گوناگون

«هر كسي نمي‌خواهد عضو حزب رستاخيز شود پاسپورتش را بگيرد و برود»

پارسینه: «هر كسي نمي‌خواهد عضو حزب رستاخيز شود پاسپورتش را بگيرد و برود.» اين جمله‌اي بود كه محمدرضا پهلوي بعد از اعلام نظام تك حزبي در ايران و تعطيلي همه احزاب در اسفند 1353، چشم در چشم مردم ايران رو به دوربين تلويزيون گفت.

اين جمله آنقدر معروف شد كه در ميان مردم آن روزگار تبديل به يك ضرب‌المثل يا حتي شوخي سياسي رايج شد و عملا نشانه و اعترافي علني به خودكامگي پهلوي دوم؛ چيزي شبيه به جمله «كوروش آسوده بخواب كه ما بيداريم» كه دستمايه طنزهاي شفاهي مردم در آن دهه‌ها قرار گرفت.

اما نكته اينجاست كه امروز بعد از گذشت قريب به 40 سال از اين اظهار نظر عجيب و به نوعي تاريخي محمدرضا پهلوي، به دليل آن‌كه فيلم و سند تصويري اين اظهارنظر در رسانه‌ها پخش نشده فقط «نسل اولي‌ها» آن را كم و بيش به ياد دارند.

اين اعتراف كامل به استبداد عملا در تاريخ‌نگاري‌ها، تحليل‌ها، خاطرات و نوشته‌ها و در يك كلام «محتواي موجود درباره تاريخ انقلاب اسلامي» وجود ندارد و ديده نمي‌شود.

چندسالي است با يك ابتكار قابل تحسين، بخشي از آرشيو غني صداوسيما به مناسبت ايام دهه فجر گشوده مي‌شود و نتيجه آن توليد مستندهاي تاريخ انقلاب است.

اين مستندها كه پخش آنها از سال 1385 شروع شد با استقبال مردم مواجه شده و بخش‌هايي از اين آثار مستند، بسرعت تبديل به «اسناد تاريخي» در ساير رسانه‌ها، فضاي مجازي و ميان تاريخ‌پژو‌هان شد. در اين آثار مستند بار اصلي به عهده متن است و از تصاوير و فيلم‌ها بيشتر به عنوان مكمل استفاده شده است. از سوي ديگر بايد توجه داشت كه طبق عرف نانوشته‌اي، تقريبا همه فرصت و مجال صداوسيما براي پاسخ به ادعاهاي رسانه‌هاي ضدانقلاب و سلطنت‌طلب در توجيه رژيم سابق، دهه فجر است. با اين اوصاف به نظر مي‌رسد بعد از آزمودن موفق مدل «مستندهاي كوتاه» و «ميان‌خبري» درباره تاريخ انقلاب، بايد مدل جديدي از مستندهاي تاريخي صداوسيما براي مقابله با موج دائم تبليغات رسانه‌هاي سلطنت‌طلب به ميدان بيايد.

اين مدل جديد مي‌تواند بازخواني و بازنمايي مستند گفتارهايي از مقامات رژيم سابق ـ مثل همان سخنراني شاه درباره حزب رستاخير ـ باشد كه حتي مخاطب عام هم با ديدن اين فيلم‌ها بتواند براحتي حقيقت را از دروغ تشخيص دهد.

جام جم


ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار