گوناگون

کمتر عرق بريزيد

10 توصيه براي کاهش تعريق
کمتر عرق بريزيد


عرق کردن، يکي از مشکلاتي است که در روزهاي گرم تابستان انسان را آزار مي‌دهد...

برخي‌ افراد از بوي عرق کلافه هستند و برخي ديگر از لکه‌هايي که روي لباس‌هايشان برجاي مي‌ماند، گله‌ مي‌کنند. پوستر اين هفته ما شامل 10 توصيه است که مي‌توانيد با به کار بستن آن از ميزان تعريق بدنتان بکاهيد و کمتر آزار ببينيد.

عصاره مريم‌گلي
استفاده کنيد برخي گياهان دارويي مانند «مريم‌گلي» باعث کاهش تعريق مي‌شوند. مي‌توانيد روزانه 25 قطره از عصاره اين گياه را در ليوان آب بريزيد و بنوشيد يا به طور موضعي در زير بغل‌تان استفاده کنيد. البته مصرف عصاره اين گياه به کودکان، زنان باردار و افرادي که در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند، توصيه نمي‌شود.
شام سبک بخوريد
اگر شب‌ها در خواب زياد عرق مي‌کنيد، قبل از خواب شام مفصل نخوريد زيرا اگر چند ساعت قبل از خواب، شام سبکي ميل کنيد، غذايتان سريع‌تر هضم مي‌شود و در نتيجه دستگاه گوارش مجبور نيست طي خواب فعال باشد و سموم را به شکل عرق از بدن دفع کند.
آب خيلي سرد ننوشيد
نوشيدن مايعات خيلي سرد باعث ايجاد تغييرهاي شديد دمايي در بدن و تعريق بيشتر مي‌شود. برخلاف آنچه تصورمي‌کنيم، نوشيدن آب خنک باعث کاهش دما و خنک شدن بدن نمي‌شود. وقتي بدن خنکي آب را احساس مي‌کند، عکس‌العمل نشان مي‌دهد و سعي مي‌کند خود را گرم کند و افزايش دماي بدن در اين حالت، باعث تعريق بيشتر مي‌شود. برعکس وقتي مايع گرمي ‌مي‌نوشيم، بدن سعي مي‌کند خود را خنک کند. از آنجا که نوشيدن مايعات گرم در تابستان دلچسب نيست، بهترين توصيه، مصرف مايعاتي است که دماي متناسبي دارند.
مصرف نوشيدني‌هاي کافئين‌دار را محدود کنيد
نوشيدن برخي مايعات از جمله چاي، قهوه و نوشيدني‌هاي کولادار حاوي کافئين مي‌تواند باعث افزايش تعريق در فصل‌هاي گرم شوند. پس مصرف آنها را به حداقل برسانيد.
اپيلاسيون را فراموش نکنيد
تعريق عکس‌العمل طبيعي بدن براي کاهش دما و رساندن آن به دماي 37 درجه است. عرق ترکيبي از نمک و آب است و بوي نامطبوعي ندارد و آنچه باعث بوي بد آن مي‌شود، باکتري‌هايي هستند که روي پوست زندگي مي‌کنند و در محيط گرم و مرطوب مثل زيربغل تکثير مي‌شوند. موهاي اين مناطق جايگاه مناسبي براي رشد باکتري‌ها هستند زيرا رطوبت را در خود نگه‌مي‌دارند. بهترين توصيه براي از بين بردن بوي نامطبوع عرق، اپيلاسيون زيربغل و پاها و شستشوي روزانه بدن با صابون يا شامپو و خشک‌کردن کامل تمام نواحي از جمله بين انگشتان پاست.
مقدار پروتئين دريافتي‌تان را متعادل کنيد
هضم غذا با افزايش دماي بدن همراه است. هر چه وعده غذايي‌اي که مصرف مي‌کنيد حاوي پروتئين بيشتري باشد، دماي بدنتان بالاتر مي‌رود و بيشتر عرق مي‌کنيد. به گفته متخصصان تغذيه، روزانه مصرف يک گرم پروتئين به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن کافي است.
غذاهاي کم‌ادويه بخوريد
ادويه‌‌ها مي‌توانند باعث بالا رفتن دماي بدن و افزايش تعريق شوند. مصرف سبزي‌هايي نظير سير و پياز نيز روي بوي عرق تاثير مي‌گذارد و آن را بدبو مي‌کند. برخي موادغذايي حاوي روي نظير نان گندم کامل هم همين تاثير را دارند اما بدن به روي نياز دارد و نمي‌توان منابع حاوي آن را از برنامه غذايي حذف کرد. نيازي نيست با فرارسيدن فصل‌هاي گرم سال ادويه را کاملا از برنامه‌غذايي خود حذف کنيد، فقط کافي است ميزان آن را کاهش دهيد.
استرستان را کم کنيد
تنش‌هاي بيش از حد روزانه و استرس باعث تعريق بيشتر مي‌شوند. براي کنترل تعريق و کاهش آن، در کنار تمام مسايل ياد شده به استرس‌هاي روزمره هم توجه کنيد و کمي ‌آرام‌تر باشيد.
کفش چرمي‌ و لباس کتاني روشن بپوشيد
الياف طبيعي مثل کتان يا پنبه عرق را به خوبي به خود مي‌گيرند در حالي که الياف مصنوعي آن را جذب نمي‌کند و باعث رطوبت بيشتر آن ناحيه و بوي بد عرق مي‌شود، بنابراين بهتر است در فصول گرم لباس‌هاي سبک و روشن بپوشيد که نور خورشيد را کمتر جذب مي‌کنند و خنک‌تر هستند. بهتر است کفش را هم از نوع جلوباز و از جنس چرم انتخاب کنيد زيرا کفش‌هاي بسته آن هم از جنس الياف مصنوعي، باعث تعريق بيشتر پا و بوي نامطبوع آن مي‌شوند.
از دئودورانت‌ها يا برچسب‌هاي ضدتعريق استفاده کنيد
برچسب‌هايي در بازار وجود دارند که با قرار زدن آنها زير بغل، عرق را جذب مي‌کند و اجازه نمي‌دهد روي لباس لکه‌اي بيفتد. دئودورانت‌هايي نيز وجود دارند که نه‌تنها بوي نامطبوع عرق را از بين مي‌برند، بلکه ميزان تعريق را هم تنظيم مي‌کنند. در اين روزها مي‌توانيد از آنها استفاده کنيد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار