گوناگون

آمریکا: تصویب ایسا تاثیری بر اجرای برجام ندارد

پارسینه: ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام، بدعهدی های امریکا را تشریح کرد و امریکا هم به ایران وسایر کشورهای عضو طمینان داد با اقداماتی که انجام داده تصویب ایسا تاثیری بر اجرای برجام نخواهد گذاشت.

نشست کمیسیون مشترک کشورهای ۱+۵ برای اجرای برجام بنا به درخواست ۲۶آذر - ۱۶ دسامبر- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برای بررسی نقض برجام توسط آمریکا با تمدید قانون ایسا با حضور معاونان وزیران خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک امروز در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

این نشست سه ساعت طول کشید و با صدور یک بیانیه مطبوعاتی به کار خود پایان داد.

از زمان اجرایی شدن برجام این دومین بار است که کمیسیون مشترک بر اساس درخواست ایران و برای رسیدگی به بدعهدی های آمریکا و اقدامات غیرمنطبق آن کشور با مفاد برجام تشکیل جلسه می دهد.

همچنین دیروز برای نخستین بار سازوکار کارگروه اجرایی کردن لغو تحریمها که در برجام پیش بینی شده است به کار گرفته شد و نشست کارگروه با حضور هیات‌های کارشناسی از ایران و تمام دولتهای عضو برجام در وین برگزار شد.

تاکید امریکا، پافشاری سایر کشورها

در نشست کمیسیون مشترک علاوه بر بررسی گزارش ارائه شده توسط کارگروه کارشناسی، نمایندگان ایران ضمن ارائه شرحی از بدعهدی های آمریکا در یکسال اخیر، با ارائه مستندات حقوقی تمدید قانون ایسا را مغایر با تعهدات آمریکا در قالب برجام دانستند.

در ادامه، هیات آمریکایی با تاکید مجدد بر پایبندی کامل این کشور به برجام، به عدم امضای این مصوبه از سوی رییس جمهور آمریکا اشاره کرد و آن را یک تصمیم مهم سیاسی دانست.

هیات امریکایی همچنین یک سلسله از اقدامات حقوقی و اجرایی را برشمرد که دولت این کشور برای ملغی الاثر کردن قانون آیسا انجام داده است و اعلام کرد که با این اقدامات قانون مزبور هیچ تاثیری ندارد و لذا نفس تصویب این قانون در کنگره آمریکا مشکلی برای تعهدات برجامی این کشور ایجاد نمی کند.

با این حال ، نمایندگان سایر دولتهای عضو کمیسیون ، نگرانی ایران را ' جدی ' دانستند و خواستار اقدامات آمریکا برای بلااثر ماندن این قانون و شفاف سازی کامل در این زمینه شدند به گونه ای که هیچ ابهامی نسبت به اینکه این قانون اثری بر تجارت و همکاری با ایران ندارد باقی نماند.

در ادامه جلسه ، همه کشورها بر تعهد کامل خود به برجام، و ضرورت پرهیز از اقداماتی که به اجرای موثر و جامع برجام در بخش لغو تحریمها لطمه وارد آورد، تاکید کردند کشورهای عضو ۱+۵ همچنین خواستار ملغی الاثر ماندن قانون ایسا و نیز سایر قوانینی شدند که به موجب برجام اجرای آنها بایستی متوقف باشد.

مرور اقدامات کانال خرید و اجرای ضمیمه سوم برجام

در این نشست همچنین با اغتنام فرصت و با توجه به نزدیک شدن به زمان یکسال از اجرایی شدن برجام، مروری نیز بر روند اجرای سایر بخشهای برجام از جمله کانال خرید و همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران (موضوع پیوست سوم برجام) و نحوه ارتقا و گسترش این همکاریها صورت گرفت.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار