گوناگون

بررسی صلاحیت ترامپ برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی

بررسی صلاحیت ترامپ برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی

پارسینه: دادگاهی در ایالت کلرادو صلاحیت دونالد ترامپ برای شرکت در رای گیری این ایالت برای انتخابات ۲۰۲۴ را بررسی می‌کند.

تسنیم نوشت: دادگاهی در کلرادوی آمریکا صلاحیت دونالد ترامپ برای شرکت در رای گیری این ایالت برای انتخابات 2024 را به دلیل نقش ضمنی وی در حمله مرگبار طرفدارانش به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021با هدف حفظ قدرت، بررسی می کند.

براساس این گزارش، هدف از طرح این دعوی قضایی، ممنوع کردن مقامات ارشد ایالتی از قراردادن نام دونالد ترامپ در رای گیری ایالتی تحت بخش سوم اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا است که پس از جنگ داخلی برای جلوگیری از در اختیار گرفتن مناصب فدرال از سوی شورشیان سابق جنگی ، به تصویب رسید.

این دادگاه که قرار است امروز آغاز شود و برای یک هفته ادامه داشته باشد، آزمونی برای مخالفان ترامپ است که نشان دهند همچنان مسیرهای قابل اجرا برای دور نگه داشتن وی از نامزدی یک ایالت در انتخابات 2024، و تحت ماده قانونی به ندرت استفاده شده مربوط به دوران جنگ داخلی در این کشور وجود دارد. براساس این ماده از قانون اساسی، افرادی که در یک «قیام یا شورش» نقش داشته اند، نمی توانند مناصب دولتی و فدرال را در اختیار بگیرند.

این در حالی است که ترامپ با شکایت های مشابهی از سوی گروه های ذی نفع در ایالت های مینه سوتا و میشیگان نیز مواجه است اما کلورادو اولین ایالتی است که این موضوع را به دادگاه کشانده است.

در همین حال مخالفان ترامپ امیدوارند تا راه پیروزی ترامپ را با سلب صلاحیت از او در ایالت هایی که همواره رقابت تنگاتنگی در آنجا بین نامزدهای دو حزب در جریان است، مسدود کنند اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که احتمال پیروزی این استراتژی مخالفان بسیار کم است.

این در حالی است که رئیس جمهور سابق آمریکا انجام هر گونه اقدام نادرست و اشتباه در جریان حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021 و ممانعت از انتقال مسالمت آمیز قدرت به جو بایدن دموکرات را رد کرده است. کمپین انتخاباتی وی نیز اظهار کرد این دادخواست ها و دادخواست های مشابه مزخرف و بیهوده دیگر، قانون را فراتر از شناخت و تشخیص گسترش می دهد.

در همین حال سارا والاس قاضی دادگاه منطقه ای کلورادو، 5 درخواست جداگانه ترامپ و دوستانش برای نادیده گرفتن و بررسی نکردن این پرونده را ، رد کرد. ترامپ پیشتر در دادخواستی اذعان کرده بود که دادگاه ها قدرت لازم برای مشخص کردن شایستگی او برای حضور در انتخابات را ندارند و به همن دلیل این پرونده نباید بررسی شود اما قاضی این دادخواست را رد کرده بود.

در زمان حاضر ترامپ درگیر پرونده رسیدگی به اتهامات مربوط به کلاهبرداری و بیش از حد نشان دادن ارزش دارایی‌ها و املاکش برای دریافت وام‌های بهتر و شرایط بیمه‌ای مطلوب‌تر است.

علاوه بر این ترامپ به‌همراه 18 تن از مقامات سابق، وکلا، دستیاران، کارکنان دفاتر انتخاباتی و اعضای محلی حزب جمهوری‌خواه متهم هستند که برای ایجاد تغییر در نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا در ایالت جورجیا دست به اعمال غیرقانونی زده‌اند، در این پرونده ترامپ با 13 اتهام روبه‌رو است.

او در یک پرونده دیگر به نگه‌داشتن اسناد محرمانه آمریکا بعد از ترک کاخ سفید متهم شده است. رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این پرونده به 40 فقره جرم از جمله نگهداری آگاهانه اطلاعات حساس دفاعی و مانع‌تراشی در اجرای عدالت متهم شده است.

پرونده دیگر علیه ترامپ، به تلاش‌ او برای ابطال نتیجه انتخابات قبل از شورش 6 ژانویه 2021 مربوط می‌شود. در این شکایت‌نامه که در آن 4 اتهام مطرح شده است ترامپ به جرایمی مانند توطئه برای فریب دولت و توطئه برای مانع‌تراشی در تأیید رئیس‌جمهوری جو بایدن توسط کنگره متهم شده است.

علاوه بر اینها ترامپ در ماه مارس به نخستین رئیس‌جمهور ایالات متحده تبدیل شد که به‌دلیل پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن در سال 2016 و دستکاری اسناد تجاری با اتهامات کیفری مواجه شد.

اما دونالد ترامپ طرح این اتهامات را تنها با انگیزه سیاسی و با هدف کنار گذاشتن او از رقابت‌های انتخاباتی 2024 می‌داند، این در حالی است که براساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، ترامپ همچنان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024 است. وی مدعی است طرح این اتهامات تنها باعث پیشتازی او در نظرسنجی‌ها شده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار