گوناگون

شکست آزمایش موشکی جدید انگلستان

شکست آزمایش موشکی جدید انگلستان

پارسینه: انگلیس با این پرتاب که نخستین پرتاب یک موشک ماهواره بر از خاک خودش بود، قصد داشت به جمع باشگاه کشورهای دارای قابلیت پرتاب ماهواره به فضا بپیوندد.

به گزارش پارسینه؛ به نقل از عصر ایران موشک ماهواره بر "لانچر وان" که حامل 9 ماهواره برای قرار دادن به مدار زمین بود، در نخستین دقایق پس از شلیک از روی یک هواپیمای بوئینگ 747 بر فراز اقیانوس اطلس، دچار نقص فنی شده و قادر نشد ماهواره ها را در مدار زمین قرار دهد.

شرکت " ویرجین اوربیت" ایالات متحده آمریکا (متعلق به ریچارد برانسون میلیاردر انگلیسی) در پرتاب نخستین موشک ماهواره بر انگلیس همکاری داشت.

قرار است این ماموریت سال آینده دوباره تکرار شود. شرکت ویرجین اوربیت در سال 2021 پرتاب های مشابه از خاک ایالات متحده آمریکا به فضا داشته است.

انگلیس با این پرتاب که نخستین پرتاب یک موشک ماهواره بر از خاک خودش بود، قصد داشت به جمع باشگاه کشورهای دارای قابلیت پرتاب ماهواره به فضا بپیوندد.

تاکنون تنها 10 کشور جهان قادر به ساخت و پرتاب ماهواره به مدار زمین شده اند که عبارتند از: ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، ژاپن، هند، ایران، کره های شمالی و جنوبی و اسراییل.

شرکت آمریکایی ویرجین اوربیت ساعاتی پس از این پرتاب ناکام در توییتی نوشت: یک ناهنجاری مانع از رسیدن ما به مدار شده است. ما اطلاعات را مورد ارزیابی قرار می دهیم."

"ملیسا تورپ"مدیر سازمان فضایی انگلیس نیز پس از این پرتاب ناکام در مصاحبه ای اعلام کرد: ملحق شدن به باشگاه واقعا انحصاری کشور‌های پرتاب‌کننده ماهواره به فضا بسیار مهم است، زیرا به ما امکان می‌دهد به فضا دسترسی داشته باشیم که هرگز در اینجا در انگلیس نداشتیم."

او در مصاحبه ای با اسکای نیوز نیز اعلام کرده پس از ناکامی در این پرتاب از شدت تاثر گریه کرده است.

انگلیس پیشتر ماهواره هایی را از خاک دیگر کشورها به فضا فرستاده است اما این نخستین بار بود که قصد داشت از خاک خودش ماهواره هایی را روی مدار زمین قرار دهد و به جمع باشگاه پرتاب کننده های فضایی بپیوندد.

گفتنی است با وجودی که موشک ماهواره بر انگلیس پس از پرتاب از هواپیمای بوئینگ بر فراز اقیانوس اطلس دچار نقص فنی شده و سقوط کرده است، اما هواپیمای بوئینگ توانسته پس از این پرتاب ناموفق به سلامت به فرودگاه برگردد.

این پرتاب عصر دوشنبه انجام شد و شبکه های تلویزیونی مختلف انگلیس روند پرتاب آن را به طور مستقیم پوشش می دادند. همچنین هزاران نفر از شهروندان انگلیس هنگام پرتاب این ماهواره با تجمع در فرودگاه " نیوکای" در منطقه کورنوال در جنوب غربی انگلیس، از نزدیک روند این پرتاب را تماشا می کردند.

پرتاب موشک

انگلستان

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار