گوناگون

مطمئن ترین روش پاکسازی خانه و بدن از شپش

مطمئن ترین روش پاکسازی خانه و بدن از شپش

شپش ها یکی از بیماری های قدیمی می باشند که برای از بین بردن و پاکسازی آنها می توانید برخی راهکارهای خانگی را انتخاب و در کمترین زمان ممکن استفاده کنید.

شپش یکی از بیماری های کهنه نوظهور است که در بین افراد بخصوص کودکان شیوع پیدا کرده و سرعت پخش آن به حدی زیاد است که از سری به سر دیگر به راحتی منتقل می شود برای از بین بردن آن ابتدا سر فرد را بررسی و سپس با روش هایی که در این بخش از نمناک ارائه می شود منزل را بطور کامل پاکسازی کنید.

نحوه تمیز کردن لوازم جانبی مو

شانه ها، برس ها و لوازم جانبی مو را داخل آب جوش قرار دهید و بگذارید به مدت 1 دقیقه خیس بخورد. برای پاکسازی می توانید لوازم جانبی مو را در مخلوطی از شامپوی مخصوص ضد شپش و آب داغ، به مدت یک ساعت بخیسانید. سپس موهای باقی مانده در آن را جدا کرده و آبکشی نمایید.

نحوه تمیز کردن لباس و ملحفه

رویهٔ بالش ها، ملافه ها، لباس خواب، روتختی و حوله ها را هر روز عوض کنید.ملافه ها را حتماً لازم نیست با مواد شوینده شست، بلکه از خشک کن و گرما استفاده کنید :ملافه ها، کت، کلاه، روسری، بالش، پتو و یا لباس ها را داخل خشک کن بریزید و سپس حدود 30 دقیقه در معرض آفتاب قرار دهید.

اگر همه رختخواب ها را در داخل ماشین لباسشویی با دمای بالا شستید و تعداد ملحفه ها و پتوها بیشتر از ظرفیت خشک کن بود و قادر به خشک کردن آن ها در یک نوبت نبودید، تا زمانی که خشک کن خالی شود و جا برای قرار دادن این وسایل باز شود باقی آن ها را داخل یک کیسه پلاستیکی کاملاً بسته و محفوظ قرار دهید.

نحوه تمیز کردن تشک و تختخواب

تشک را با جارو برقی تمیز نمایید و قسمت های چین دار و درزها و بخش هایی از تشک که سر به روی آن قرار می گیرد، با دقت بیشتری جارو بکشید. برای از بین بردن شپش روی تشک ها و چهارچوب تخت اسپری مخصوص کشتن شپش یا سم ضد شپش را بپاشید.

نحوه تمیز کردن فرش و مبل

سایر سطوحی که ممکن است در 3 روز گذشته مستقیماً با سر تماس داشته باشند باید با جارو برقی تمیز شوند ، این موارد عبارتند از:مبلمان، فرش ها در صورتی که سر روی آن قرار گرفته باشد و بالش ها.

کف خانه و فرش های تمامی اتاق ها به ویژه اتاق نشیمن را با استفاده از جاروبرقی به خوبی تمیز نمایید. سطح مبل ها را به کمک جاروبرقی به خوبی تمیز نمایید وپشتی مبل ها را جدا کنید و قسمت های پشت آن ها و دسته مبل ها در دو طرف مبل را با جارو برقی کاملاً تمیز نمایید و از اسپری مخصوص کشتن شپش استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن صندلی اتومبیل

صندلی ها و تکیه گاه های اتومبیل باید 3 روز پی در پی با جارو برقی تمیز شوند . برای پاکسازی اتومبیل از وجود شپش، پس از جاروبرقی کشیدن صندلی های اتومبیل به ویژه قسمت پشتی صندلی که سر را به آن تکیه می دهیم را با یک پارچه خیس و گرم تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن کلاه گیس

کلاه ، کلاه گیس و لباسهای پوشیده شده باید یک شب در فریزر قرار بگیرند و سپس با یک پارچه مرطوب یا پرزگیر تمیز شوند.

نحوه تمیز کردن کف زمین

کف زمین را با آب و تمیز کننده خوب بشویید تا شپش از بین برود . می توانید از انواع پاک کننده های طبیعی دلخواه خود، مانند محلول سرکه و جوش شیرین برای پاکسازی کف خانه، استفاده نمایید.

نحوه تمیز کردن اسباب بازی های پولیشی

اسباب بازی های مخمل خواب دار را که ممکن است با شپش در تماس باشند را درون کیسه پلاستیکی به مدت 48-72 ساعت قرار دهید زیرا شپش نمی تواند خیلی دور از سر زنده بماند، زیرا به گرمای پوست سر و میزبان احتیاج دارند.

نحوه تمیز کردن شپش روی بدن

استحمام روزانه امکان لانه گزینی شپش روی بدن شما را از بین می برد و رعایت بهداشت و حمام کردن روزانه یکی از بهترین اقدامات برای پیشگیری است.هرگز از اسپری های تدخینی یعنی ضدعفونی با آفت کش گازی استفاده نکنید زیرا در صورت استنشاق یا جذب از طریق پوست می توانند سمی باشند.

نکته مهم :

 • نیازی نیست که هرچه را که دارید داخل کیسه های زباله بریزید ؛ اگر نمی توانید آن را در خشک کن قرار دهید یا آن را جارو برقی کنید به مدت 3 روز آن را درفضای باز قرار دهید و از آن استفاده نکنید.
 • شپش سر حیوانات را آلوده نمی کند و شما نمی توانید از حیوانات شپش بگیرید پس در مورد تمیز کردن حیوانات خانگی خود هم نگران نباشید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار