گوناگون

واکنش معاون وزیر علوم به حذف پایان نامه کارشناسی و ارشد

پارسینه: معاون آموزشی وزیر علوم گفت: بحث حذف پایان نامه قابل تأمل است و باید شرایطی وجود داشته باشد که قابل اجرا باشد اما باید نظارت بر پایان نامه را دقیق تر کرد.

به گزارش پارسینه ، مجتبی شریعتی نیاسر با اشاره به سند ملی آموزش (۲۰۳۰) گفت: آنچه که در این خصوص پوشش خبری داده شد، رونمایی نسخه اولیه سند بود و وزیر علوم آن را امضا نکرده بود. صرفا یک نسخه اولیه بود که بتوانیم حرف هایی را در عرصه جهانی مطرح کنیم.

وی افزود: در حال حاضر این شروع خوبی است و محافل مختلف از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی می توانند به این موضوع ورود کنند و نسبت به تکمیل آن گام هایی بردارند.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: این نسخه گام اولیه بود و نمی توان به آن نقدی جدی وارد کرد و ما باید برای تکمیل و اصلاح این سند کمک کنیم و تمام محافل ذیربط نیز می توانند این پیش نویس را بررسی و تکمیل کنند تا با محوریت دفتر یونسکو این متن کامل شود.

شریعتی نیاسر در ادامه درباره بازنگری دروس دانشگاهی گفت: تا سال گذشته ۶۰۰ برنامه بازنگری شده بود که شامل برنامه هایی می شد که ۱۰ سال از عمر آنها گذشته است. در سال جاری نیز تصمیم گیری بر این شد تا از دروسی که بیش از ۵ سال از عمر آنها می گذرد، بازنگری صورت گیرد در حال حاضر ۷۰ کارگروه مختلف در این زمینه ها تشکیل شده است.

وی ادامه داد: هر پنج سال یکبار باید برنامه های آموزشی مصوب شود و ما از هر برنامه ای که نوآوری و بازار داشته باشد، استقبال می کنیم.

معاون آموزشی وزارت علوم به بحث پایان نامه ها اشاره کرد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد بالادستی است تصمیمات شورا برای دانشگاه ها نافذ است ولی در رابطه با حذف پایان نامه در مقطع کارشناسی یک بحث نظری بود که در شورا مطرح شد و معمولا شورا به جزئیات آیین نامه ها ورود پیدا نمی کند، اما اگر نظری داشته باشد برای دانشگاه ها نافذ است.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: اگر تخلفاتی در جامعه صورت می گیرد ما نباید روند معقول طبیعی برنامه های آموزشی را تغییر دهیم بلکه باید بخش های نظارتی تقویت شوند.

وی درباره اینکه آیا امکان این وجود دارد که پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد نیز حذف شود، گفت: این بحث قابل تامل است. باید زمینه هایی فراهم شود تا شرایط دوره های آموزشی بدون پایان نامه نیز فراهم باشد اما برنامه های نظارتی نیز باید وجود داشته باشد.

معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: در برخی از دوره های مجازی در مقطع ارشد بدون پایان نامه هستند ولی ما باید استانداردهای خودمان را در بخش آموزش عالی داشته باشیم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار