گوناگون

مهربانی‌های نتانیاهو برای چیست؟

مهربانی‌های نتانیاهو برای چیست؟

پارسینه: بنیامین نتانیاهو در رویکردی تازه‌ای که پیش گرفته است تلاش می‌کند با دست گذاشتن بر روی مشکلات داخلی و مسائل روزمره ایرانی‌ها، خود را دوست مردم ایران جلوه دهد.

مهربانی‌های نتانیاهو برای چیست؟
تحریریه پارسینه- حامد کشاورز : اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو درباره کمک به مردم ایران برای حل مشکل کم آبی برگ تازه‌ای از رویکردی است که او اخیرا اتخاذ کرده و تلاش می‌کند رژیم اسرائیل را دوست مردم ایران و دشمن حکومت ایران جلوه دهد به این امید که بتواند میان مردم و دولت اختلاف بیاندازد. اما این راهبرد نتانیاهو یک راهبرد کور نیست، بلکه کاملا آگاهانه و به طور مستمر بر نقاط بحرانی و احساسی ایرانی‌ها دست می‌گذارد.

رویکرد تازه نتانیاهو از ژانویه ۲۰۱۷ که برای نخستین بار پیامی ویدیویی خطاب به مردم ایران منتشر کرد، شکلی جدید به خود گرفت. او در این پیام تاکید کرد که تاکنون بیشتر درباره نظام ایران سخن گفته و کمتر با مردم حرف زده است و در ادامه بار‌ها به این موضوع اشاره می‌کند که دوست مردم ایران است و میان مردم و نظام حاکم تفاوت قائل است.

پس از آن، نخست وزیر رژیم اسرائیل در مواقع حساس تلاش کرده است از بحث‌های جاری در جامعه ایران برای رسیدن به هدف خود استفاده کند.

پس از زلزله کرمانشاه و در حالی که بسیاری از مردم داغدار مصیبت هموطنان خود بودند، نتانیاهو با ژستی انسان دوستانه وارد شد و گفت برخلاف حکومت ایران که به فکر مردمش نیست، او آماده است به زلزله زدگان کمک‌های پزشکی ارائه کند. نخست وزیر رژیمی که سیاست‌های تندروانه‌اش در تخریب منازل فلسطینی‌ها و کشتار کودکان صدای دوستان اروپایی و آمریکایی‌اش را هم درآورده بود، ادعا کرد «من مادران و پدرانی را می‌دیدم که در میان ساختمان‌های فرو ریخته از این زلزله وحشتناک به دنبال فرزندانشان می‌گردند».
یک ماه پس از آن و زمانی که بحث‌ها درباره شکست عمدی علیرضا کریمی مقابل حریف روس برای اجتناب از رقابت با حریف اسرائیلی در مسابقات جهانی کشتی داغ بود، نتانیاهو بار دیگر وارد معرکه شد : «در این میان مردم ایران هستند که هزینه می‌دهند. وقتی مربی علیرضا به او گفت در مسابقه ببازد وی گفت که به نظرش دنیا به پایان رسید».
دو هفته پیش او معضل بیکاری جوانان را دستمایه ابراز همدردی با ایرانی‌ها قرار داد و با انتشار یک پیام فیسبوکی ایرانی‌ها را «از خلاق‌ترین و موفق ترین» مردم جهان خواند که با این همه استعداد همچنان درصد زیادی از آن‌ها بیکار هستند.
از پیام‌های گاه و بیگاه بنیامین نتانیاهو این طور به نظر می‌آید که هدف او دست گذاشتن روی مشکلات و بحث‌های داخل ایران است که معمولا موجی احساسی یا یک نارضایتی پشت آنها وجود دارد. نخست وزیر رژیم اسرائیل که سال ۱۳۹۲ در گفتگو با بی بی سی فارسی با ادعای «مردم ایران اگر آزاد بودند، شلوار جین می‌پوشیدند و به موسیقی غربی گوش می‌دادند» خود را مضحکه خاص و عام کرده بود ، اکنون رویکرد هوشمندانه تری در پیش گرفته و روشن است که دیگر نه از روی ناآگاهی و بی خبری، بلکه با شناخت از مسائل داخلی تلاش می‌کند تا دل ایرانی‌ها را به دست بیاورد.
او برای این کار از یک فرمول ساده هم استفاده می‌کند: علت نارضایتی مردم را پیدا کن، حکومت ایران را دژخیم بی‌توجه به مردم، و خودت را منجی مهربان نشان بده تا محبوب شوی.
اگرچه بیشتر مردم ایران فارغ از جناح بندی‌ها و دلبستگی‌های سیاسی خام چرب‌زنی‌های آقای گرگ نمی‌شوند، اما باید این نکته را مورد توجه قرار داد که دشمنان ایران اکنون متحدتر از هر زمان دیگری نقطه تمرکز خود را بر مسائل و مشکلات داخلی گذاشته‌‎اند و در این زمینه هم تنها به سیاست سنتی خود مبنی بر تحریک تفاوت‌های قومی و مذهبی بسنده نمی‌کنند، بلکه به زندگی روزمره ایرانی‌ها چشم دوخته‌اند. در این زمان، گم شدن خواسته‌ها و نیازهای مردم در میان دعواهای جناحی تنها فرصت را برای آتش‌افروزی بیشتر دیگران فراهم می‌کند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  این چه وضع تیتر و ادبیاته پارسینه؟ تو کی هستی بجای مردم واقعی ایران از این و اون بد میگی هان؟

 • ناشناس

  اکثریت مردم ایران مسلمان هستند و هیچ مسلمانی نمی تواند با صهیونیستهایی که قبله اول آنان را اشغال کرده است دوست باشد.

 • ناشناس

  این بیشتر یک کفتار لاش خور هست تا آقای گرگ! فرض بگیریم آقای گرگ: مازمان کودکی انیمیشن و کارتون شنگول و منگول و حبه انگور را زیاد نگاه میکردیم و پند های زیادی هم آن زمان گرفتیم که درب خانه را بر روی گرگی که در پشم میش مخفی و استتار بود باز نکنیم

 • ناشناس

  کسانی که اولین بار به قاره امریکا پا گذاشتند فوق العاده مهربان بودند با خودشون انجیل و صلیب و خوراکیهای خوشمزه برای سرخپوستای ساده دل بهمراه داشتند

 • پسرشجاع

  ناشناس اگه همون مهربانان :نبودند با اون خوراکی های خوشمزه الان سرخپوستان داشتن هلهله میکردن و پوست کله میکندند و واسه شفای مریضاشون دایره دنبک راه مینداختن و رقص آتش میکردن و واسه آرامش اجدادشون خرس و عقاب میپرستیدن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار