گوناگون

ریشه فقر مطلق باید خشکانده شود

ریشه فقر مطلق باید خشکانده شود

پارسینه: رئیسی گفت: همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای انقلاب اسلامی و خیریه‌ها موضوع حمایت از اقشار آسیب‌پذیر را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهند و ریشه فقر باید خشکانده شود.

سید ابراهیم رئیسی روز شنبه همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در مراسم افتتاح و رونمایی از پروژه‌های کمیته امداد امام خمینی(ره)، اظهار داشت: به عنوان یک مسوول، هرگز برای من پذیرفتنی نیست که بخشی از مردم کشورمان در تامین معاش و مسایل اولیه زندگی خود درمانده باشند و من این را با ظرفیت‌های گسترده‌ای که در کشور وجود دارد، سازگار نمی‌دانم.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ضرورت دارد وزارت رفاه با همکاری کمیته امداد امام(ره)، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و سایر نهادهای انقلاب اسلامی به همراه خیریه‌ها و دستگاه‌های مربوطه، موضوع رفع فقر و محرومیت را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهند که با توجه به ظرفیت‌های کشور این کار به راحتی امکان‌پذیر است.

وی تأکید کرد: وجود محرومیت و فقر زیبنده نظام اسلامی نیست و معتقدم با همت همگان بلافاصله می‌توان ریشه فقر مطلق را خشکاند.

رئیسی با تأکید بر اینکه نظامات اجتماعی و اقتصادی باید مبتنی بر عدالت باشد، گفت: اساساً فقر و محرومیت محصول بی‌عدالتی‌های اقتصادی و اجتماعی است و چنانچه امکانات و ظرفیت‌های کشور به صورت عادلانه توزیع شود، هیچ‌گونه فقر و محرومیتی وجود نخواهد داشت، بر همین اساس از ابتدای تشکیل این دولت اعلام کردم که دولت مردمی بر محوریت عدالت حرکت و اقدام خواهد کرد.

وی افزود: دولت بر مبنای عدالت در صدد است که بخش‌ها و مناطق مختلف کشور به صورت متوازن توسعه یابد و در این راستا بودجه سال آینده بر مبنای آمایش سرزمینی تدوین شده است.

رییس‌جمهور گفت: جهت‌گیری دولت در اقتصاد کلان نیز در راستای رفع فقر و محرومیت در جامعه است و در این زمینه سیاست‌هایی نظیر کنترل و کاهش تورم را با جدیت دنبال کرد.

رئیسی با اشاره به ارتباط احسان و نیکوکاری و رفع محرومیت و فعالیت‌های زیربنایی اقتصادی، گفت: انجام هیچ یک از این دو کار تقدمی بر دیگری ندارد و می‌توان همزمان با اجرای طرح‌های بزرگ زیربنایی و اقتصادی به وضعیت فقرا و محرومین نیز رسیدگی کرد و این وظیفه مهمی است که نباید حتی یک لحظه هم از آن غافل شد.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های ارزشمند کمیته امداد امام خمینی(ره) به ظرفیت‌های سامانه امداد هوشمند (سها) ‌ اشاره کرد و گفت: این سامانه توانمندسازی مددجویان را همراه با حفظ کرامت آنان مورد توجه قرار داده و از این جهت بسیار ارزشمند است. برای کارآمدتر شدن لازم است این سامانه به سایر سامانه‌های کشور متصل شود تا امور مددجویان به راحتی انجام شود.

وی با تأکید بر اهتمام دولت برای تکمیل دولت الکترونیک و هوشمندسازی خدمات اداری در کشور، گفت: متأسفانه عقب‌ماندگی‌هایی در این زمینه وجود دارد که باید با فعالیت مضاعف آن را برطرف کرده و دولت هوشمند را تکمیل گردد. در این راستا لازم است سامانه‌هایی که راه‌اندازی شده‌اند، بلافاصله به یکدیگر متصل شوند تا سامانه جامع هوشمند، تشکیل شود.

رئیسی با تأکید بر ساخت مسکن برای اقشار ضعیف و محروم جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: دولت برای ساخت چهار میلیون واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۴ وعده داده است که این مسئله جزء تکالیف قانونی در قانون جهش تولید مسکن نیز به شمار می‌آید. لذا باید با همکاری همه بخش‌ها و نهادهای انقلابی این موضوع را به انجام برسد.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی نیز در صدد است که با همکاری بخش‌های مختلف، احداث واحد مسکونی با اولویت خانواده‌های نیازمند و محروم را پیگیری کند.

رییس‌ جمهور در ادامه اهمیت توانمندسازی و خودکفایی خانواده‌های محروم را مورد تأکید قرار داد و گفت: طرح خودکفایی خانواده‌های محروم از اقدامات ماندگاری است که هم با مبانی دینی و هم با حفظ کرامت خانواده‌ها مطابقت دارد و لازم است برنامه‌های موجود در این زمینه با قوت ادامه یابد.

رئیسی اعتماد عمومی مردم به کمیته امداد امام خمینی(ره) را حائز اهمیت و ارزشمند توصیف کرد و افزود: اعتماد مردم به کمیته امداد که روز به روز افزوده می‌شود، پشتوانه بسیار ارزشمندی است که باید حفظ و تقویت شود و لازم است همواره با ایده‌های جدید، خلاقیت و نوآوری در جهت تقویت این شجره طیبه تلاش شود تا منشأ آثار بسیاری برای رفع فقر و رسیدگی به امور محرومان باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار