گوناگون

رای قاضی آمریکایی به بازگشت نقش برجسته ۲۵۰۰ سال تخت جمشید به ایران

پارسینه: یک قاضی دادگاه عالی نیویورک دستور داد، نقش برجسته باستانی ایران که تکه‌ای از تخت جمشید بوده و قدمت آن‌ به سال ۵۰۰ پیش از میلاد می‌رسد، به ایران بازگردانده شود.


به گزارش نیویورک تایمز، این نقش برجسته ۲۵۰۰ ساله باستانی از سربازان هخامنشی که گفته می‌شود ۸۰ سال است از ایران دزیده شده، در ماه اکتبر و در حالی که در یک نمایشگاه هنری در نیویورک به فروش گذاشته شده بود، از سوی دفتر دادستان منطقه منتهتن نیویورک مصادره شد.

بازرسان این پرونده اعلام کرده‌اند این نقش برجسته که ۱.۲ میلیون دلار ارزش دارد و در اختیار دو فرد ساکن لندن بوده است، در سال ۱۹۳۶ از تهران به سرقت رفته و دوباره در سال ۲۰۱۱ از موزه هنر‌های زیبای مونترال که چند دهه پیش به آن اعطاء شده بود، دزدیده شده است.

دادستان منهتن در دادگاه اعلام کرده که هیچ‌کس نمی‌تواند اثری مسروقه را به فروش برساند.

«روپرت ویس» که یک دلال شاخته شده آثار باستانی در لندن است، به همراه شریکش «سم فاگ» اعلام کرده‌اند که این اثر تاریخی را به صورت قانونی و از شرکت بیمه موزه مونترال دریافت کرده‌اند، اما پس از بررسی‌های طولانی مشخص شد که این آثار مسروقه هستند و این دو فرد هم درنهایت با امضاء برگه‌ای در دادگاه، با تحویل دادن این آثار موافقت کرده‌اند.

این اثر نقش برجسته که ابعادی ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متری دارد، بخشی از صف طولانی سربازان حکاکی شده در ساختمان اصلی محوطه باستانی پرسپولیس (تخت جمشید) بوده است که قدمت آن به دوره هخامنشی و اولین امپراتوری ایران بازمی‌گردد و متخصصان معتقدند بین‌سال‌های ۵۵۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد و زمانی که پرسپولیس مورد هجوم اسکندر قرار گرفته ایجاده شده‌اند.

ارسال نظر

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  حکومت بی کفایت پهلوی و قاجار خیلی از آثار باستانی ایران را به فرنگی ها فروختند و خیلی از آنها را هم خود فرنگی ها خاصه فرانسوی ها دزیدند و بردند،همان فرنگی هایی که اسم خودش را گذاشتند جهان اولی!

 • ناشناس

  بابا نیاد ایران اینجا می گند بت و خرابش می کنند.

 • ایرانی آباد و آزاد

  در کشورمان از این قاضی های شجاع و عادل و غیر سیاسی خیلی کم داریم. واقعا احسنت! رای سختی در این موقعیت حساس صادر کرده است!!!

 • ناشناس

  قاضی شجاع و عادل و غیر سیاسی و جناحی و واقعا مستقل!

 • رها

  داداش دارن تو مجامع بین المللی براتون میخندن اصلا تخت جمشیدی قبل از ۹۰سال نبود به دست یهودی ها و پهلوی ساخته شد تو مرودشت برین قدیمی های مرودشت و ببینن ببینن چی میگن برین مقالات و سخنرانی های ناصر پورپیرا و خیلی کتابها رو بخونن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار