گوناگون

آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد ؟

آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد ؟

کارشناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: اگر شما یا فرزندتان مبتلا به آبله مرغان هستید، در خانه بمانید تا از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید.

به گزارش ایسنا، سحر رزمجو افزود: عفونت شیوه انتقال بیماری آبله مرغان به این صورت است که از طریق تماس مستقیم با بثورات گسترش می‌یابد و همچنین زمانی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می‌کند، می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل کند.

رزمجو تصریح کرد: آبله مرغان یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد و به‌ صورت بثورات خارش‌دار با تاول‌های پر از مایع روی صورت و بدن دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه آبله‌مرغان یک بیماری هوابرد است که از طریق سرفه و عطسه فرد مبتلا به‌راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند، تأکید کرد: نوزادان و شیرخوارانی که مادرانشان هرگز آبله مرغان نگرفته‌اند بیشتر در معرض عوارض این بیماری هستند.

رزمجو در خصوص انتقال این بیماری به افراد دیگر گفت: دوره نهفتگی آبله مرغان، ۱۰ تا ۲۱ روز است و پس‌ از آن، بثورات، ظاهر می‌شوند و انتقال این بیماری به سایر افراد، از یک تا دو روز پیش از ظاهر شدن بثورات در فرد مبتلا تا زمانی که تمام ضایعات پوسته‌پوسته شوند، امکان‌پذیر است.

کارشناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان اضافه کرد: دوره بیماری آبله مرغان بین ۵ تا ۱۰ روز است، اما به دلیل وجود ضایعات خارش‌دار طولانی‌تر به نظر می‌رسد، خوشبختانه جهت درمان آبله مرغان می‌توان اقداماتی را در خانه انجام داد تا زمانی که دوره بیماری طی شود و بدن بهبود یابد.

رزمجو تصریح کرد: در کودکان سالم، معمولاً این بیماری به درمان پزشکی نیاز ندارد و ممکن است پزشک یک آنتی‌هیستامین برای تسکین خارش تجویز کند، اما در بیشتر موارد باید اجازه بدهید بیماری دوره خود را طی کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان، کارشناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: گاهی اوقات پزشکان برای کسانی که احتمال بروز عوارض آبله مرغان در آن‌ها بالاست، دارو تجویز می‌کنند تا دوره بیماری و خطر ایجاد عوارض کاهش پیدا کند.

 

ارسال نظر

 • خلیج فارس

  ترکیه برای اقامت خارجی چند هزار دلار پول می گیرد ، ولی کشور ما مرزها را به روی افغانها باز گذاشته با ورود آنها انواع و اقسام بیماری از جمله آبله مرغان وارد کشور شده و در شهرستان دشتستان اپیدمی شده ، و بعد از ورود به کشور در محله هایی و یا در خانه هایی زندگی می کنند که امکانات بهداشتی مثل حمام وجود ندارد و متاسفانه مسئولان ما به این معضل توجهی ندارند . در چند روز اخیر درمانگاههای شهر مثل صف کالابرگ !! مملو از بیمار هست .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار