گوناگون

روحانی: آمریکا نتوانست در کشور قحطی ایجاد کند/ به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف انجام دادیم!

روحانی: آمریکا نتوانست در کشور قحطی ایجاد کند/ به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف انجام دادیم!

پارسینه: رئیس جمهور گفت: سالیانه ۵۹۰ میلیون تن محصولات معدنی از معادن کشور استخراج می‌کنیم که از منابع بزرگ ایجاد اشتغال برای جوانان است.

به گزارش پارسینه؛ «حسن روحانی» رئیس جمهور ظهر امروز پنجشنبه دهم تیرماه در مراسم افتتاح طرح‌های ملی گفت: ما امروز نیازمندی‌های داخل را رفع و صادر می‌کنیم. اینکه در زمینه فولاد دهمین کشور و در مس هفتمین کشور در دنیا هستیم، جای افتخار است. این زحمات مدیران و مهندسان ما است که این ظرفیت‌ها را به بالفعل می‌کنند و سنگ از زیرزمین استخراج می‌شود و به زنجیره فولاد تبدیل می‌شود.

زنجیره تولید فولاد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تکمیل شد


روحانی با ابراز خوشحالی از تکمیل زنجیره تولید فولاد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: بسیار خوشحالم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش شد، زنجیره تولید فولاد کامل شود. بحث خام‌فروشی که مطرح می‌شود، کنسانتره داشته باشیم، ولی گندله و... را نداشته باشیم، مقصد نهایی یعنی شمش فولاد را نخواهیم داشت و مجبور به صادرات سنگ آهن می‌شویم. چه قدر تفاوت است بین صادرات سنگ آهن تا شمش آهن. چه ارزش افزوده‌ای را این زنجیره ایجاد می‌کند.

در هشت سال گذشته، به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف انجام شده است


به گفته روحانی، در زمینه اکتشاف کار عظیمی انجام گرفت. در هشت سال گذشته، به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف انجام شده است که البته همه این اکتشافات باید راستی‌آزمایی شود، عیار آن را سنجیده و دید آیا استخراج از آن‌ها صرفه دارد.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه ایران در طول سه سال گذشته عنوان کرد: در دوران جنگ اقتصادی که می‌خواستند ما را محاصره کرده و اقتصاد کشور را نابود کنند، اگر بخش خصوصی و مردم به میدان نیامده بودند، علی‌الظاهر درست پیش‌بینی کردند، چون ما به چهل، پنجاه میلیارد دلار در سال پول نیازمندیم تا منابع اولیه را وارد کشور کنیم. این‌ها می‌گفتند وقتی فروش نفت را قطع کنیم، ایران دیگر درآمدی ندارد.

رییس جمهور گفت: واردات در ذهن مردم منفی است. واردات محصول ساخته شده در ایران، منفی است، اما برای مواد اولیه‌ای که به آن نیاز داریم، تجهیزاتی که لازم است و مواد اولیه برای دارو و...، واردات ضروری است. بخشی از کالا‌های اساسی در کشور تولید و بخشی از خارج وارد می‌شود؛ به ویژه امسال که خشکسالی بی‌نظیری در ۵۰ سال اخیر بود.

آمریکایی‌ها می‌خواستند در کشور قحطی ایجاد کنند، اما نتوانستند


روحانی با اشاره به نقشه دولت ترامپ برای ایران اظهار داشت: می‌گفتند وقتی ایران کالایی را وارد نکند، قحطی می‌شود و آن وقت مردم بیرون می‌آیند و نظام ساقط می‌شود. البته آمریکایی‌ها عقل زیادی ندارند، ولی با همین عقل کم طراحی کرده بودند توسط ترامپ، بولتون و پمپئو و افرادی رذلی که در صدر امور بودند.

وی با طرح این سوال که آمریکا چگونه در اجرای نقشه‌ای موفق نشد، اضافه کرد: دلیل عدم موفقیت آمریکا این بود که ما صادرات کالا‌های دیگر را جایگزین صادرات نفت کردیم. بازار ما پر از جنس بود، قحطی وجود نداشت البته گرانی بود. جنگ اقتصادی که ترامپ وارد کرد، فشار زیادی به مردم از نظر قیمت و تورم وارد کرد، ولی در خود محصول که می‌خواستند قطحی درست کنند، اشتغال ایجاد نشود، بیکاری گسترده باشد، موفق نشده و نتوانستند.

رییس‌جمهور اضافه کرد: به جای نفتی که تحریم کردند، جایگزین ایجاد کردیم. در زمینه گاز، محصول بیشتری به دست آوردیم. از ۶۴۰ میلیون مترمکعب گاز به هزار و خرده‌ای میلیون مترمکعب گاز در روز رسیدیم که دیگر لازم به وارد کردن گاز نشد و حتی بخشی از آن را هم صادر کردیم.

تخت‌های آی‌سی‌یو طی یکسال و نیم دو برابر شد


روحانی با تاکید بر اینکه کسی توضیح نمی‌دهد آمریکا چطور شکست خورد و نتوانست ما را به زمین بزند، یادآور شد: شرکت‌های دانش‌بنیان ما را خودکفا کردند. کرونا که آمد، کسی به ما کیت تشخیص نداد، ولی عرض یکی، دو ماه کیت تشخیص را تولید کردیم. در ابتدا، فقط دو آزمایشگاه تشخیص کرونا داشتیم، اما اکنون ۴۰۰ آزمایشگاه داریم یعنی در یکسال، ۲۰۰ برابر شد.

وی ادامه داد: ماسک می‌خواستیم، ولی کسی به ما ماسک نمی‌داد. ونتیلاتور کسی به ما نمی‌داد. احمق ترامپ به ما پیام داده بود که اگر می‌خواهید چهار ونتیلاتور به شما می‌دهیم که گفتم اگر شما ۴۰ ونتیلاتور می‌خواهید، ما به شما می‌دهیم.

رییس دولت با اشاره به دیگر اقدامات دولت در هشت سال گذشته اضافه کرد: در یک سال و نیم گذشته، تخت‌های آی‌سی‌یو دو برابر شد. اگر این کار نمی‌شد از کرونا و ویروس ترامپ شکست می‌خوردیم. کار بزرگی انجام شد که بخشی از این کار مربوط به صنعت و معدن بود.

ارسال نظر

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  وقتی نگاه حسن روحانی به اداره کشور حد اقلی باشد
  اوضاع اقتصاد همین میشود!
  او خوشحال هست که قحطی نشده است
  حال آن
  نگاه رجال سیاسی اصولگرا جهش کشور است

 • سید

  خدا قوت دکتر حسن روحانی

 • ناشناس

  قحطی یعنی اینکه قدرت خرید گوشت و برنج و مرغ و گوشت و ماهی و روغن و لبنیات و میوه و غیره نداشته باشی ، یعنی اینکه در زباله ها دنبال غذا بگردی ، یعنی اینکه سؤتغذیه در کشور باعث مرگ ومیر های زودرس و انواع بیماری ها بشود ، یعنی اینکه اکثریت مردم در حسرت یک وعده غذای کامل و سیر باشند .واقعا در لاف و دروغ های بی شرمانه ، نمونه ای ... ..

 • ناشناس

  آقای روحانی انقلاب نشد که مسئولین بعد از ۴۲ سال حکومت ایران را با افغانستان و آفریقا و کشورهای بلازده مقایسه کند و به خود افتخار کند قرار بود ایران کره یا ژاپن شود که حالا باید در خواب ببیند

 • ناشناس

  لااقل این دم آخر توبه و تقصیری ، عذرخواهیی ، ببخشیدی .......
  همه را نگذاریم برای قیامت !!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار