گوناگون

پوشش زنده

پایان حمله ایران به اسرائیل؛ ارزیابی و پیامدهای عملیات «وعده صادق»

پایان حمله ایران به اسرائیل؛ ارزیابی و پیامدهای عملیات «وعده صادق»

حمله ایران به اسرائیل سرانجام در شامگاه 25 فروردین آغاز شد و تا بامداد روز بعد ادامه داشت. آخرین اخبار مربوط به این حمله را در پارسینه بخوانید.

به گزارش «پارسینه»، دقیقه های پایانی شب گذشته، 25 فروردین، حمله ایران به اسرائیل آغاز شد که طی آن صدها فروند پهپاد و موشک به سوی سرزمین های فلسطین اشغالی شلیک شدند. این عملیات که از سوی سپاه پاسداران «وعده صادق» نام گرفت تا چند ساعت ادامه داشت و هدف از آن تنبیه رژیم اسرائیل به خاطر جنایت های متعدد، از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت فرماندهان و مستشاران نظامی ایران عنوان شد.

اگرچه رویارویی نظامی میان دو طرف چندین دهه جریان داشته است، اما حمله شب گذشته ایران به اسرائیل نخستین عملیاتی بود که به طور مستقیم از خاک ایران انجام شد. 

این حمله با توجه به افزایش تنش ها میان دو طرف، توجه جهانیان را به خود معطوف کرد و به طور زنده توسط رسانه های بین المللی پوشش داده شد.

پارسینه نیز از نخستین لحظات آغاز عملیات وعده صادق به پوشش اخبار و انتشار تصاویر مربوط به آن پرداخت که می توانید در اینجا بخوانید. 

با توجه به اینکه ارزیابی ها از حمله شب گذشته هنوز در حال انجام است و سیل اخبار و واکنش ها همچنان ادامه دارد، پوشش زنده تحولات پس از حمله را می توانید در این خبر دنبال کنید. 

 

حیرت رسانه‌های فارسی زبان ضد ایرانی!

 این حجم موشک و پهپاد که روانه اسراییل شده حاوی پیام‌هایی است.

باطلی پروازهای فرودگاه مهرآباد تا ساعت ۱۲ ظهر تمدید شد

پیرو نوتام صادره شماره «۱۱۳۵» فرودگاه مهرآباد تا ساعت ۱۲ بعداز ظهر امروز امروز (یکشنبه، ۲۶ فروردین) بسته و همه پروازها تا زمان اعلام شده، باطل است.

 

بلینکن: به دنبال تنش نیستیم

وزیر امورخارجه آمریکا در واکنش به حمله پهپادی و موشکی ایران به سرزمین‌های اشغالی با محکوم کردن این اقدام گفت که ایالات متحده به دنبال تنش با ایران تنش نیست.

چین خواستار خویشتن‌داری شد

ساعاتی بعد از پاسخ پهپادی و موشکی گسترده ایران به اقدامات تجاوزکارانه و جنون آمیز رژیم صهیونیستی، چین ضمن ابراز نگرانی عمیق از تشدید وخامت اوضاع در غرب آسیا، خواستار خویشتنداری تهران و تل آویو برای جلوگیری از تشدید تنش شد.

جزئیات تازه از گفتگوی تلفنی بایدن و نتانیاهو

به گزارش «الجزیره»، جو بایدن در یک گفتگوی تلفنی 25 دقیقه ای به بنیامین نتانیاهو گفت که آمریکا به حمایت از اسرائیل در دفاع از خود ادامه خواهد داد، اما در هیچ اقدام تهاجمی علیه ایران شرکت نخواهد کرد.

همچنین گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه اسرائیل به ایالات متحده تضمین داده است که گام بعدی با مشورت واشنگتن انجام شود و قبل از انجام هرگونه اقدام نظامی به ایالات متحده اطلاع داده شود.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم گفت که این کشور به دنبال درگیری بیشتر با ایران نیست. این سخنان از سوی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز تکرار شد.

 

گالانت: باید هوشیار باشیم

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در سخنانی در واکنش به حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به مواضعی در اراضی اشغالی، بر ضرورت هوشیاری این رژیم تاکید کرد.

واکنش حماس به حملات ایران علیه اراضی اشغالی

جنبش حماس در واکنش به حمله ایران به اراضی اشغالی تأکید کرد ملت‌های منطقه حق دارند از خودشان در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی دفاع کنند.

سرلشکر باقری: عملیات به نتیجه رسید و قصدی برای ادامه آن نداریم

 

 ادعای وال استریت ژورنال: حملات ایران به اسرائیل تمام شده، همچنین ایران به سازمان ملل اطلاع داده که این حملات صرفا جهت انتقام بود و بیشتر ازین ادامه نخواهد داشت.

 


photo_2024-04-14_10-08-18

سرلشکر سلامی: رژیم صهیونیستی از هر نقطه به ما حمله کند مورد تهاجم متقابل قرار می‌گیرد

مکزیک خواستار خویشتنداری شد

دولت مکزیک پس از پاسخ نظامی شب گذشته ایران به رژیم صهیونیستی خواستار خویشتنداری طرف‌ها و جلوگیری از گسترش درگیری‌ها در منطقه شد.

 

نیویورک‌تایمز: ایران از سلاح‌های پیشرفته‌ استفاده کرد

نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان: ایران در حمله خود از سلاح‌های پیشرفته‌تری نسبت به آنچه متحدانش در طول ۶ ماه علیه اسرائیل به کار گرفتند استفاده کرد.

وضعیت فعلی آسمان ایران، مناطق مرکزی تا غربی کشور، پرواز ممنوع

photo_2024-04-14_12-13-12


واکنش روسیه به پاسخ موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل

در این بیانیه که ظهر یکشنبه منتشر شد، آمده است:‌ بنا بر اعلام وزارت خارجه ایران، این حمله در چارچوب دفاع از خود و بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در پاسخ به حملات به اهداف ایرانی در منطقه از جمله حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق صورت گرفته است، اقدامی که روسیه پیش‌تر آن را محکوم کرده بود.

وزارت امور خارجه روسیه در ادامه با اشاره به عدم صدور بیانیه محکومیت اقدام تجاوزکارانه اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: متأسفانه این شورا به دلیل مواضع اعضای غربی آن نتوانست پاسخ مناسبی به حمله به نمایندگی کنسولی ایران بدهد.

در این بیانیه آمده است: ما نهایت نگرانی خود را در مورد تشدید خطرناک دیگر در منطقه ابراز می کنیم.

این بیانیه می‌افزاید: ماهیت حل نشده بحران های متعدد در خاورمیانه، به ویژه در منطقه درگیری فلسطین و اسرائیل که اغلب با اقدامات تحریک آمیز غیرمسئولانه همراه است، منجر به افزایش تنش خواهد شد.

وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد:‌ما از همه طرف های درگیر می خواهیم که خویشتنداری کنند؛ امیدواریم کشورهای منطقه مشکلات موجود را از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حل کنند. ما معتقدیم مهم است که بازیگران سازنده بین المللی در این امر مشارکت داشته باشند.

در این بیانیه آمده است: توجه شهروندان روسی مستقر در اسرائیل و کشورهای همسایه، در درجه اول اردن، لبنان و سوریه را به لزوم پیروی از پیام ها و توصیه های عملی منتشر شده در اطلاعیه‌های وزارت امور خارجه روسیه جلب می‌کنیم.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در خصوص پاسخ به اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق بیانیه‌ای صادر کرده بود. 

در بیانیه وزارت خارجه کشورمان آمده است: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اِعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن مستشاران رسمی نظامی ایران که به دعوت دولت سوریه در این کشور مشغول فعالیت بودند و به ویژه حمله نظامی مورخ ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مجموعه ای از حملات نظامی علیه پایگاه‌های نظامی این رژیم را به انجام رساندند.

در این بیانیه تصریح شده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید مجدد بر پایبندی خود نسبت به اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل، بر عزم خویش برای دفاع قاطع از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیرقانونی از زور و تجاوز تأکید می‌کند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ با صدور اطلاعیه‌ای از شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.

در اطلاعیه سپاه آمده است: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز صبح یکشنبه با بیان اینکه قصدی بر ادامه عملیات علیه اسرائیل نداریم و عملیات از نظر ما خاتمه یافته است، گفت: عملیات در حد تنبیه بود اما پاسخ ایران به هر اقدامی بسیار بزرگ‌تر خواهد بود.

سرلشکر محمد باقری افزود: اینکه رژیم صهیونیستی بخش کنسولی سفارت ما را مورد هدف قرار دهد و مستشاران قانونی ما را که به دعوت دولت سوریه در آن کشور حضور دارند را به شهادت برساند عبور از خطوط قرمزی بود که همه کشورها به جز دو سه حامی رژیم صهیونیستی آن را محکوم کردند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: این اقدام کاری بود که باید مورد پاسخ قرار می‌گرفت و مقام معظم رهبری هم فرمودند که این تنبیه باید صورت بگیرد و به حمدالله به همت سپاه پاسداران و کمک سایر نیروهای مسلح این عملیات انجام شد.

منابع خبری عصر دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳ از حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان نزدیک سفارت ایران در دمشق خبر دادند که بر اساس آن، ساختمان کنسولگری ایران در دمشق به طور کامل تخریب شد و خودروهای مقابل آن نیز خسارت دیدند؛ جنایتی که تهران اعلام کرد بدون پاسخ نخواهد ماند و رژیم صهیونیستی از ارتکاب آن پشیمان خواهد شد.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از شهادت سرداران محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهان در  این جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی خبر داد.

وزیر امورخارجه کشورمان شامگاه پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ اعلام کرد:‌ در پاسخ به تماس‌های تلفنی وزیر امور خارجه آلمان، وزیر امور خارجه انگلیس و وزیر امور خارجه استرالیا ضمن تبادل‌نظر درخصوص برخی موضوعات دوجانبه، تأکید کردم که وقتی رژیم صهیونیستی با نقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های وین، مصونیت افراد و اماکن دیپلماتیک را نقض می‌کند و شورای امنیت نیز قادر به صدور یک بیانیه در محکومیت حمله تروریستی به سفارت ایران در دمشق نیست، دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است.

حسین امیرعبداللهیان افزود: در ادامه به لزوم اعلام موضع صریح از سوی سه کشور مذکور در محکومیت این جنایت تروریستی رژیم اسراییل تاکید کردم و تصریح کردم که ایران به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست، اما بازگشت امنیت پایدار در منطقه حساس غرب آسیا، به مهار رهبران جنگ‌طلب و ‌نامتعادل رژیم صهیونیستی و توقف پایدار جنایات جنگی این رژیم علیه غزه و کرانه باختری مرتبط است./ایرنا

ارسال نظر

 • ایران

  پرتاب سیصد موشک و پهپاد برای هیچ؟ آیا این حمله به اندازه ی هزینه ی ساخت خود این تسلیحات صدمه و خسارت به اسراییل زد؟ ظاهرا که هیچ صدمه ای نتوانسته به اونها بزنه و عملا هیچ و پوچ بوده است. البته آخوندها برای خر کردن دنباله هایشان دائم شعار موفقیت عملیات می دهند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار