گوناگون

واقعیت را باید پذیرفت؛ حج تعطیل‌بردار نیست!

پارسینه: سعودی‌ها، از محل زیارت‌خانه خدا، سود هنگفتی می‌برند. بالطبع این سود هم در حلقوم کثیف تروریست‌های تکفیری و حتی ارتش صهیونیستی سرریز می‌شود ولی آیا قطع ارتباط ما با عربستان و تحریم کامل حج (اعم از عمره و تمتع) شدنی است؟! فرضاً شدنی هم باشد، آیا به صلاح هم هست...؟!

این نگاه که ما از فرصت حج برای تبلیغ و ارتباط با دیگر مسلمانان استفاده می‌کنیم را تقریباً یک خیال خوش می‌دانم. چه این‌که تقریباً عمده کسانی که عازم این سفر می‌شوند، بعضاً در بدیهیات اعمال فردی عبادی خود لنگ می‌زنند، چه رسد به این‌که به زبان‌های بین‌المللی و حتی عربی مسلط باشند و توان تبلیغ داشته باشند. روحانیون کاروان‌های عمره و عتبات هم عمدتاً مشغول رفع‌ورجوع سؤالات شرعی همین زائرند و عملاً فرصت تبلیغی آن‌چنانی ندارند...

اما این‌که ما از اساس سفر حج را تعطیل کنیم، جدا از انفعالی‌بودن بیش‌ازحد، به گمانم تبعات بسیاری به دنبال دارد. دامنه این آسیب‌ها هم از منع بهره معنوی که به‌هرحال کم یا زیاد، عمیق یا سطحی، گروهی از مردم کشور نصیب خود می‌کنند هست تا فرصت‌یابی به نفع وهابیت برای تبلیغ نامسلمان بودن شیعیان...

به گمانم راه، تعطیل کردن این سفر نیست. هرچند بایستی پاسخ محکم و دندان‌شکنی به سعودی‌ها داد. شاید بخشی از این پاسخ با لغو یکی‌دوماهه و ایجاد پروپاگاندای رسانه‌ای علیه سعودی‌ها و ظلمی که به زوار می‌کنند، داده شود. البته قطعاً باید دستگاه دیپلماسی، فعالانه‌تر و محکم‌تر وارد گود شود.

فشار سیاسی، سعودی‌ها را عقب خواهد راند. اما نکته‌ای که نباید از نظر دور داشته شود، نقش مردم در این چارچوب است. بی‌اغراق، سوای هزینه ایاب و ذهاب و اسکان، بخش عمده‌ای از سود سعودی‌ها، ناشی از خرید زوار از بازارهای عربستان است که عمدتاً در تملک سعودی‌هاست. این مساله باید مدیریت شود؛ مدیریت توسط مراجع با صدور فتاوای تحریم خرید از بازارهای عربستان، مدیریت توسط دولت با وضع گمرکی بالا از کالاهای وارده از عربستان، مدیریت توسط رسانه‌ها با دعوت به عدم خرید زوار از سعودی‌ها و مدیریت با مدیران سازمان حج و کاروان‌ها با هدایت خرید احتمالی به سمت بازارها و کسبه شیعه عربستان که کاربرد مناسبی برای حمایت از جریان مظلوم شیعه در عربستان خواهد داشت.

به‌هرحال رویارویی با مسئله پیش‌آمده و جلوگیری از تکرار آن همتی را اول از سوی مراجع تقلید و دولت و دوم از سوی مردم نیاز دارد تا یک‌بار برای همیشه درس عبرتی باشد برای تمامی بدخواهان ایران و ایرانی.

به‌جای زیارت مکه و مدینه، ایران را آباد کنید

اما کلام آخر اینکه امام خمینی ره پیش از حج ۶۶، در سال‌های ابتدایی انقلاب یعنی ۲۶ خردادماه سال ۱۳۵۸ در پیامی مردم ایران را به جهادی همگانی برای سازندگی ایران دعوت کردند:
«همه موفق باشند که در این جهاد شرکت کنند و این خرابه را بسازند و برادران خود را کمک نمایند، که شاید هیچ عبادتی بالاتر از این عبادت نباشد. بلکه من از اشخاصی که برای زیارت‌ها مثل زیارت مکه معظمه و مدینه منوره می‌خواهند به‌طور استحباب بروند، از آن‌ها می‌خواهم و تقاضا می‌کنم که شما برای ثواب می‌خواهید مکه مشرف بشوید و یا می‌خواهید مدینه منوره و یا به عتبات مشرف شوید، امروز ثوابی بالاتر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید. و این سازندگی را همه با هم شروع کنید که ایران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات یابند. خداوند به همه شما اجر عنایت می‌کند و همان ثوابی را که شما از زیارت‌ها می‌خواهید، خداوند به شما در این جهاد خواهد داد.»
و در نهایت... ای قوم به حج رفته کجایید... کجایید؟ معشوقه همین‌جاست، بیایید... بیایید!


علیرضا وهاب‌زاده

روزان

ارسال نظر

 • مهدی

  سلام.
  کاملا با شما موافقم، ولی تو بخش خرید کالا از شیعیان عربستان کمی دشوار خواهد بود و حتی ممکن است سبب اذیت و آزار بیشتر آن مظلومین شود.

 • ناشناس

  اشتباه شما اینه که فکر می کنید تبلیغ در حج نیاز به زبان داره نخیر وقتی تو عربستان میگن شیعه کافر است چون پایان نمازش سه بار میگه خان الامین و شما میری اونجا و نماز می خونی و سه بار میکی الله اکبر این خودش دفاع از شیعه است و هزاران نمونه دیگر

 • وصال

  خدا کنه این کارای اونا بویژه توهین و تعرض به ما تطیل بردار باشه

 • محمد

  با اشتباه دو تا نوجوان که نمیشود حکم خدا را تعطیل کرد
  لطفا احساسات را کنار بگذارید

 • وصال

  خدا کنه این کارای اونا بویژه توهین و تعرض به ما تطیل بردار باشه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار