گوناگون

طعنه وزیر خارجه ترکیه به ایران و آمریکا

طعنه وزیر خارجه ترکیه به ایران و آمریکا

پارسینه: وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه از ایران خواست تا بر گروه های بسیج و مقاومت سوری و ارتش سوریه فشار بیاورد تا نقض آتش‌بس در این کشور را متوقف کنند. او هشدار داد که این وضعیت گفت‌وگوهای صلح را به مخاطره می‌اندازد.

طعنه وزیر خارجه ترکیه به ایران و آمریکا
به گزارش پارسینه ، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای گفت که نقض مکرر آتش‌بس سراسری سوریه ممکن است مانع از برگزاری مذاکرات صلح مورد توافق ترکیه و روسیه شود.به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه - آناتولی - آقای چاووش‌ اوغلو نیروهای حامی حکومت سوریه به ویژه شبه نظامیان شیعه و نفرات حزب‌الله لبنان را عامل اصلی نقض آتش‌بس دانسته و گفته است "ایران نیز باید به عنوان ضامن آتش‌بس از سوی شبه‌نظامیان مقاومت شیعه و دولت سوریه عمل کند".
آتش‌بس سراسری سوریه به ابتکار مشترک روسیه و ترکیه از روز ٣٠دسامبر به اجرا گذاشته شده و این دو کشور به ترتیب از سوی نیروهای دولتی سوریه و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه پایبندی به آتش‌بس را تضمین کرده‌اند. این آتش‌بس شامل گروه‌های اسلامگرای تندرو و همچنین برخی گروه‌های کرد مخالف دولت ترکیه نمی‌شود.

نیروهای مقاومت حزب الله در حمایت از نیروهای دولت سوریه و به دعوت این کشور در جنگ داخلی آن کشور مشارکت دارد. روسیه و ترکیه همچنین توافق کردند که مذاکرات صلح با شرکت طرف‌های درگیر روز ٢٣ ژانویه در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شود. پیش از این چند دور مذاکرات صلح بین دو طرف برگزار شده اما به دلیل اختلاف نظر آنها به خصوص در مورد موقعیت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده سیاسی این کشور بدون نتیجه بوده است.

آقای چاووش اوغلو در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفته است که "اگر ما نتوانیم جلوی نقض آتش‌بس بگیریم، روند صلح در آستانه ممکن است به شکست منتهی شود."وزیر خارجه ترکیه در همین مصاحبه گفت که ارتش ترکیه و متحدان آن در "عملیات سپر فرات" به پیشروی در خاک سوریه ادامه می‌دهند. عملیات سپر فرات نامی است که به عملیات مشترک ارتش ترکیه و گروه‌های سوری تحت حمایت این کشور علیه مواضع گروه داعش در شمال سوریه داده شده است.

وی افزود که پس از ده روز توقف پوشش هوایی به دلیل بدی شرایط هوا، نیروی هوایی ترکیه عملیات خود را در منطقه از سر گرفته و در نتیجه، "ارتش آزاد سوریه، که از حمایت زمینی ما هم برخوردار است، به سرعت در منطقه الباب پیشروی می‌کند." ارتش آزاد سوریه یک گروه مسلح مخالف حکومت بشار اسد است که از کمک و حمایت ترکیه برخوردار می‌شود.

مولود چاووش اوغلو از نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا انتقاد کرد و گفت که آنها از عملیات سپر فرات داعش حمایتی نکرده‌اند. وی افزود: "سوال ما از آمریکا این است: اگر قرار است در مهمترین عملیات نظامی در این جنگ از ما حمایتی به عمل نیاورید، به چه دلیل در پایگاه هوایی انیجرلیک مستقر شده‌اید؟" ترکیه به آمریکا اجازه داده است از این پایگاه برای عملیات هوایی علیه داعش در خاک سوریه استفاده کند.

وزیر خارجه ترکیه در عین حال تاکید کرد که آمریکا همچنان متحد مهمی برای کشور اوست و افزود: "ما تقریبا در تمامی جنبه‌ها با هم همکاری نزدیک داریم، هر چند باید اذعان کرد که در حال حاضر ما گرفتار نوعی 'بحران اعتماد ' هستیم."

مولود چاووش اوغلو حمایت آمریکا از برخی گروه‌های کرد در جنگ علیه داعش را مورد انتقاد قرار داد و گفت که ایالات متحده به ارسال اسلحه برای گروه یگان‌های مدافع خلق ادامه می‌دهد. وی اظهار داشت: "یگان‌های مدافع خلق شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک و این حزب وابسته به پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان ) است که آمریکا آن را یک سازمان تروریستی می‌داند."
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید که حکومت سوریه و متحدانش به رغم آتش‌بس توافق شده در اواخر سال ۲۰۱۶، عملیاتی را برای بازپس‌گیری «دره برادا» در بیرون از دمشق از دست شورشیان آغاز کرده‌اند.شورشیان مخالف اسد نیز مقابله به مثل کرده و مناطق تحت کنترل دولت سوریه در سایر نقاط این کشور را گلوله‌باران کرده یا مورد حمله قرار داده‌اند.

مخالفان همچنین دمشق را متهم کرده‌اند که به ادلب، استان تحت کنترل شورشیان، حملات هوایی انجام داده‌ است. صد‌ها هزار نفر از مردم سوریه در این استان آواره شده‌اند.آتش‌بس سوریه با این هدف برقرار شده تا مسیر مذاکرات میان حکومت سوریه و مخالفان آن هموار شد و مهم‌ترین اقدام دیپلماتیک در قبال بحرانی این کشور ظرف یک سال گذشته محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفته است از روسیه تضمین گرفته که کردهای جنگجو سوریه موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» به مذاکرات آستانه دعوت نخواهند شد. ترکیه این گروه را تشکیلاتی تروریستی معرفی کرده است. یگان‌های مدافع خلق بخش زیادی از مناطق مرزی سوریه و ترکیه را در تسلط خود دارند. این گروه از حمایت نظامی آمریکا برخوردار است و در مبارزه با گروه تروریستی داعش، موثر‌ترین نیروی زمینی محسوب می‌شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار