گوناگون

اقدام تاریخی دبیرکل سازمان ملل برای غزه

اقدام تاریخی دبیرکل سازمان ملل برای غزه

پارسینه: دبیرکل سازمان ملل با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه، نامه‌ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رییس شورای امنیت ارسال کرده است.

مهر نوشت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اقدامی که بسیار به ندرت انجام شده، با استفاده از اختیارات قانونی خود، ماده ۹۹ منشور جهانی سازمان ملل متحد را فعال کرد تا شورای امنیت این نهاد را برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه تحت فشار قرار دهد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه نسبت به «فروپاشی کامل و قریب‌الوقوع نظم عمومی» در نوار غزه هشدار داد.

دبیرکل سازمان ملل در نامه بی‌سابقه خود به شورای امنیت بار دیگر بر لزوم برقراری «آتش‌بس بشردوستانه» در باریکه غزه تاکید کرده است. به گفته آنتونیو گوترش «فروپاشی کامل نظم عمومی» در نوار غزه ارسال کمک‌های بشردوستانه حتی به صورت محدود را «غیرممکن» خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل در نامه خود برای اولین بار از آغاز فعالیتش در این سمت به ماده ۹۹ منشور ملل متحد استناد کرده است.

این ماده به دبیرکل سازمان ملل متحد امکان می‌دهد توجه اعضای شورای امنیت را به موضوعی که ممکن است «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را به خطر بیاندازد» جلب کند.

گوترش در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) نوشت: «با در نظر گرفتن خطر از کار افتادن سیستم‌های امدادرسانی انسان‌دوستانه در غزه، من از شورای امنیت می‌خواهم که مانع از وقوع یک فاجعه انسانی شود و استدعا می‌کنم یک آتش‌بس انسان‌دوستانه فوری اعلام کند».

اقدام تاریخی دبیرکل سازمان ملل برای غزه

وی در نامه خود به رییس فعلی شورای امنیت نوشته که اوضاع در غزه به سرعت رو به وخامت است و امکان دارد که عواقب چنین وضعیتی برای فلسطینیان و همچنین امنیت کل منطقه غیرقابل جبران شود.

گفتنی است این ماده که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته، به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد در مواردی که احساس می‌کند «امنیت و صلح جهان» در خطر است اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری دعوت کند و از آنها بخواهد اقدامی اضطراری در این باره انجام دهند.

خشم تل‌آویو از نامه گوترش به شورای امنیت

نامه گوترش به شورای امنیت با واکنش وزیر خارجه اسرائیل همراه بود. وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در پستی نوشت:
«دبیرکلی گوترش تهدیدی برای صلح جهانی است. درخواست او برای فعال کردن ماده ۹۹ (منشور سازمان ملل متحد) و درخواست برای آتش‎بس در غزه حمایت از سازمان تروریستی حماس و ... است.»ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار