گوناگون

رئیسی: نباید به بهانه عمران و آبادانی،امکانات خدادادی را غارت کرد

رئیسی: نباید به بهانه عمران و آبادانی،امکانات خدادادی را غارت کرد

پارسینه: رییس جمهور گفت: گلستان ظرفیت های فراوان برای توسعه دارد اما نباید به بهانه عمران و آبادانی، جنگل و بسیاری از امکانات خدادادی را غارت کرد.

به گزارش پارسینه، سیدابراهیم رییسی عصر جمعه در دیدار با نخبگان استان گلستان اظهار داشت: خداوند نعمات بسیاری را به انسان ارزانی داشته که باید از این ظرفیت ها برای عمران و آبادانی استفاده کرد.

وی بیان کرد: انسان باید زمین را آباد کند و از ظرفیت ها و هوا و فضا و امکانات موجود بهترین بهره را ببرد و برای آبادانی زمین تلاش کند اما از بین بردن جنگل و ساحل و امانت و منفعت طلبی و زیاده‌طلبی خلاف عمران و آبادی است.

رییس جمهور بیان کرد: حمایت از کشاورزی یک مسئله مهم در استان گلستان است و اگر روستاها را به عنوان بخش تولیدی مهم تبدیل کنیم، روستاییان در حاشیه شهر سکونت نخواهد کرد.

اقتصاد روستا باید فعال شود

رییسی افزود: اقتصاد روستا باید فعال شود و اگر تسهیلاتی وجود دارد باید به روستایی پرداخت شود و تولید روستا خریداری شود.

وی به ظرفیت وجود سواحل در گلستان اشاره کرد و گفت: اگر اقتصاد دریا احیا شود می‌توانیم اقدامات بزرگی را انجام دهیم و از آن برای توسعه استفاده کنیم .

رییس جمهور به بازدید صبح امروز از آشوراده و سواحل بندرترکمن اشاره کرد و گفت: متاسفانه از این امکانات و ظرفیت موجود به هیچ عنوان استفاده نشده و پیشرفت این منطقه به خاطر قوانین پیچیده سازمانی معطل مانده است.

وی همچنین با اشاره به حضور در منطقه آزاد اینچه‌برون گفت: این منطقه آزاد باید هرچه سریع‌تر باید فعال شود.

تمایل کشورهای منطقه برای توسعه روابط تجاری با ایران

رییس جمهور افزود: کشورهای منطقه سی‌آی‌اس و سایر کشورهای منطقه تمایل زیادی برای توسعه روابط تجاری با ایران دارند و در این شرایط بهترین بازار منطقه می تواند در اختیار ایران قرار بگیرد که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

رییسی ادامه داد: با ترکمنستان مذاکرات مختلفی انجام دادیم و به واسطه این مذاکرات در زمستان امسال بر خلاف سال های قبل هیچ قطعی گازی در کشور نداشتیم.

وی بیان کرد: استان‌های مرزی باید با همکاری وزارت امور خارجه با کشورهای همجوار ارتباط برقرار کنند که این موضوع به استانداران تاکید شده است.

رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه نباید در کشور فقر مطلق داشته باشیم گفت: فقر مطلق محصول بی عدالتی اجتماعی و اقتصادی بوده و زیبنده جمهوری اسلامی نیست.

وی گفت: نباید اجازه بدهیم که خانواده ای برای اداره زندگی و تامین نیازهای اولیه زندگی مشکل داشته باشد که برای کمک به حل این مشکل از کمک مردم و به خصوص گروه های جهادی استقبال می کنیم .

وی به همراهی گروه های مردمی در کنترل شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: با شیوع کرونا، مشکلات زیادی برای مردم ایجاد شد و حتی برخی افراد شغل خود را از دست دادند که حمایت مستمر گروه های مردمی به خصوص بسیج و نیروهای جهادی آلام مردم را کاهش داد.

حمایت دولت سیزدهم از گروه‌های جهادی

رییس جمهور گفت: دولت سیزدهم از گروه های جهادی حمایت کرده و با آغوش باز از اقدامات مردم شهری و روستایی و خیران برای کم کردم آلام شهروندان استقبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: با تشکیل شورای عالی جهادی و فعال کردن بخش جهادی بسیج سازندگی امیدواریم بیش از گذشته از اقدامات گروه های جهادی بیش از گذشته حمایت شود.

رییس جمهور همچنین به راکد ماند برخی صنایع در گلستان اشاره کرد و گفت: این صنایع باید فعال شود که در آن صورت بخشی از مشکل اشتغال استان برطرف خواهد شد.

وی گفت: دانشگاه‌های گلستان باید برای شناسایی چالش و مشکلات استان فعال‌تر شوند و نظام مسائل استان را تعریف کنند و بر روی آن مطالعات و پژوهش انجام دهند.

وی افزود: دانشگاه‌ها به عنوان اتاق فکر دولت می‌توانند در مسئله‌شناسی و شناسایی مشکلات به دولت کمک کنند.

رییس جمهور ادامه داد: وضعیت فعلی اقتصاد بخصوص در گلستان قانع کننده نیست .

رییسی اظهار داشت: گلستان در برخی از تولیدات کشاورزی و صنعتی رتبه نخست کشور را دارد که باید از این فرصت برای رونق بیشتر اقتصادی استان استفاده کرد.

وی گفت: فرهنگ مردم گلستان مبتنی بر دین و دین‌مداری است و در این شرایط باید به مسائل فرهنگی و دینی توجه بیشتری شود.

رییس جمهور با اشاره به تنش‌های آبی گلستان تاکید کرد: در جاهایی که نزولات آسمانی کمتری هم داریم با مدیریت بهتر آب می‌توانیم منابع آبی را برای بخش شرب، کشاورزی و صنعت تامین کرد.

وی گفت: استقرار صنایع تبدیلی یکی از نیازهای جدی گلستان و دیگر استان های برتر تولد محصولات کشاورزی است که با راه اندازی بیشتر آن از خام فروشی جلوگیری خواهد شد.

رییس جمهور گفت: استقرار صنایع تبدیلی به ایجاد ارزش افزوده بیشتر منجر شده و مردم از آن بهره مند خواهند شد.

وی به هدف دولت از انجام سفرهای استانی‌ اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های جدی دولت در این سفرها، انجام نظارت دقیق بر مصوبات برای اجرای کامل آن ها است.

رییس جمهور ادامه داد: قبل از سفر هیات‌های کارشناسی به استان‌ها سفر می‌کنند و با احصای چالش‌ها و راه حل‌ها، بهترین راه حل برای کاهش مشکلات مردم را انتخاب خواهند کرد.

وی با اشاره به این‌که در اتاق مدیران دولت باید همیشه به روی مردم باز باشد گفت: مدیر نظام اسلامی و دولت سیزدهم باید از مردم، با مردم و بین مردم باشد و این موضوع را باید مردم احساس کنند.

رییس جمهور افزود: توجه به ارزش‌های انقلاب اسلامی باید محور فعالیت مدیران باشد ومدیران بدانند هر کاری که برای مردم زشت است، برای مدیران این دولت باید زشت‌تر تلقی شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار