گوناگون

بنزینی که غرب بر آتش ناآرامی‌های ایران ریخت

بنزینی که غرب بر آتش ناآرامی‌های ایران ریخت

پارسینه: رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم، گفت:ایران و آمریکا، فرصت‌های طلایی برجام را از دست دادند. اگر در گذشته احیای برجام به‌عنوان سیاست تنش‌زدایی مورد ارزیابی قرار می‌گرفت، الآن احیای برجام برای جلوگیری از بحران است. ایران در دوران ساده‌لوحی سیاست خارجی کشور بیش از هر کشور دیگر برای احیای برجام آسیب دید و این به‌معنی مرگ برجام نیست.

به گزارش پارسینه به نقل از قرن نو؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، تحلیلگر مسائل بین‌الملل، درباره صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران، گفت: برجام نه به‌خاطر روابط ایران و آژانس، بلکه به‌خاطر مسائل غیربرجامی در روابط ایران و آمریکا و اروپا دچار وقفه شد. فلذا، آژانس و قطعنامه شورای حکام به‌ویژه تهدید ارسال پرونده ایران به شورای امنیت ، بیشتر یک سیاست دوران انتقال توسط غرب است.

بر آتش ناآرامی‌ها بنزین می‌ریزند

وی ادامه داد: به‌عبارتی، اروپا و آمریکا و همچون تجربیات تاریخی گذشته به‌دنبال تضعیف توان چانه‌زنی ایران به‌خصوص در حوزه دیپلماسی هسته‌ای هستند. از ناآرامی‌هایی که داخل ایران شکل گرفته تا حد امکان استفاده می‌کنند و سعی می‌نمایند بر آتش ناآرامی‌ها بنزین بریزند تا قدرت ایران کم شود و شرایط تازه برای مذاکره ایجاد شود.

فلاحت‌پیشه گفت: وقتی به این مرحله رسیدند، دوباره پیشنهاد احیای برجام توسط آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها داده خواهد شد. منتهی، این دوران، دوران انتقال است. یعنی کماکان سعی می‌کنند، آتش ناآرامی‌های داخل ایران را روشن نگه دارند تا زمانی که به دیپلماسی با ایران برگردند.

ضربه افراطیون به توان چانه‌زنی ایران

رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم، با بیان اینکه دغدغه غربی‌ها در دوران انتقال این است که ایران، پیشرفت‌های هسته‌ای خود را گسترش بدهد، گفت: برای جلوگیری از این کار سعی می‌کنند که دوربین‌های نظارتی آژانس را حفظ و تقویت کنند. با نگاه دستوری در قطعنامه شورای حکام و با تهدید ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سعی کردند که شرایط ایران را شبیه به دوره ۲۰۰۶ میلادی نشان بدهند.

وی ادامه داد: یعنی، اگر ایران، همکاری نکند ممکن است قطعنامه بعدی ارجاع‌کننده ایران به شورای امنیت باشد. واقعیتی که وجود دارد این است که مسئولان ایرانی هنوز به سازوکار درونی برای اختلافات نرسیدند و این افراطیون در ایران هستند که نتیجه عمل آنان به چانه‌زنی ایران ضربه زده است.

مسئولان ایران تحقیرآمیز از برجام می‌گویند

وی گفت: این افراطیون هستند که با نقشی شبیه به آمریکا و اروپا بنزین بر آتش می‌ریزند؛ اما ایران در زمینه هسته‌ای پیشرفت‌های خودش را دارد و شرایط به‌گونه‌ای نیست که به‌راحتی امکان تبانی بر سر ایران فراهم شود. لذا به این معنی نیست که مسئولان وزارت خارجه ایران به‌گونه‌ای تحقیرآمیز هر روز از برجام صحبت کنند.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: در زمانی که برجام آماده احیا بود، مسئولان دیپلماسی ایران بیشتر ادبیات حاکم بر منافع روسیه را مطرح کردند نه منافع برجامی ایران را. در حال حاضر هم که مسئله برجام مطرح نیست، بیان این موضوع از زبان برخی از مسئولان یک موضع تحقیرآمیز است. باید در سطح کلان‌تر سازوکاری برای حل اختلاف شکل بگیرد.

احیای برجام برای جلوگیری از بحران است

فلاحت‌پیشه در واکنش به اظهارات نیکی هیلی گفت: به‌طور طبیعی ایران و آمریکا، فرصت‌های طلایی برجام را از دست دادند. اگر در گذشته احیای برجام به‌عنوان سیاست تنش‌زدایی مورد ارزیابی قرار می‌گرفت، الآن احیای برجام برای جلوگیری از بحران است. ایران در دوران ساده‌لوحی سیاست خارجی کشور بیش از هر کشور دیگر برای احیای برجام آسیب دید و این به‌معنی مرگ برجام نیست.

وی گفت: اگر دوباره مذاکرات شروع شود نیازمند برجام قوی و ضمانت اجراست. آمریکا می‌داند در برابر ایران راهی به‌غیر از دیپلماسی نمی‌توانند پیش بگیرند.

ارسال نظر

 • علی

  فلاحت پیشه مطمئن است موقعی که در کمیسیون امنیت ملی مجلس بود و از دیپلماسی «گفتاردرمانی» روحانی-ظریف در برجام دفاع می کرد عملا از منافع برجامی آمریکا و غرب دفاع نمی نمود؟! دستاورد تقریبا «هیچ» دوره ایشان‌و رفقایشان اثبات می کند که ۸ سال فرصت های طلایی ملت ایران را در موضوعات هسته ای-اقتصادی به باد دادند و اکنون طلبکارانه و گستاخانه نسخه می پیچند و تهمت و افترا روا می دارند!! شما و‌ شرکایتان هر چه در توان‌ داشتید انجام دادید و ایران را به نقطه امروز رساندید؛ دیگر وقاحت بخرج ندهید …

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار