گوناگون

همه چی را باختیم/ توافق لوزان مانند ترکمن چای سبب نفرین نسل‏ آینده میشود!

همه چی را باختیم/ توافق لوزان مانند ترکمن چای سبب نفرین نسل‏ آینده میشود!

پارسینه: به نظر می‏رسد این توافق نامه نیز مانند عهد نامه ترکمن چای سبب نفرین و لعن نسل‏های آینده کشور به ما شود زیرا که در آن ایران همه چیز خود را باخته است

به گزارش پارسینه ، شست تحلیل توافق نامه لوزان صبح امروز در مدرسه علمیه شهید صدوقی قم برگزار شد.

در این نشست حجت‏الاسلام حسین جلالی مسؤول دفتر مصباح یزدی به سخنرانی پرداخت و گفت: آنچه در لوزان اتفاق افتاد سه مشکل دارد، یکی متنی که آقای ظریف و خانم موگرینی در روز 13 فروردین قرائت کردند که دولت آن‏ را تأیید می‏کند. وی ادامه داد: دوم متنی است که قبل از قرائت بیانیه تیم مذاکره کننده کشور به خبرگزاری تسنیم ارسال کرد اما اکنون آن را نمی‏پذیرد و دیگری متنی است که سایت وزارت خارجه آمریکا انتشار داد که به فکت شیت معروف است.

این تحلیل گر سیاسی خطاب به مسؤولان وزارت خارجه کشور ابراز داشت: اگر پذیرفته‏اید که فکت شیت دروغی از سوی آمریکا است چرا آن را تکذیب نمی‏کنید و اگر دروغ نیست چرا آن را تأیید نمی‏کنید؛ این در صورتی است که هیچ کدام از شش کشور مقابل آن را تکذیب نکرده‏اند. وی بزرگترین ایراد وارد بر تیم مذاکره کننده را مخفی کاری و عدم اطلاع رسانی به مردم دانست و ابراز داشت: این نحوه برخورد سبب بی اعتمادی مردم و نخبگان به مسؤولان و تیم مذاکره کننده شده است.

استاد حوزه علمیه قم با ابراز تأسف نسبت به این مخفی کاری اظهار داشت: چه طور ممکن است که آمریکا همه جزئیات را در اختیار اسرائیل غاصب و برخی کشورهای عربی قرار دهد اما مسؤولان کشور آن را در اختیار مردم خود قرار ندهند. وی به نقد بیانیه ادامه داد و تصریح کرد: بیانیه پر از الفاظ دو پهلو و مبهم است که در هر زمانی صفر تا صد آن قابل باز و بسته شدن است و این از جهت حقوقی بسیار مسأله دار است.

حجت‏الاسلام جلالی به مسأله تحریم‏ها اشاره کرد و گفت: در مورد تحریم‏ها نیز متأسفانه هیچ گونه لفظی که دال بر لغو آنها باشد نیست بلکه تعلیق و توقف تحریم‏ها در اجرا مطرح است که این نیز هیچ بردی را برای کشور رقم نخواهد زد. وی با اشاره به خط قرمزهای مطرح شده در بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکرات خاطر نشان کرد: عبور از خط قرمزها مانند توافق دو مرحله‏ای را با تغییر نام توافق به بیانیه خبری دور زدند در صورتی که این حیله‏ای بیش نیست.

وی از دیگر ایرادات توافق لوزان را متفاوت و مجهول بودن عدد سال‏های محدودیت دانست و اظهار داشت: به هیچ وجه معلوم نیست که ایران این محدودیت‏ها را در طی ده یا 15 و یا 25 سال پذیرفته است و حتی بیانیه طوری تنظیم شده است که بعد از اتمام این دوره نیز نسبت به ادامه آن سکوت کرده است. وی به مسأله فردو پرداخت و گفت: در این بیانیه فردو به طور کامل تعطیل شده و به شکل سنبلیک به فعالیت خواهد پرداخت و دیگر نیروگاه‏ها نیز به غیر از نطنز به همین صورت تعطیل خواهد شد.

مسؤل دفتر مصباح یزدی تأکید کرد: بزرگترین باخت دولت و وزارت خارجه کشور از دست دادن استقلال کشور و عزت ملی است زیرا که همه قدرت هسته‏ای کشور به رضایت و امضای آمریکا وابسته شده است. وی تیم مذاکره کننده را افرادی خوش بین به آمریکا معرفی و تصریح کرد: آنها اجازه ذخیره کردن 300 گرم پلوتونیوم را نیز به ایران ندادند در صورتی که ژاپن 30 تن ذخیره دارد و در مقابل این محدودیت قول به همکاری با دانشمندان را داده‏اند که این نهایت خوش بینی به آنها است.

حجت‏الاسلام جلالی به اشاره به مسأله قطع نامه‏های شورای امنیت گفت: در بحث قطع‏نامه ها نیز نه تنها هیچ قطع نامه‏ای لغو نمی‏شود بلکه آن شش قطع نامه‏های غیر قانونی نیز که در آن حمله آمریکا به ایران نیز گنجانده شده با امضای خود ایران قانونی می‏شود که این جز فاجعه چیز دیگری نیست. وی افزود: پروتکل الحاقی نیز از مهم‏ترین باخت‏های ایران است زیرا طبق آن دشمنان حق نظارت بر همه کشور را در هر زمانی خواهند داشت و این از عقل سلیم به دور است که به دشمن اجازه نظارت به همه مسائل کشور داده شود. وی تأکید کرد: به نظر می‏رسد این توافق نامه نیز مانند عهد نامه ترکمن چای سبب نفرین و لعن نسل‏های آینده کشور به ما شود زیرا که در آن ایران همه چیز خود را باخته است.

ارسال نظر

 • ناشناس

  عقب افتادگي و سايه سياه تحريمها بر اقتصاد كشور و تحت الشعاع قرار گرفتن رفاه عمومي لعنت آيندگان را بدنبال خواهد داشت.

 • ناشناس

  چند کلمه هم از مادر عروس

 • گریمور

  چقدر میمیک صورتش به دلواپسی میخوره....خخخ

 • بستان ابادي

  كي از اين نظر خواسته .بابا برو درس فقه عجب ها .
  ماها يه ايراد داريم هيكي نميره كار تخصص خودش .
  البته ايشون نميدانند تاريخ در مورد اينا چي خواهد گفت .

 • حسین

  به این میگن نقد سازنده
  البته این باید به گوش مسئولین بردس تا فریب نخورند

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار