گوناگون

بیانیه پنج نهاد فرهنگی و حقوقی بین ‏المللی درباره اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی

بیانیه پنج نهاد فرهنگی و حقوقی بین ‏المللی درباره اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی

پارسینه: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جامعةالمصطفی العالمیة، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ستاد حقوق بشر بیانیه ای مشترک پیرامون اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی صادر کردند.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جامعةالمصطفی العالمیة، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ستاد حقوق بشر بیانیه ای مشترک پیرامون اعدام گروهی اخیر در عربستان سعودی صادر کردند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در پی اقدام بی‏سابقه دولت عربستان سعودی در اعدام گروهی ۸۱ تن از شهروندان، از جمله ۴۰ تن از جوانان و نوجوانان از اهالی منطقه شرقی که رسماً در بیانیه وزارت کشور عربستان اعلام شد؛

• بر مبنای تعالیم ادیان الهی، به ویژه تأکید دین مبین اسلام بر حرمت دماء مسلمین و حیات انسان ها؛

• از آنجا که اسناد بین المللی حقوق بشر، به ویژه اعلامیه جهانی حقوق‏بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر حیثیت ذاتی تمامی اعضای خانواده بشری و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر آنان، تعهد دول عضو سازمان ملل متحد به نفی هرگونه تبعیض یا تمایز از حیث مذهب و عقیده، حق زندگی، آزادی و امنیت، منع مجازات یا رفتار ظالمانه و نیز برخورداری از محاکمه عادلانه، منصفانه و علنی از سوی دادگاه مستقل و بی‏طرف با تأمین تمامی تضمین های لازم برای دفاع از خود، به عنوان حقوق مسلم، تفکیک ناپذیر و غیرقابل تفسیر تأکید دارند؛

• با یادآوری وجوب عمل به مبانی و احکام شریعت اسلامی در زمینه محرمات خمس و نیز نفی ظلم، تأکید بر حقوق سیاسی و آزادی‏های عمومی در چارچوب مقررات و موازین دینی که کسی حق نقض آنها را ندارد، بلکه مراعات آنها عبادت و معروف و تجاوز به آنها گناه، منکر و مستلزم کیفر دنیوی و اخروی است؛• با استناد به اعلامیه قاهره در زمینه حقوق بشر در اسلام که حق زندگی، آسایش انسان ها نسبت به جان، دین، خانواده، ناموس و مال خود، محاکمه عادلانه با فراهم کردن همه تضمین‏ها برای دفاع و نفی مجازات‏های خودسرانه را به عنوان حقوق غیرقابل نقض انسان ها به رسمیت شناخته و همه کشورهای اسلامی ملزم به رعایت آنند؛

• بنابر آموزه‏های دین مبین اسلام درباره مسئولیت همگانی، تکافل و همبستگی، دفاع از حقوق مظلومان، تذکر و هشدار و نهی از قول و فعلی که وهن چهره دین مبین اسلام و جوامع و کشورهای مسلمان را در نگاه جهانیان به بار می آورد؛

• نهادهای اسلامی و حقوقی صادرکننده این بیانیه که اخیراً "تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه حقوق بشر و کرامت انسانی در عرصه بین المللی" را در چارچوب حقوق بشر اسلامی به امضاء رسانده اند، ضمن محکوم کردن اقدام دولت عربستان سعودی که مخالف با احکام و موازین شرعی، قانونی و عرفی امت اسلامی و جهان معاصر است، بر موارد زیر تأکید می‏ کنند:

۱. اعدام گروهی، آن هم در این تعداد بالا، علاوه بر این که با اصول کلی حقوقی، مبانی فقهی و اخلاقی و عرف و رویه بین المللی، از جمله در زمینه حقوق بشر و شهروندی در تعارض است و موجب سلب حقوق و ظلم به شهروندان می شود که گناهی نابخشودنی است، چهره ای خشونت آمیز از دین، فقه و جوامع و کشورهای اسلامی به جهان معاصر ارائه می کند که جریان دعوت اسلامی، برساختن تمدن مسلمانان و ترویج کلمه الله را با تهدیدهایی جدی و متوقف کننده مواجه می سازد.

۲. تصریح بیانیه وزارت کشور عربستان بر اعتقاد همه یا گروهی از اعدام شدگان به اصطلاح به "اندیشه های گمراه کننده و سایر مکاتب انحرافی"، نشانگر اراده حاکمان این کشور برای قتل و مجازات بر اساس عقیده و نه ارتکاب جرم است و با ادعاهای اخیر حاکمان عربستان مبنی بر برابری مذهبی شهروندان منافات دارد و عدم تطابق قول و فعل و به‏کارگیری معیارهای دوگانه را نشان می دهد که با مبانی خرد انسانی و شرایع الهی و قوانین معاصر در تعارض است.

۳. اعدام جوانان شهرهاى منطقه شرقی عربستان سعودی که در اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز شرکت کرده بودند، همراه و هم زمان با عناصر داعش که علی القاعده باید مرتکب اعمال تروریستی علیه مردم شده باشند، شائبه تلاش حاکمان این کشور را برای توجیه مجازات اعدام معترضان سیاسی- اجتماعی شیعه، در پوشش اقدامات مجرمانه گروه های تروریستی تقویت می کند، تا بدین وسیله از پاسخ گویی به نقض فاحش حقوق بشر ، به بهانه محاکمه و مجازات تروریست ها طفره بروند و اعدام بر اساس تفاوت عقیده و مذهب را عادی جلوه دهند.

۴. این اعدام دستی جمعی و رویدادهای مشابه نشان داد که نمی توان وجود روندهای های قانونی، برابری همگان در برابر قانون و انجام محاکمات عادلانه را در عربستان سعودی تضمین کرد و علاوه بر آن، جرم انگاری افعال شهروندان بدون استناد به قانون، اثبات جرم را از رکن قانونی خود محروم، موجب عقاب بلا بیان و عدم وحدت رویه در صدور احکام و عواقب وخیم دیگری می شود که سلب حقوق عمومی، از اولین نتایج آن است.

۵. اجرای محاکمات متهمان، بدون توجه به عوامل سیاسی و اجتماعی که زمینه ساز ارتکاب بزه یا مشارکت در آن یا مانند آن می شود، از جمله اموری است که ناقض عدالت و حقوق افراد است. بی توجهی به ریشه داشتن اندیشه و عمل گروه های تکفیری و تروریستی در روندهای حاکم بر کشور عربستان، تجاوز این کشور به یمن و ارتکاب جرایم جنگی و نسل کشی علیه مردم بی دفاع آن کشور در مدت بیش از هفت سال، اعمال فشار و کوشش های جاری برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی که موجب خشم و نفرت عمومی در منطقه شده و مواردى ديگر، راهی جز اعتراض در برابر شهروندان باقی نمی گذارد. لذا، چاره کار در ریشه یابی و درمان اصولی این معضلات و نه اقدام به اعدام گروهی است.

در پایان، صادرکنندگان این بیانیه، ضمن تاکید مجدد بر ضرورت پایبندی همه کشورها به کرامت انسانی، هنجارهای قانونی و اخلاقی، حقوق اساسی و خودداری از مجازات های خودسرانه، از همه کشورها، سازمان های بین المللی و منطقه ای، آحاد امت اسلامی و همه آزادگان جهان می خواهد که ضمن محکومیت این اقدام مجرمانه، در جهت همبستگی جهانی در مبارزه با ظلم و برقراری عدالت گام بردارند." وَتَرَى الظَّالِمِينَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذَابَ يَقُولُونَ هَلْ إِلَى مَرَدٍّ مِنْ سَبِيلٍ " صدق الله العلی العظیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار