گوناگون

عارف: خوش بینم

پارسینه: رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: انتظارمان از منتقدان این است که در اظهارنظرهایشان واقعیت‌ها را نیز در نظر بگیرند و با توجه به شرایط اظهارنظر کنند

به گزارش پارسینه ، رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: انتظارمان از منتقدان این است که در اظهارنظرهایشان واقعیت‌ها را نیز در نظر بگیرند و با توجه به شرایط اظهارنظر کنند.


محمدرضا عارف در حاشیه مراسم تبریک سال نو که در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد، در جمع خبرنگاران ،درباره اینکه نظرتان در خصوص تفاهمنامه ایران و ۱+۵ چیست، گفت: باید از تیم مذاکره‌کننده کشورمان تشکر کرد. آنها خیلی با قدرت در جهت حفظ منافع ملی و رسیدن به نقطه‌ای که ما آن را حق مسلم خود می‌دانیم، تلاش کردند.


وی با اشاره به متن بیانیه مشترک مطبوعاتی ایران و ۱+۵ اظهار داشت: از مهم‌ترین مسائلی که ما در بیانیه می‌توانیم مشاهده کنیم، رسمیت یافتن و پذیرفتن حق غنی‌سازی ماست. یعنی‌‌ همان چیزی که ما از اول مطرح می‌کردیم و می‌گفتیم فناوری‌های پیشرفته حق همه ملت‌هاست؛ ما در این راستا پیشقدم شدیم تا آن را به تثبیت کنیم.


رئیس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: در عین حال ما این مسئله را هم دنبال می‌کردیم که با به رسمیت شناخته شدن فناوری هسته‌ای٬ باید تمامی تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ما وضع شده بود، لغو شوند که خوشبختانه در هر دو مسیر موفق شدیم و دستاوردهای ارزشمندی داشتیم. هر چند که این در حد بیانیه است و نمی‌شود قطعی صحبت کرد٬ اما با نگاه مثبت امیدواریم در سه ماه آینده توافق‌نامه‌ای در راستای تامین حقوق ملت ما به دست آید که من نسبت به این مساله خوشبین هستم و دعا می‌کنم خداوند به این تیم توفیق دهد تا در مسیری که تاکنون پیموده، با شتاب حرکت کند.


عارف در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا، درباره انتقاداتی که از سوی یک جریان خاص به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و وزیر امور خارجه مطرح می‌شود، تصریح کرد: اظهارنظر حق هر فردی است و می‌تواند مفید هم باشد مخصوصا آنکه این اظهارنظر‌ها در جهت حل مشکلات و رسیدن ما به حقوق قانونی‌مان باشد، ولی من فکر می‌کنم همه قبول دارند که تیم مذاکره‌کننده ما قوی‌ترین تیم است و بسیار خبره هستند و آقای ظریف نیز از برجسته‌ترین کار‌شناسان حوزه دیپلماسی است.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درباره اینکه چقدر نیاز است تا در برخورد با پرونده هسته‌ای جناحی رفتار نشود، خاطرنشان کرد: امیدواریم همه جناح‌ها منافع ملی را در نظر بگیرند و هر تحلیلی در راستای منافع ملی باشد.


وی در پاسخ به این سوال که چقدر از انتقادات را منصفانه می‌دانید، ابراز داشت: نمی‌خواهم انتقادات را نقد کنم، فرض بر این است که انتقادات سازنده است و قضاوت اصلی با مردم است. ولی آنچه که می‌توان انتظار داشت این است که واقعیت‌ها را بپذیریم و یادمان باشد در چه شرایطی وارد مذاکره شدیم و چه شرایطی به ما تحمیل شده بود.


معاون اول دولت اصلاحات افزود: به نظرم روند، روند خوبی است و انتظارمان از منتقدان این است که در اظهارنظر‌هایشان واقعیت‌ها را نیز در نظر بگیرند و با توجه به شرایط اظهارنظر کنند.


عارف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در این خصوص که آیا مصادیق برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس سال ۹۴ مشخص شده، بیان کرد: در خصوص راهبرد‌ها برای انتخابات مجلس صحبت‌های خوبی صورت گرفته و در سال ۹۴ باید به تدریج وارد تعیین مصادیق شویم٬ ولی این مساله هنوز به جمع‌بندی روشنی نرسیده٬ هر چند که معیار‌ها و شاخص‌ها به طور کلی مشخص شده است.


این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه عملا کلید انتخابات زده شده، یادآور شد: ورود قانونی بر اساس بخشنامه‌های وزارت کشور است. ولی در محافل خصوصی صحبت‌های خوبی داشته‌ایم، هر چند که در مورد هیچ گزینه خاصی به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم و هر حوزه خود باید تصمیم‌گیر نهایی باشد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

ارسال نظر

 • ناشناس

  امیدواریم.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار