گوناگون

وزیر امور خارجه فرانسه به احضار سفیر خود واکنش نشان داد

وزیر امور خارجه فرانسه به احضار سفیر خود واکنش نشان داد

پارسینه: وزیر امور خارجه فرانسه در واکنش به احضار سفیر این کشور به وزارت امور خارجه ایران، اظهاراتی مداخله‌جویانه مطرح کرد و گفت که بهتر است تهران به مسائل داخلی خود بپردازد.

ایسنا به نقل از شبکه فرانس ۲۴، نوشت: کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه به اظهار سفیر کشورش به وزارت امور خارجه ایران واکنش نشان داد.

وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبکه ال‌سی‌آی تی‌وی در اظهاراتی مداخله‌جویانه تصریح کرد که تهران باید قبل از انتقاد به فرانسه به آنچه در داخل کشورش می‌گذرد، نگاه کند.

کولونا در ادامه مداخله‌های فرانسه و سایر کشورهای اروپایی در امور داخلی کشورمان مدعی شد: این ایران است که از طریق بازداشت اتباع فرانسوی سیاست‌های بدی را دنبال می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه همچنین مدعی شد: به یاد داشته باشیم که در فرانسه برخلاف آنچه در ایران می‌گذرد آزادی مطبوعات وجود دارد و این (آزادی) توسط یک قاضی در چارچوب یک قوه قضاییه مستقل نظارت می‌شود.

وی در ادامه گفت که در فرانسه هیچ قانونی برای مقابله با کفرگویی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در پی اقدام موهن یک نشریه فرانسوی در توهین به مرجعیت، مقدسات و ارزشهای دینی و ملی ایران عصر روز سه‌شنبه "نیکلاس رش" سفیر فرانسه در جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه احضار شد.

ناصر کنعانی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در جریان این احضار ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید کشورمان به دولت فرانسه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران توهین به مقدسات و ارزش های اسلامی، مذهبی و ملی خود را به هیچ وجه نمی پذیرد و فرانسه حق ندارد به بهانه آزادی بیان، اهانت به مقدسات دیگر کشورها و ملت‌های مسلمان را توجیه نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به سابقه سیاه نشریه فرانسوی در تعرض به ساحت مقدس پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم، قرآن کریم و دین مبین اسلام، افزود: جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌های ناشی از این اقدام نفرت انگیز، توهین آمیز و غیرموجه را متوجه دولت فرانسه می‌داند. به دنبال این احضار بود که وزیر امور خارجه فرانسه واکنش نشان داد.

کنعانی در پایان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران حق واکنش متناسب را برای خود محفوظ می داند، یادداشت اعتراض رسمی وزارت امور خارجه کشورمان در این رابطه را تسلیم سفیر فرانسه کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در انتظار توضیح و اقدام جبرانی دولت فرانسه در محکومیت رفتار غیرقابل قبول نشریه فرانسوی می باشد.

سفیر فرانسه نیز در پاسخ تأکید کرد که دیدگاه‌های مطرح شده و متن یادداشت اعتراض ایران را سریعا به مقامات کشورش منتقل خواهد کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار