گوناگون

روابط آمریکا و فرقه رجوی از نگاه اندیشکده آمریکایی

روابط آمریکا و فرقه رجوی از نگاه اندیشکده آمریکایی

متیو پتی، کارشناس «اندیشکده صلح کردی» طی یادداشتی که در سایت وابسته به «اندیشکده کوینسی» منتشر شده، به ارزیابی اقدامات تعدادی از نمایندگان کنگره امریکا برای حمایت از فرقه تروریستی رجوی پرداخته است.

 روزنامه جوان نوشت: بر مبنای آنچه در این مطلب آمده، اواخر پاییز امسال چهار تن از نمایندگان مجلس به نام‌های لنس‌گودن، نماینده جمهوریخواه تگزاس؛ پل‌گوسار، نماینده جمهوری‌خواه آریزونا؛ نیکول‌مالیوتاکیس، نماینده جمهوریخواه نیویورک و رائول‌رویز، نماینده دموکرات کالیفرنیا طی نامه‌ای از اعضای کنگره خواستند از «حقوق دموکراتیک اپوزیسیون ایرانی ساکن در قرارگاه اشرف واقع در آلبانی که برای تغییر حکومت ایران مبارزه می‌کنند، حمایت کنند».

آن‌هایی که در قرارگاه اشرف در تیرانای آلبانی ساکن هستند، اعضای یک گروهک تروریستی هستند که هزاران نفر از مردم ایران را هدف اعمال تروریستی خود قرار داده‌اند، نه آنکه صرفاً اپوزیسیون و مخالف جمهوری اسلامی باشند. البته آن‌ها برای تغییر حکومت ایران تلاش می‌کنند، ولی برای چنین کاری، از مسیر کشتار مردم عبور می‌کنند، چون می‌دانند تا وقتی مردم طرفدار حکومت هستند، امکان تغییر حکومت نیست.

در این مطلب ذکر شده که لابی نگارش این نامه، «سازمان جوامع امریکایی‌ایرانی» بوده که یک گروه حامی فرقه رجوی در ایالات متحده است که با نامه‌نگاری و ارتباط‌گیری با نمایندگان مجلس، این اقدام را به انجام رسانده است.

در ماه‌های گذشته مایک‌پنس معاون ترامپ و مایک‌پمپئو، وزیر خارجه ترامپ نیز دیدار‌هایی با سران منافقین داشتند و از آن‌ها علنی حمایت کردند.

نویسنده مطلب معتقد است این حمایت‌ها می‌تواند برگرفته از رقابت‌های حزبی نیز باشد. چنان‌که وزارت خارجه بایدن، فرقه رجوی را «یک گروه غیردموکراتیک» که «نماینده مردم ایران نیست» قلمداد کرده است، به خصوص که به اذعان نویسنده «این گروه که زمانی برای صدام جنگیدند، قبلاً در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه امریکا قرار داشتند» و همچنین «در نسل‌کشی کرد‌ها توسط صدام مشارکت داشتند»؛ و بعد اذعان دارد که اینکه گروهی با این سابقه تروریستی که حتی سه افسر امریکایی را قبل از انقلاب ترور کرده، مورد حمایت تعدادی از اعضای کنگره امریکا قرار گرفته، نشان می‌دهد که «پول چه نقش مهمی در ساختار قدرت امریکا ایفا می‌کند».

سازمان مجاهدین خلق یا همان دارودسته فرقه تروریستی رجوی، از نگاه دولت امریکا سال‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داشت. آن‌ها هم مخالف حکومت پهلوی بودند و با آن مبارزه کرده بودند و هم سه مستشار امریکایی را در تهران ترور کرده بودند. اما با نقش آفرینی برای کارشکنی در پرونده هسته‌ای ایران و همکاری با صهیونیست‌ها در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و در واقع خوش رقصی برای امریکایی‌ها و ایجاد لابی حامی خود در امریکا، توانستند نگاه امریکایی‌ها را به خود جلب کنند. همین نکات در مطلب متیو پتی هم آمده و بعد نوشته که «تلاش جمهوریخواهان برای ارتقای روابط‌شان با این سازمان تروریستی و احیای نقش این فرقه در سیاست خارجی امریکا نسبت به ایران را می‌توان به افول ناآرامی‌های سال گذشته و شکست دیگر گروه‌های اپوزوسیون به ویژه سلطنت‌طلبان که قصد رهبری براندازان را داشتند، مرتبط دانست. به ویژه که احتمالاً به شکست بایدن در انتخابات دل بسته و برای تشدید فشار‌ها بر ایران در دولت احتمالی جمهوریخواهان، برنامه دارند.»

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار