستند که این اتهام ها را قبول و از کم کاری و دور اندیشی ناقص دست اندرکاران به راحتی عبور کنند. زمستان امسال و دردسرهای پیرامونش هم یکی از همان ماجراهای خنده دار شرایط حاکم بر کشور است!

تحریریه پارسینه| نا آرامی های اخیر هنوز کاملاً فروکش نکرده که ماجرای زمستان و دردسرهایش نارضایتی دیگری برای شهروندان رقم زده است. هرچند پس از آرامش متزلزلی که بعد از ناآرامی های اخیر در کشور رخ داده، زبانِ برخی مسئولین را به ادعاهای نادرستی همچون انقلاب لختی و برهنگی تا فریاد بچه پولدارها باز کرد و از نا آرامی های خونینی که بر مردم و نیروهای امنیتی گذشت، برداشتی که مطلوب خودشان بود ارائه کردند، باید کور بود تا ردپایِ ناکارآمدی و سهل انگاری مسئولان و متولیان را در بخش توسعه کشور و برداشتن موانع از پیش روی مردم مشاهده نکرد!

حتی اگر ناعادلانه بخواهیم تا علت آرامی ها و بعضاً اغتشاشهای خونین چند ماه گذشته را فقط بر عهده انسانهای پولدار و عناصر دشمن که تنها با هدف پایمال کردن ارزشهای مقدس ملت ایران پای بر خیابان گذاشته و تلفات و خسارات سنگینی را بر دوش کشور و مردم تحمیل کردند، بگذاریم، پس حتماً الان حق داریم فریاد بزنیم که چرا در عصر فن آوری و ادعاهای خودکفایی و نمایشهای متوالی از توانمندیهای فرزندان نخبه کشورمان، هنوز در آموزش و پرورش صحیح، اقتصاد سالم، توسعه فرهنگ عمومی، مسائل زیست محیطی، مدیریت کلان شهری، توسعه فن آوری ها، مدیریت انرژی و تعامل با جهان در ابتدای راه هستیم؟

هر چند می دانیم و آگاهیم که وضعیت کشورمان در مسئله پیری جمعیت، آینده ایران را به شدت تهدید می کند، چگونه و با چه علمی از رادیو و تلویزیون مداماً درباره فرزند آوری تبلیغ می شود اما همچنان در ایجاد ابتدایی ترین پیش زمینه ها برای پذیرایی از خیل جمعیت در آینده مانده ایم و حقیتاً درمانده ایم؟ چه فکری برای تأمین شغل و مسکن کودکان امروز و فردای ایران اندیشیده اید؟

مسئولین محترم که این روزها که نه، بلکه دهه هاست درباره مصرف صحیح آب، گاز برق و.... داد و فریاد می زنند، کجا هستند ببینند در یک زمستان عادی که بر سر مردم می گذرد، چگونه برای مصرف صحیح انرژی به التماس افتاده اند. کشور و امور زندگی مردم را مختل می کنند تا بتوانند خانه های مردم را گرم نگهدارند.

در همین ماجرای نا آرامی های اخیر هم فریاد بسیاری از مسئولان درآمد که آموزش و پرورش چقدر کم کاری داشته که نتیجه آن رفتار فرزندان دهه هشتادی ما در کوچه و خیابان است!؟ مگر آموزش و پرورش واقعاً کارنامه درخشان دیگری هم دارد که بتوان در طی سالهای گذشته از عملکردش دفاع کرد؟

موضوع ترافیک های سنگین کلانشهرها را ببینید، مصارف سوخت سنگین و به همراه تولید بیشمار خودروهای بی کیفیت، گویی هیچ کس برایش اهمیت ندارد که در نبود برنامه اسقاط دقیق خودرو و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، چگونه و با چه هدفی این حجم نمره گذاری سرطانی بر ملت و مردم تحمیل می شود؟

دست روی هر چه می گذاریم، عملکرد ناقص و بی ثمر مسئولان در آن موج می زند، به قدری نا کارآمدی زیاد است که واقعا کارهای خوبی که شده هم در سایه آن پنهان می شود.

اما از سوی دیگر از ماجرای زمستانی که ظاهرا خیلی سخت هم نبوده دور نشویم ببینیم آقایان چه می کنند؟

جواد اوجی وزیر نفت، مرد پرحاشیه این روزهای شبکه های اجتماعی که نقد فراوانی به عملکرد وی و همکارانش در وزارت نفت هست، ظاهراً برای بررسی وضعیت پایداری انتقال شبکه گاز به استان خراسان رضوی سفر کرده، روز یکشنبه در جلسه ستاد انرژی استان خراسان رضوی و در ارتباط تلفنی با رئیسی، از مردم و هم از رئیس جمهور بابت صرفه جویی و دستور تعطیلی تهران تشکر کرده است.

وی خطاب به رئیس جمهور گفته: مدیریت مصرف گاز با همکاری استانداران سراسر کشور و برپایی ستاد سوخت و بحران برای رصد لحظه‌ای میزان گاز شکل گرفت.

اوجی همچنین گفته دستور رییس جمهور برای تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات شهر تهران کمک بزرگی به تامین گاز کشور کرد و در این مدت نزدیک ۲ و نیم میلیون متر مکعب کاهش مصرف صورت گرفت.

ظاهراً آقای اوجی از تعطیلی و پیامدهای زیانبارش در عصر فن آوری برای مردم و کشور کم اطلاع و یا کلا بی اطلاع هستند!

همچنین رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به ورود دو سامانه بارشی جدید به کشور تصریح کرد: امسال «زمستان سختی» نداریم بلکه دمای هوا وارد حالت نرمال خود شده است.صادق ضیاییان درباره کاهش دما و سرمای هوا اظهار کرد: روز چهارشنبه (۲۱ دی) یک سامانه بارشی وارد کشور شد که کاهش دمای شدید هوا را به همراه آورد و تا جمعه (۲۳ دی) نیز ادامه داشت.

ضیاییان در گفتگو با ایسنا، درباره شدت سرمای هوا در مقایسه با سال‌های گذشته گفت: در حال حاضر زمستان سختی نداریم و نمی‌توان کاهش دما را به دو هفته آینده منحصر کرد چرا که به‌طور کلی در زمستان سرمای هوا طبیعی است و می‌تواند تا پایان زمستان نیز سرد بماند. ضیاییان می گوید با وجود کاهش شدید دما تنها می‌توان گفت که به دمای میانگین رسیده‌ایم. در گذشته هم روز‌های زمستانی دمای حداقلی شهر‌هایی مانند تهران زیرصفر بود. در واقع گرمای هوا در این فصل غیرطبیعی است و الان دمای هوا وارد حالت نرمال خود شده است.

هر چند سخنان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا نیازی به راستی آزمایی ندارد، همچنان که ادعاهای مسئولین بابت سرمای هوا نیازی به شاهد و روایتهای علمی برای اثبات ندارد. زمستانی که در حال سپری کردن آن هستیم، در سالهای قبل هم حتی با شدت بیشتر رخ می داد و بزرگترها هم حتی شاهدی بر این ماجرا هستند و تأیید می کنند وضعیت فعلی هوا کاملاً شرایط عادی و قابل انتظار بوده است، اما غافلگیری مسئولان عزیزمان همیشه تازگی داشته و با بهانه های رنگارنگ سعی کرده اند به نوعی صورت مسئله و مسئولیتی که دارند پاک و از آن فرار کنند!

ارسال نظر

 • رضا

  ظاهراً آقای اوجی از تعطیلی و پیامدهای زیانبارش در عصر فن آوری برای مردم و کشور کم اطلاع و یا کلا بی اطلاع هستند
  (برای اینکه سیر از آدم گرسنه هیچ خبری نداره )

 • شیرین صفوی

  همه چی تعطیل !!!!!! این وظیفه دولتمردان است که خدمات رسانی به مردم مظلوم کشور را بر عهده بگیرند نه با انگشت تهدید به قطعی آب و برق و گاز امور را اداره کنند !!!!

 • ناشناس

  اینا از چی عصر اطلاعات اطلاع دارن
  که از این اطلاع داشته باشن برادر!
  کلا فقط حرف مفت میزنن
  تبلیغات راجع به زمستان سخت اروپا که یادتونه!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار