گوناگون

اعتماد دوباره مجلس به فاطمی امین برای وزارت صمت/ فاطمی امین ماندنی شد

اعتماد دوباره مجلس به فاطمی امین برای وزارت صمت/ فاطمی امین ماندنی شد

پارسینه: نمایندگان مجلس از ابتدای جلسه علنی امروز به بررسی تقاضای استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت پرداختند که اعتماد دوباره مجلس به فاطمی امین برای وزارت صمت نتیجه این جلسه شد.

در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه -۱۰ آبان- مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی استیضاح فاطمی امین وزیر صنعت،معدن و تجارت موافقان استیضاح دلایل خود را بیان کردند.

رشیدی کوچی: تمام مشکلات خودرو به عدم مقاومت وزیر برابر زیاده خواهی خودروسازان مربوط است

جلال رشیدی کوچی در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین گفت: ضمن اینکه شما فردی دست پاک هستید، اما برای مدیریت وزارت صمت علاوه بر پاکدستی نیاز به شجاعت است تا در برابر زر و زور با شجاعت مقابله کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با اشاره به موضوع خودرو گفت: از دولت فساد ستیز و انقلابی دولت آقای رییسی انتظار داشتیم که برابر زیاده خواهی خودورسازان بایستد نه اینکه با انها همکاری کند.

وی ادامه داد: در جلسه سران قوا شما قول دادید که نه تنها در برابر افزایش قیمت خودرو خواهیدایستاد بلکه قیمت خودرور را هم مدیریت خواهید کرد.اما به عنوان مثال قیمت پژو پارس از ۲۸۰ میلیون تومان در مهرماه به بیش از ۴۰۰ میلیون رسید و سایر قیمت‌های خودرو نیزاینچنین است.

رشیدی کوچی ادامه داد: البته عده‌ای تلاش کردند که با طرح قیمت کارخانه و بازار آزاد صورت مسئله را پاک کنند که در حقیقت بی انصافی است. از طرفی شما با یک آیین نامه واردات خودرو را به نفع خودرو سازان سوزاندید. این در حالی است که جوانان دغدغه خودرو دارند. چرا باید قیمت خودرو ۸ هزار دلاری در ایران به قیمت ۸۰ هزار دلار فروخته شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: چرا یک میلیارد دلار برای واردات خودرو اختصاص دادید ولی امروز اسم وارد کنندگان خودور فقط ایران خودرو و سایپا و زیر مجموعه‌های آنها است. از طرفی خودروسازن به هر نحوی که بخواهند به موضوع خودرو ورود کرده و با میل خود با مردم رفتار می کنند.

جلال رشیدی کوچی افزایش افسار گسیخته قیمت خودرو، این موضوع را دلیل اصلی استیضاح اعلام کرد که تعدادی از نمایندگان با فریاد دو دو مخالفت خود را با استیضاح اعلام کردند.

وی ادامه داد: نمایندگان ملت امروز چشم مردم ایران به شماست از شما انتظار داریم با شجاعت و صداقت اقدام کنید،قصه خودرو یک قصه پر غصه است اجازه دهید دولت با یک فرد جدید و قوی به کار خود ادامه دهد.

بعد از پایان نطق رشیدی کوچی نمایندگان با فریاد های دو دو مخالفت خود را با اظهارات وی بیان کردند.

صدیف بدری: ۱۷ هزار کشته در جاده ها نتیجه عملکرد وزارت صمت در خودروسازی است

ایرنا نوشت: صدیف بدری نیز در موافقت با استیضاح وزیر صمت گفت: استیضاح مهمترین ابزار نظارتی مجلس شورای اسلامی است تا وزرا فقط برنامه های خود را برای جلسه روز رای اعتماد مطرح نکنند. بلکه اگر وزیر نتوانست در مدت دوران وزرات خود به وعده های داده شده عمل کند، استیضاح به بهتر شدن رویه دولت کمک کند.

نایب رییس دوم کمیسیون عمران مجلس افزود: وزیر صمت سال گذشته از برنامه خود برای اصلاح روند خودروسازی کشور سخن گفت و معتقد بود تا زمانی که تولید افزایش نیابد، تعادل در بازار خودرو ایجاد نمی شود اما این وعده ها محقق نشدند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس تاکید کرد: سالانه ۱۷ هزار نفر از هموطنان جان خود را در جاده ها از دست می دهند و ۳۶۰ هزار نفر دچار قطع عضو و قطع نخاع می‌شوند .در این شرایط نمایندگان کیفیت خودرو داخلی را چگونه ارزیابی می کنید؟

وی ادامه داد: به رغم وعده وزیر برای حذف قرعه کشی و کاهش قیمت خودرو این موضوع محقق نشد و شاهد عدم کنترل بازار و حضوردلالان در بازار هستیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: واردات خودرو به رغم قول وزیر محقق نشد و برای برندهای وارداتی بحث‌های زیادی وجود دارد. عدم تحقق برنامه های فاطمی امین نشان دهنده عدم درک وی از بازار خودرو است.

بدری تاکید کرد: عدم کاهش قیمت خودرو، عدم تولید کافی و عدم واردارت خودرو سبب بلاتکلیفی این بازار شده است. از طرفی عدم رعایت اصل شایسته سالاری در انتصابات که سبب ورود ۷۰ نفر بدون سابقه کاری به وزارت صمت شده است، بازی با قیمت در محصولات به عنوان قیمت درب کارخانه و قیمت مصرف کننده و قیمت‌های افسارگسیخته سبب شده تغییر وزیر صمت امروز مورد تایید ما قرار بگیرد.

بدری عدم شایسته سالاری در وزارت صنعت را از دلایل استیضاح خواند.

نمایندگان مجلس پس از پایان اظهارات بدری نیز با فریاد دو دو مخالفت خود را با استیضاح اعلام کردند.

چنارانی: در حوزه خودرو ضعف عملکرد افزایش یافته است

هاجر چنارانی در نشست علنی امروز سه شنبه- ۱۰ آبان ماه- مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای استیضاح سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت،معدن و تجارت در موافقت با استیضاح گفت: جناب آقای رییس جمهور شما امید میلیونها ایرانی هستید ،ایرانیانی که در شرایط بد اقتصادی و نگرانی کرونا پای صندوق های رای آمدند وشما را انتخاب کردند تا حضور شما نمایش کار آمدی و مبارزه با فساد باشد.

نماینده مردم سبزوار با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: وزرات صمت نقش مهمی در توسعه اقتصاد کشور دارد اما در شرایط فعلی اوضاع اقتصادی، مسکن ، صنعت و معدن و کلاف سر در گم خودرو رضایت بخش نیست و تولید کنندگان، مصرف کننده و سهام داران از وضعیت اقتصاد کشور راضی نیستند.

وی خطاب به نمایندگان گفت:سخنان فاطمی امین را در روز رای اعتماد گوش دادم وی تا چه اندازه به تعهداتش عمل کرده است؟ دیگر دوران ان شا الله و ماشاالله تمام شده مردم عمل می خواهند.

چنارانی بیان داشت: آقای وزیر شما از رشد اقتصادی گفتنید، اما گرانی و تورم افسار گسیخته مصالح ساختمانی و بازار رها شده و کنترل نشده روند صعودی به خود گرفته است، مدیران وزراتخانه شما در پشت تریبون خوب حرف می زنند اما در عمل برنامه ای برای مدیریت بازار ندارند.

نماینده مردم سبزوار گفت:آنچه در کف بازار در مورد تورم می بینیم ۳۰ درصد آن به وزرات صمت بر می گردد و در حوزه خودرو هم ضعف عملکرد افزایش یافته و ارابه های مرگ روزانه صدها نفر را به کام مرگ می کشانند برای کیفیت صنعت خودرو چه تصمیمی اتخاذ کردید؟

وی با بیان اینکه قرعه کشی خودرو توهین به شعور مردم ایران است، تصریح کرد: خودرو ایرانی با استاندارهای خودروهای جهانی تفاوت دارد وزیر صمت باید انحصار خودرو سازی در ایران را بشکند چه مافیای در پشت واردات خودرو وجود دارد؟

در ادامه هاجر چنارانی در موافقت با استیضاح وزیر صمت از دو دوی نمایندگان انتقاد کرد و گفت: فشارهای دیشب و فریادهای دو دوی امروز سر منشا یکسان دارد.

اظهارات وی اعتراض شدید نمایندگان با فریاد دو دو شد تا جایی که محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نمایندگان را دعوت به سکوت و آرامش کرد.

نمایندگان ملت در جریان اظهارات چنارنی همچنان به فریادهای دو دو ادامه دادند.

نوروزی: چرا سهام ایران خودرو و سایپا را واگذار نمی کنید؟

حسن نوروزی در نشست علنی امروز سه شنبه- ۱۰ آبان ماه- مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای استیضاح سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت،معدن و تجارت در موافقت با استیضاح گفت:جناب فاطمی امین جوانی متدین و سکاندار فعلی وزرات صمت است، اما در حوزه مبارزه با فساد ضعیف عمل کرده است.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیرصمت گفت: در بخش صنعت خودرو قول دادید که دو شرکت اصلی سازنده خودرو کشور سایپا و ایران خودرو را تحویل بخش خصوصی دهید، اما هشت ماه گذشته از آن زمان گذشته و به آن عمل نکردید.

نماینده مردم رباط کریم با اشاره به بازار قیمت خودرو در کشورداشت: قیمت خودرو در کشور واقعی نیست و روزانه میلیونها تومان از سهام ایران خودرو به جیب دلالان وارد می شودچرا سهام این دو شرکت به سهامداران اصلی واگذار نمی شود تا دست دلالان قطع شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در مورد قیمت سیمان در کشور اظهار داشت:قیمت سیمان در کارخانه کیسه ۲۰ هزار تومان است و در بازار ۴۹ هزار تومان، این سود در جیب چه کسانی می رود؟ چرا روزانه هزاران کیسه سیمان به افراد خاص تحویل داده می شود؟

نوروزی خطاب به وزیر بیان کرد: شما عضو کمیسیون پولشویی هستید اما در این جلسات حضور پیدا نمی کنید دلیل این امر را توضیح دهید.

نمایندگان پس از پایان اظهارات نوروزی با فریاد دودو با اظهارات وی نیز مخالفت کردند.

مرتضی حسینی:فاطمی امین در شکم مافیای خودروسازی هضم شده است

در ادامه مرتضی حسینی در موافقت با استیضاح وزیر صمت خطاب به رئیس جمهور گفت:‌ همچنانکه استحضار دارید بنا بود این استیضاح سه ماه پیش به جریان بیفتدا اما با وساطت رئیس مجلس کنندگان به امید بهتر شدن شرایط و بهبود وضعیت صنعت معدن و تجارت و انجام تغییرات و اصلاحات لازم از پیگیری صرف نظر کرده و مهلتی به دولت دادیم اما متاسفانه آقای وزیر و دولت به وعده‌های خود عمل نکردند.

وی ادامه داد: نمایندگان امید زیادی به دولت سیزدهم خصوصاً در بحث تنظیم بازار و کنترل قیمت ها و رفع مشکلات صنایع و معادن به ویژه در خودروسازی و فولاد بسته بودند و انتظار داشتند، موانع تولید در بخش‌های کمی و کیفی برداشته شود اما باید گفت نه تنها حرکت چشمگیر و قابل توجهی در این زمینه مشاهده نشد بلکه کار به جایی رسید که عده‌ای از کارآفرینان و تولیدکنندگان راه خود خروج از کشور را در پیش گرفتند حتی این مسئله به معدنچی ها و کارگران معدن هم سرایت کرد.

نماینده مردم میانه در مجلس افزود: خام فروشی در بیشتر معادن دیده می‌شود. همچنین بیشتر معادن با کمبود نیرو و امکانات مواجه هستند.

وی یادآور شد: مرور ۱۴ ماه فعالیت وزیر نشان می دهد که وی به هیچکدام از وعده های خود عمل نکرد. وعده هایی مانند رفع کمبودهای داخلی، کاهش تحریم‌های خارجی، حذف امضاء‌های طلایی، تامین مصالح ساختمانی، توسعه صنعت خودروسازی، خصوصی شدن شرکت‌های خودروسازی، افزایش تولید و کیفیت خودرو و رقابتی کردن بازار خودرو هنوز محقق نشده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: وزیر صمت در این ۱۴ ماه نه تنها بر مافیای خودروسازی غلبه نکرد بلکه در شکم این مافیا هضم و در جهت اهداف آنها حرکت کرد تا مردم از صنعت خودورسازی ناراضی باشند. در حالی که انتظار داشتند در دولت آقای رییسی به مانند سایر مردم دنیا خودروهای روز را استفاده کنند.

وی تاکید کرد: اکنون در جهاد اکبر ما با تعلیمات نبوی را نهادینه کنیم و آن مبارزه با فساد است. برای مبارزه با فساد باید به وزارت صمت توجه داشت که ۲۰ درصد تولید و صنعت کشور به این وزارتخانه مربوط است.

حسینی با بیان اینکه مافیای خودروسازی یکی از مهمترین مافیای در کشور است، عنوان کرد: چگونه است که دو خودروسازی داخلی ساخت همه خودروسای را برعهده گرفتند و اجازه نمی‌دهند واردات خودرو در کشور انجام شود. آنها اجازه نمی‌دهند که صنعت دیگری در کشور شکل بگیرد. اگر این مافیا در دولت آقای رییسی کنار گذاشته نشود، در چه دولتی باید انجام شود.

فاطمی امین: ضعف‌ها را می‌پذیرم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که دولت و مجلس انقلابی باید با همدلی و همراهی مشکلات کشور را حل کنند، اظهار کرد: من ضعف‌ها را می‌پذیرم.

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی استیضاح خود ضمن قرائت نامه رئیس جمهور به نمایندگان اظهار کرد: دولت و مجلس انقلابی باید با همدلی و همراهی و کمک به یکدیگر مشکلات کشور را حل کنند؛ من ضعف‌ها را می‌پذیرم و پاسخ‌هایی دارم.

وی توضیح داد: اول باید بگوییم که ما چه چیزی تحویل گرفته‌ایم در دولت قبل ظرف چهار سال، پنج وزیر و سرپرست در وزارت صمت مدیریت داشتند این نشان می‌دهد که این حوزه پرچالش و پردردسر است. چالش‌های انبوهی که باعث تعدد حضور مدیران در این وزارتخانه شده بود. ما با مشکلات انباشته شده مواجه بودیم که باید برای آن اولویت‌بندی می‌کردیم. اعتراف می‌کنم و قبول دارم که هنوز مسائل وجود دارد، اما ما برای برداشته شدن مشکلات اولویت‌بندی کردیم.

مخالفت ما به معنای دادن چک سفید امضاء نیست

مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عنوان مخالف استیضاح گفت: اینکه ما مخالف استیضاح وزیر صمت هستیم بدان معنا نیست که چک سفید امضاء دادیم. انگیزه ما برای نظارت بیشتر شده و حرف‌های مطرح شده را بیشتر از قبل رصد می‌کنیم.

وی اظهار کرد: ابتدا لازم است که توضیح دهم من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون و نه رئیس کمیسیون صنایع و معادن صحبت می‌کنم هر چند که 18 نفر از اعضا اعلام کردند که مخالف استیضاح هستند.

فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو است


محمدرضا رضایی کوچی نماینده جهرم و رئیس کمیسیون عمران مجلس در جریان بررسی تقاضای استیضاح رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) طی سخنانی به عنوان مخالف استیضاح با بیان اینکه «این استیضاح فرصتی است که مشکلات حوزه صنعت را بیشتر کالبد شکافی کنیم»، اظهار کرد: تحولات ساختاری و اصلاحات اقتصادی کشور از سال قبل شروع شده و برای ادامه آن نیاز به همراهی و همدلی همه ارکان نظام به ویژه نمایندگان مجلس است و قطعاً برای به نتیجه رسیدن این تحولات نیازمند همدلی و همراهی تیم یکدست اقتصادی در دولت هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که «خودرو یک مشکل چهل ساله دارد و در مدت دو ساله امکان خل مشکل خودرو وجود ندارد» ادامه داد: حرکت جدید برای استانداردسازی و کاهش قیمت خودرو شروع شده است که باید به آقای فاطمی امین اجازه دهیم به این موضوع مهم بپردازد. همچنین معتقدم که اتفاقاً فاطمی امین خار چشمی برای مافیای خودرو و کسانی که احساس می‌کنند با حضور او در وزارت ضمت منافعشان تامین نمی‌شود.(متن کامل را اینجا بخوانید)

استیضاح فاطمی امین یک جراحی سودمند است

به گزارش ایسنا، سیداحمد رسولی نژاد نماینده مردم فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح سیدرضا فاطمی امین گفت: استیضاح فاطمی امین به معنای مقابله با دولت و نظام نیست، بلکه یک جراحی سودمند است تا به جای ایشان مدیر توانمندی سر کار بیاید.

وی با تسلیت شهادت زائران حرم شاهچراغ (ع) و شهدای امنیت در فتنه اخیر خطاب به قوه قضائیه، بیان کرد: دیگر مماشات و خویشتنداری بس است، چرا با سران فتنه، جریان نفوذ، غربگرا و به خصوص جریان رسانه ای آنها برخورد قاطع نمی کنید؟(متن کامل را اینجا بخوانید)

فاطمی امین: مجلس و دولت انقلابی باید امروز همراهی خود را نشان دهند

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مجلس و دولت انقلابی گام‌های بزرگی برداشته و لازم است که امروز همراهی خود را با یکدیگر نشان دهد.

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در جریان جلسه علنی امروز مجلس و بررسی استیضاح خود در بخش دوم صحبت‌هایش تصریح کرد: استیضاح حق نمایندگان است و همه ما باید به مردم پاسخگو باشیم. جلسه استیضاح فرصتی است تا سوالات مطرح شده و بنده به آنها پاسخ دهم. چندین نکته مطرح شد که بنده باید به آنها اشاره کنم. ما به ۱۰ میلیون تن ورق در سال نیاز داریم که ۸ میلیون تن آن در داخل تولید می‌شود و مابقی باید وارد شود. بنده باید پاسخگوی قیمت‌ها در دوره مسئولیت خود باشم. بنده از شهریور ۱۴۰۰ مسئولیت به عهده گرفتم و در این بازه زمانی پاسخگو هستم. امروز قیمت سیمان نصف شهریور ۱۴۰۰ است. درج قیمت تولیدکننده و قیمت مصرف کننده بر روی کالاها طرحی بود که معاون اول رئیس جمهور بر آن تاکید داشت و ما آن را اجرا کرده و موثر واقع شد.(متن کامل را اینجا بخوانید)

فاطمی‌امین وزیر ماند

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مخالفت با استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین، مجددا به او رای اعتماد دادند و با ۸۴ رای موافق، ۱۸۲ رای مخالف، ۶ رای ممتنع و ۲ رای باطله از مجموع ۲۷۴ او در وزارت صنعت، معدن و تجارت ابقا شد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار