گوناگون

هشدار اردوغان به آمریکا درباره تامین جنگنده اف ۳۵

هشدار اردوغان به آمریکا درباره تامین جنگنده اف ۳۵

پارسینه: رئیس جمهور ترکیه در واکنش به خودداری آمریکا از تامین جنگنده‌های اف۳۵ پیشرفته به آنکارا به واشنگتن هشدار داد.

به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به خلف وعده آمریکا در تامین جنگنده اف ۳۵ پیشرفته ساخت این کشور برای آنکارا، گفت که واشنگتن تاوان این کار را خواهد پرداخت.

پس از کنار گذاشته شدن آنکارا از برنامه «لایتنینگ ۲» برای فروش اف ۳۵، به دلیل خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه، اردوغان در سال ۲۰۲۱ گفت که واشنگتن به آنکارا پیشنهاد خرید اف ۱۶ داده است.

اردوغان امروز (دوشنبه) خطاب به آمریکا گفت: درخصوص جنگنده‌های اف ۱۶ باید بگویم که می‌خواستیم آن را از شما بخریم اما تحویل ندادید. در ابتدا قرار بود به ما اف ۳۵ بدهید اما خلف وعده کردید.

وی افزود: هرچند ما حدود ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کردیم اما هیچ چیزی نگرفتیم! اگر در ازای پول، چیزی در اختیار ما قرار ندهید، تاوان خواهید داد.

هشدار اردوغان پس از اظهارات مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در اوایل ماه جاری مطرح شده است. چاووش اوغلو گفته بود که آنکارا منتظر تایید آمریکا برای دریافت جنگنده‌های اف ۱۶ است.

باب منندز، سناتور دموکرات آمریکا که ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنا را برعهده دارد، پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرد که به شدت با پیشنهاد دولت جو بایدن، برای فروش اف ۱۶ به ترکیه مخالف است.

وی گفته بود: تا زمانی که اردوغان تهدیدهایش را کنار نگذاشته، سابقه حقوق بشری خود در ترکیه را بهبود نبخشد و شروع به رفتار به عنوان یک متحد قابل اعتماد نکند، من فروش اف ۱۶ را تایید نمی‌کنم.

این قرارداد که گفته می‌شود ۲۰ میلیارد ارزش دارد، شامل ۴۰ فروند جنگنده جدید و ۷۹ کیت به‌روزرسانی بوده و این امر نیازمند تایید وزارت خارجه، کمیته روابط خارجی سنا و همچنین کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا است.

یک نشریه ترکیه‌ای پارسال گزارش داد که اگر قرارداد خرید اف ۱۶ به سرانجام نرسد، آنکارا شاید خرید جنگنده نسل چهار «یوروفایتر طوفان» را مدنظر قرار دهد.

تنش بین آمریکا و ترکیه که به حذف آنکارا از برنامه فروش اف ۳۵ منجر شد، پس از تصمیم دولت ترکیه برای خرید موشک اس ۴۰۰ از روسیه، کلید خورد. واشنگتن در واکنش مدعی شد که فروش اف ۳۵ به ترکیه می‌تواند باعث لو رفتن اطلاعات سری نظامی واشنگتن شود. واشنگتن مدعی شده بود که سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ ممکن است که نقاط ضعف اف ۳۵ را شناسایی و اطلاعات را به مسکو ارسال کنند.

با این حال، ترکیه در اکتبر ۲۰۲۱ تاکید کرد که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه، هیچ تهدیدی را متوجه امنیت آمریکا یا ناتو نمی‌کند. روسیه و ترکیه دسامبر ۲۰۱۷ قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری تحویل چهار فروند سامانه موشکی اس ۴۰۰ به امضا رساندند./مهر

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار