گوناگون

ناگفته‌هايي از زندگي صدام در "حفره عنكبوت"

پارسینه: راننده سابق صدام بعد از سال‌ها زبان گشوده و جزئياتي از ناگفته‌هاي زندگي صدام را در زماني كه در مزرعه‌اش پنهان شده بود، فاش كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از سايت شبكه العربيه، سربازان آمريكايي در 13 دسامبر 2003 در حالي صدام را دستگير كردند كه وي در گودال كوچكي به نام "حفره عنكبوت" كه در زير مزرعه علاء نامق، يك شهروند عراقي قرار داشت، پنهان شده بود.

علاء نامق، راننده سابق صدام بود. خانواده علاء مانند تمام مردم عراق صدام را به خوبي مي‌شناختند اما علاء در حمايت از صدام هيچ ترديدي نكرد، چرا كه معتقد بود بر اساس سنت‌هاي عربي و قبيله‌اي و همچنين دين اسلام كمك‌ به مهمان يا كسي كه درمانده است، ضرورري است.

به اين ترتيب علاء با افتخار و عزت نفس اين اقدام خود را توجيه مي‌كند و مي‌گويد كه صدام به وي پناه برد و خواست كه در مزرعه‌اش پنهان شود.

راننده صدام

با وجود آن كه زمان طولاني از دستگيري يكي از مستبدترين حاكمان جهان عرب مي‌گذرد، اما علاء و قيس، برادر بزرگترش بسيار كم در اين خصوص حرفي به ميان آورده‌اند.

اما علاء اخيرا در رستوراني كه در نزديكي "حفره عنكبوت" تاسيس كرده است تصميم گرفت تا از عمليات پنهان كردن صدام كه آمريكايي‌‌ها طي چندين ماه براي پيدا كردنش تلاش كردند، حرف بزند.

در همين راستا علاء نامق اظهار كرد كه صدام به مزرعه وي آمد و از وي درخواست كمك كرد، اما نامق نسبت به احتمال كشف مخفيگاه و دستگيري وي هشدار داد. از آنجا كه صدام در روستايي در نزديكي تكريت متولد شده بود، طبيعي بود كه آمريكايي‌ها احتمال دهند كه صدام در همان منطقه پنهان شده باشد.

نامق تاكيد كرد كه به همراه برادرش بعد از جنگ عراق در سال 2003 صدام را از خانه‌اي به خانه‌اي ديگر منتقل مي‌كردند.

وي اظهار كرد كه صدام هيچگاه از تلفن استفاده نمي‌كرد، چرا كه مي‌دانست آمريكايي‌ها تماس‌هاي وي را شنود مي‌كنند.

راننده صدام در ادامه افزود: صدام بسيار مي‌نوشت و مي‌خواند و علاقه بسياري به شعر و نثر داشت، اما سربازان آمريكايي تمام نوشته‌هايش را مصادره كردند.

وي در ادامه افزود: صدام با همسر و دخترش نامه‌نگاري مي‌كرد اما با آن‌ها ملاقاتي نداشت و من تنها ديدارهاي صدام را با عدي و قصي پسرانش در مزرعه ترتيب مي‌دادم.

بعد از دستگيري صدام، علاء و قيس شش ماه "با فلاكت" در زندان ابوغريب حبس شدند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار