گوناگون

حداد عادل: هاشمی ما را غافلگیر کرد

پارسینه: عضو ائتلاف برای پیشرفت، با بیان اینکه کشورهای غربی و رسانه‌هایشان به دنبال تضاد احمدی‌نژاد با رهبری بودند، گفت: بنده فکر می‌کنم طراحی دشمنان برای آینده ایران تقابل میان هاشمی و رهبری است و این بسیار خطرناکتر از تقابل احمدی‌نژاد با رهبری خواهد بود‌ و هاشمی گزینه بسیار مناسبی برای ادامه بحران‌های سیاسی و اقتصادی در ایران است.

مشرق: عضو ائتلاف برای پیشرفت گفت: احمدی‌نژاد می‌داند که ۵ برابر کردن یارانه‌ها اقتصاد کشور را نابود می‌کند ولی برای کسب قدرت و رای مردم حاضر است با اقتصاد بازی سیاسی کند.

غلامعلی حداد‌عادل عضو ائتلاف پیشرفت اصولگرایان در سلسله نشست‌های تا انتخابات یازدهم ریاست جمهوری جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره به وضعیت سیاسی امروز کشور گفت: من که بیش از 50 سال با نهضت امام آشنا هستم، وقتی امام اولین اطلاعیه خودش را در پاییز سال 1341 در قم داد، من دانش‌آموز سال آخر دبیرستان بودم و در‌ خرداد 42 در راهپیمائی عظیم عاشورا 42 شرکت داشتم، در این 50 سال هیچ زمان مانند امروز نگران اصل انقلاب نبودم و احساس نگرانی نکرده‌ام، البته شاید اشتباه می‌کنم و در تخمین خطر دچار افراط و اغراق شده‌م، اما احساسم این است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جمع کمیته‌های سه گانه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و شاخه دانشجویان و جوانان این جمعیت افزود: علت این نگرانی من این است که یک مشاهدات و مصنوعات عینی و ساده از نهضت ملی دارم یعنی دوران دولت مصدق یادم است و می‌دانم که یکی از علل شکست آن نهضت اختلافی بود که میان آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدق به وچود آمد.

وی تصرح کرد: اوج اتحاد مصدق و کاشانی در 30 تیر 1331 بود‌ اما سیزده ماه بعد کشور به جایی رسید که آن نهضت با یک کودتای 8 ساعته نابود شد و 25 سال تمام این ملت خون دل خورد و زندان‌های ساواک پر شد از مبارزان و چوب‌های اعدام سحرگاهی.

عضو ائتلاف برای پیشرفت افزود: در آن 13 ماه انگلیسی‌ها توانستند اختلاف بین کاشانی و مصدق را مدیریت کنند. من بعد از انقلاب در بعضی از خاطرات انگلیسی‌ها خواندم که اعتراف کرده بودند ‌ما هم در خانه‌ مصدق و هم در خانه کاشانی مامور داشتیم که اینها مامور بودند ‌اختلاف‌ها را تشدید کنند.

وی افزود : در آن زمان یک جریان سومی هم در کشوربه نام حزب توده وجود داشت که ریشه‌اش در شوروی بود اما انگلیسی‌ها یک عده‌ای را وارد تشکیلات این حزب کرده بودند که آنها اسماً توده‌ای بودند اما انگلیسی بودند که بعدها اسم اینها را گذاشتند توده‌ای‌ نفتی و اینها مامور بودند نقشه‌های انگلیس را توسط حزب توده عملیاتی کنند و سیزده ماه کشور در معرض انواع آشوب‌ها بود و روزنامه‌های طرفدار مصدق به آیت‌الله کاشانی و روزنامه‌های طرفدار کاشانی به مصدق بد و بیراه می‌گفتند و در کنار این بحران سیاسی با ملی شدن صنعت نفت انگلیسی‌ها تصمیم گرفتند نفت ما را نخرند و نهضت ملی در فشار اقتصادی فرار گرفت‌ بنابراین این فشارهای اقتصادی با آشفتگی‌های سیاسی تکمیل شد.

حدادعادل با بیان اینکه از زمانی که تحریم‌ها تشدید شده، شاهدیم همان خط انگلیسی‌ها در زمان نهضت ملی را امروز بی‌بی‌سی و صدای امریکا دنبال می‌کنند، گفت: دنیای استکبار به دنبال ایجاد بحران سیاسی و اقتصادی در کشور است و همین طور که رهبری امسال را حماسیه سیاسی و اقتصادی اعلام کرده‌اند، در واقع می‌خواستند پادزهری به پیکر جامعه در مقابل میکروب بحران سیاسی و اقتصادی تزریق کنند.

عضو ائتلاف برای پیشرفت، با بیان اینکه کشورهای غربی و رسانه‌هایشان به دنبال تضاد احمدی‌نژاد با رهبری بودند، گفت: بنده فکر می‌کنم طراحی دشمنان برای آینده ایران تقابل میان هاشمی و رهبری است و این بسیار خطرناکتر از تقابل احمدی‌نژاد با رهبری خواهد بود‌ و هاشمی گزینه بسیار مناسبی برای ادامه بحران‌های سیاسی و اقتصادی در ایران است.

وی افزود: من با نگاه بدبینانه و نگرانی آینده‌ای را برای کشور تصور می‌کنم که یک عده‌ای از مردم با در نظر گرفتن جنبه‌های اعتقادی و آرمان‌های امام و رهمنود‌های رهبری یک طرف بایستند و طیف دیگری از جریان اصلاحات، دوم خردادی‌ها‌، کارگزاران و مشارکتی‌ها و نهضت آزادی‌ها و ... و همه آنهایی که در فتنه 88 بودند، یک طرف دیگر باشند و کسانی هم که نگران سرمایه خود هستند و از فشار اقتصادی رنج می‌برند و تصور دارند ‌اگر در ایران یک حکومتی روی کار بیاید که مورد تائید غرب باشد، گره از مشکلات اقتصادی باز می‌شود. آنها هم بروند یک طرف و در مقابل نیروهای حزب‌الله قرار بگیرند و خدای نکرده ایران به یک میدان در‌گیری دو قطبی تبدیل شود‌، مانند لبنان 20 سال پیش یا آنچه که درعراق در تقابل بین و شیعه‌ و سنی شاهد بودیم.

عضو ائتلاف برای پیشرفت، با بیان اینکه نگرانم ‌این انتخابات یک نطفه درگیری و تقابل را در کشور منعقد کند، تاکید کرد: با توجه به شرایطی که بعد از ثبت‌نام کاندیدا‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بوجود آمده است، ترسم این است که ما یک جرقه‌ای‌ را خودمان در کشور ایجاد کنیم و دشمنان آن جرقه را شعله‌افروزی کنند.

در ادامه حداد عادل در پاسخ به این سول که سیاست خارجی شما در دولت آینده بر چه مبنایی خواهد بود؟ گفت: با مقدمه‌ای‌ که بنده گفتم، فکر می‌کنم که ما احتمالاً در آستانه یک دورانی قرار داریم که در آن دوران تبعیت دولت از رهبری مانند سه دوره گذشته نباشد.

وی افزود: شرایط امروز کشور به‌گونه‌ای‌ است که گویی خارجی‌ها و دشمنان سیاست داخلی ما را به دست خود ما طراحی می‌کنند و بذری می‌کارند که درخت اختلاف از آن بروید.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه سیاسیت خارجی ما مبتنی بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است، گفت: عزت یعنی خط قرمز ما استقلال باشد، یعنی هر مذاکره و رابطه‌ای مادام که به استقلال کشور خدشه وارد نکند, اشکال ندارد.

وی در توضیح عزت اسلامی افزود: زمانیکه می‌گوییم با اسرائیل را‌بطه بر‌قرار نمی‌کنیم، جزو عزت اسلامی ماست و حکمت هم یعنی شما ببینید در شرایط موجود جهانی رویکرد و راهبردتان چه باشد و مصلحت هم یعنی انعطاف نشان دهید، بنابراین اگر دولتی که این مفهوم را خوب درک کند، می‌توان مشکلات را اداره کرد.

وی با بیان اینکه اگر کسی ‌فکر می‌کند مشکلات ما با غرب ظرف یکی دو سال حل می‌شود، بنده این را ساده‌لوحی می‌دانم، گفت: مساله ما با آمریکا و اسرائیل به‌گونه‌ای‌ است که کسی نمی‌تواند آنرا در سایه دیپلماسی حل کند چرا‌که این مساله برخاسته از انقلاب اسلامی است‌ و مهمترین حساسیت ما در سیاست خارجی باید این باشد که در زمین دشمن بازی نکنیم.

حداد‌عادل همچنین در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه شما سابقه اجرایی ندارید، آیا می‌توانید بزرگترین مسئولیت اجرایی کشور را برعهده بگیرید؟ گفت‌: ادعای معجزه‌آسایی در اجرا ندارم اما مسئولیت‌های اجرایی هم کم نداشته‌ام و در آن زمینه هم ناموفق نبودم که نزدیکترین آن مجلس هفتم است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در مجلس هفتم می‌خواستند کاری کنند که بین اصولگرایان اختلاف بیندازند اما من به‌گونه‌ای مدیریت کردم که باز اصولگرایان در مجلس هشتم پیروز شدند.

حداد‌عادل با بیان اینکه مدیریت کشور بازو و زانوی خوبی برای دویدن و چشم بینا برای تشخیص درست مسیر می‌خواهد، گفت: چشم بینا ترجیحش نسبت به صفات اول بیشتر است و نمونه مثالم دولت احمدی‌نژاد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: احمدی‌نژاد از نظر اجرایی پرکار بود و قدرت اجرایی قوی‌ای داشت اما نگاه واقع‌بینانه‌ای به قدرت و مدیریت کشور نداشت.

حداد‌عادل با برشمردن 9 خطای روشی و بینشی احمدی‌نژاد در دولت نهم و دهم گفت: در آمیختن گفتمان معنوی و غیبی با مسائل حکومتی یکی از اشتباهات بزرگ احمدی‌نژاد بود. نمونه آن هم مصاحبه اخیر ملک‌زاده است که گفته است من از امام زمان حکم دارم.

وی بی اعتنایی به قانون را یکی دیگر از خطاهای احمدی‌‌نژاد برشمرد و گفت: در 3 سالی که من رئیس مجلس بودم، احمدی‌نژاد به هیچ یک از قانون‌هایی که تصویب می‌شد، عمل نمی‌کرد. نمونه آن قانون کنکور بود که چند روز مانده بود به کنکور اما هنوز توسط احمدی‌نژاد ابلاغ نشده بود.

حداد‌عادل گفت: بی اعتنایی به تخصص و دانش نیز از دیگر خطاهای احمدی‌نژاد بود و هر‌چه که خود به فکر و ذهنش می‌رسید، فکر می‌کرد همان درست است.

وی زاویه داشتن با رهبری بخصوص در مسائل فرهنگی را از دیگر خطاهای دولت نام برد و گفت: احمدی‌نژاد مدعی بود که باید دولت سیاستگذار فرهنگی باشد و این یکی از مسائلی بود که دولت را به بیراهه برد.

حداد‌عادل اداره کشور بر اساس تضاد را از دیگر ویژگی‌های منفی دولت احمدی‌نژاد برشمرد و خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد متاسفانه در این 8 سال میان دولت با دیگر نهادهای کشور تضاد ایجاد کرده و یکی از تضادهای دائمی آن با مجمع تشخیص مصلحت بوده است.

عضو ائتلاف برای پیشرفت، بازی سیاسی با اقتصاد را از دیگر خطاهای احمدی‌نژاد دانست و گفت: احمدی‌نژاد می‌داند که 5 برابر کردن یارانه‌ها اقتصاد کشور را نابود می‌کند ولی برای کسب قدرت و رای مردم حاضر است با اقتصاد بازی سیاسی کند و برای رسیدن به پیروزی شعار 5 برابر کردن یارانه‌ها را‌ می‌دهد.

حداد‌عادل افزود: از دیگر خطاهای احمدی‌نژاد سپردن کارها به یک باند خاص است در حالی که ایشان در اوایل دولتش شعار می‌داد ‌من دشمن احزاب و مطالبه‌گری گروه‌های سیاسی هستم اما الان نهادهای بزرگ اقتصادی مانند شستا را به دست جوانان بی‌تجربه موافق خود می‌دهد.

وی عدم ثبات مدیریت‌، از دست رفتن اعتماد جامعه به عقلانی بودن تصمیم‌گیری‌های دولت و همچنین روش‌های غلط برای نشان دادن مردمی بودن دولت را از دیگر خطاهای احمدی‌‌نژاد برشمرد و خاطرنشان کرد: کشور باید به دست کسی بیفتد که بینش و جهان‌بینی درستی داشته باشد بنابراین در اجرا هم نیازمند تجربه هستیم. من وقتی مجموعه کج‌روی‌ها را نگاه می‌کنم، آمدم و خودم را عرضه کردم.

عضو ائتلاف برای پیشرفت، با اشاره به مدیریت خود در مجلس گفت: در مجلس هفتم که به تعبیر مقام معظم رهبری از وسط سنگلاخ‌ها بیرون آمد، من به‌گونه‌ای عمل کردم که یک درگیری در صحن نداشتیم.

حدادعادل با اشاره به مشکلات اقتصادی امروز کشور گفت: مشکلات اقتصادی ما از جنس مشکلات کلاسیک جهان نیست بلکه اقتصاد ما یک وضعیت استثنایی در کل جهان دارد.

وی ادامه داد: ما به حسب ظاهر جنگی نداریم، اما دنیای سرمایه‌‌داری با تمام توان خود سعی دارد تمام مجاری این حکومت را مسدود کند و این همان چیزی است که اوباما از آن به عنوان تحریم‌های فلج‌کننده نام برده است.

عضو ائتلاف برای پیشرفت با بیان اینکه با توجه به مشکلاتی که پیش‌رو داریم، باید برای اداره کشور به مسلمات دانش اقتصاد توجه کنیم، تصریح کرد: متاسفانه ما این تمکین را در آقای احمدی‌نژاد نمی‌بینیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کنار رئیس جمهور باید یک تیم اقتصادی خرد و کلان، پولی و گمرکی، بازار و اصناف و... وجود داشته و افرادی هم که در پست‌های مختلف مدیریتی به کار گرفته می‌شوند، افراد باسواد، با تجربه و کاردانی باشند.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی افزود: مقام معظم رهبری برای اینکه ملت را قادر به مقاومت اقتصادی کنند، سبک زندگی اسلامی را مطرح کردند و ملت باید بداند مادامی که در معرض توطئه‌های غرب هستیم، باید کمربندهایمان را محکم ببندیم، مقاومت کنیم؛ اگر هم بخواهیم همچون مردم دوبی و دیگر کشورهای عربی زندگی کنیم، باید نوکر غرب باشیم.

حدادعادل تاکید کرد: کسانیکه می‌گویند می‌توانیم ظرف دو سال یا شش ماه همه چیز را درست کنیم، حرف گزافی زده‌اند، چراکه ما امروز در یک جنگ اقتصادی هستیم و برای حل مشکلاتمان باید شجاعت و ایمان بایستیم.

وی با بیان اینکه با توجه به حضور هاشمی در انتخابات باید ببینیم صحنه را چطور مدیریت کنیم، تأکید کرد: ما باید در سیاست‌های کلی و مواضع‌مان به این نکته توجه داشته باشیم که مواضع‌مان هم خلاف واقعیت نباشد و هم خلاف مصلحت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای جلیلی نیز با ثبت نامش در روز آخر مانند آقای هاشمی ما را غافلگیر کرد، گفت: اگر آقای جلیلی بتواند پدیده‌ای شبیه احمدی‌نژاد سال 84 خلق کند، باید همگی پشت وی برویم، اما آیا واقعا جلیلی می‌تواند رأی‌ها را به سمت خود جذب کند.

حدادعادل افزود: آقای زاکانی هم مطرح هستند اما آیا در این یکی دو ماه که خود را در معرض کاندیداتوری قرار داده‌اند، چقدر آراءشان در نظرسنجی رشد داشته است؟

عضو ائتلاف برای پیشرفت با بیان اینکه خاتمی در تضاد با هاشمی رأی آورد، تصریح کرد: امروز نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است که اصلاح‌طلبان پشت هاشمی جمع شده‌اند، یا هاشمی عوض شده و یا آنان تغییر کرده‌اند، بنابراین باید رویکردمان در تبلیغات تبیین این موضوع باشد و بیشتر بر سر این موضوع مانور بدهیم.

وی همچنین در مورد برنامه‌های فرهنگی‌اش برای اداره کشور گفت: احمدی‌نژاد که تازه رئیس جمهور شده بود‌، مدعی بود می‌خواهد یک خاک‌ریز تا 200 متر جلوتر از آقا بزند تا سپر بلای ایشان باشد، اما امروز به اینجا رسیده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از مبانی اصلی در عرصه فرهنگی این است که رئیس جمهور آینده باید از لحاظ بینشی به رهبری نزدیک باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار