گوناگون

ویزای کاری دبی و چالش‌های آن

ویزای کاری دبی و چالش‌های آن

کشور امارات، انواع متنوع ویزاهای کاری را برای مهاجرانی با تخصص‌های گوناگون در نظر گرفته است.

پارسینهمهاجرت به کشور امارات و شهر دبی از طریق کار، از جمله شیوه‌های رایج مهاجرت محسوب می‌شود. شهر دبی آماده پذیرایی از افراد متخصص و ماهر بوده و این امکان را مهیا می‌کند که افراد از تخصص خودشان، در راستای پیشرفت سطح زندگی و توسعه کشور استفاده کنند.

این کشور، انواع متنوع ویزاهای کاری را برای مهاجرانی با تخصص‌های گوناگون در نظر گرفته است. در نتیجه لازم است پیش از هر اقدامی، اطلاعات دقیقی را از انواع ویزاهای کاری دبی کسب کنید. افرادی که به دنبال دریافت ویزای کاری دبی و اخذ اقامت آن از طریق ثبت شرکت هستند، باید در مورد چالش‌های موجود در این مسیر، اطلاعات و آگاهی‌های لازم را داشته باشند است. زیرا در این صورت می‌توانند برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی، با متخصصان و افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنند. در این مطلب به چگونگی اخذ ویزای کاری دبی پرداخته و با چالش‌ها و مراحل آن آشنا خواهیم شد.

در این زمینه می توانید از موسسات با تجربه و معتبری مانند ایران مهاجر که در زمینه دریافت ویزای کاری دبی تجربه های متعددی دارند، کمک و راهنمایی بگیرید تا سریعتر و با ریسک کمتری به نتیجه مطلوب خود برسید.

دلایل محبوبیت ویزای کاری دبی

اخذ ویزای کار دبی و اقامت کاری این شهر زیبا از این طریق، از مزایای مختلفی برخوردار است. در نتیجه این امر به یک گام اساسی مناسب برای افرادی که در جستجوی فرصت‌های شغلی در این شهر هستند، تبدیل شده است. برای محبوبیت مهاجرت به دبی و اخذ ویزای کاری آنجا، دلایل متعددی وجود دارد. از جمله این دلایل باید به موارد زیر اشاره نمود:

فرصت‌های شغلی فراوان و اقتصاد پویا

دبی دارای اقتصادی پویا و رو به رشدی بوده و از جمله قطب‌های اقتصادی جهان محسوب می‌شود. این شهر دارای فرصت‌های شغلی فراوان در حوزه‌های مختلفی چون تجارت، گردشگری، فناوری اطلاعات، پزشکی و مهندسی است.

استاندارد بالای زندگی

دبی یک شهر مدرن و پیشرفته است که خدمات و امکانات رفاهی فراوانی را به شهروندان خود ارائه می‌دهد. شهر دبی، دارای استاندارد‌های بالای زندگی بوده و از لحاظ امنیتی، بهداشتی و آموزشی در سطحی بالا قرار دارد.

موقعیت استراتژیک و دسترسی به دیگر کشورها

شهر دبی دارای یک موقعیت استراتژیک خاص در حاشیه خلیج فارس بوده و به واسطه آن، به دیگر کشورها دسترسی آسانی دارد. در نتیجه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری فراوانی را فراهم می‌کند.

انواع ویزای کار دبی

ویزای کاری دبی دارای انواع مختلفی است که هر یک از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارد. اگر قصد دارید با این نوع ویزا به دبی سفر کنید بهتر است درمورد آنها اطلاعات کامل داشته باشید. در این بخش به بررسی انواع مختلف ویزای کار دبی خواهیم پرداخت:

ویزای کار موقت

ویزای کار موقت، به کارفرمایان این اجازه را می‌دهد که افراد کارشناس و متخصص را به صورت پروژه‌ای یا قرارداد فصلی استخدام نمایند.

ویزای کار پاره وقت

ویزای کار پاره وقت به متقاضیان کار در امارات و به ویژه در شهر دبی، اجازه می‌دهد تا برای بیشتر از یک کارفرمای اهل امارات، با روزها و ساعات مشخصی در ماه کار کنند.

ویزای کار فریلنسر

ویزای کار فریلنسر، برای افرادی که تحت اسپانسری و حمایت خودشان به صورتی خوداشتغالی اقدام می‌کنند، صادر می‌گردد. در واقع لازم است متقاضیان فریلنسری خدمات مشخصی را ارائه داده و یک کار معینی را تکمیل کنند. این افراد بدون قرارداد و یا اسپانسری، در مدتی مشخص برای یک شرکت یا یک فرد در امارات کار می‌‌کنند.

ویزای ماموریت امارات

ویزای ماموریت امارات به آن دسته از متقاضیانی تعلق می‌گردد که در یک شرکت خارجی استخدام شده‌اند. اما یک کار موقت در یکی از شعبه‌های آن شرکت که در کشور امارات فعالیت می‌کند، دارند. کلیه شرکت‌های بین‌المللی با شعب رسمی در حداقل یک شهر امارات، این امکان را دارند که از طریق این روش، نیروی کار مورد نیاز خود را جذب نمایند.

ویزای کار ترانزیت امارات

این مجوز، به تجار، رانندگان و افرادی که ترانزیت کالای خود را از مسیر امارات متحده عربی انجام می‌دهند و این قصد را دارند که در مدت اقامت خود در امور کوتاه مدت و یا در جلسات کاری شرکت کنند، داده می‌شود.

ویزای کار مخصوص سرمایه‌گذار یا شریک پروژه

این ویزا، ویژه آن دسته از افرادی است که در کشور امارات، در تجارتی سرمایه‌گذاری کرده و یا در یک شرکت مستقر در امارات شریک تجاری هستند. این ویزای سرمایه‌گذاری امارات به علت مالکیت و یا مشارکت گره خورده است.

مراحل اخذ ویزای کاری دبی

بدون شک، فرآیندی مانند مهاجرت، مسیر دشوار و پرهزینه‌ای را دارد. ولی داشتن اطلاعات مناسب و مشورت با افرادی که تجربه طی کردن این مسیر را داشته‌اند، موجب کاهش هزینه‌ها و رفع بسیاری از چالش‌های موجود در این پروسه می‌شود. مراحل اخذ ویزای کار دبی بر‌اساس نوع ویزای کاری مورد نظر، متفاوت خواهد بود. در اینجا به روال کلی دریافت ویزای کاری دبی خواهیم پرداخت:

1.     پیشنهاد کار و قرارداد کار

اولین گام در فرآیند اخذ ویزای کاری آن است که یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای ساکن در دبی را دریافت کنید. معمولا پس از پذیرفته شدن پیشنهاد، یک قرارداد کار رسمی با اشاره به ضوابط و شرایط استخدام مانند مسائل حقوق و مزایا، تهیه می‌شود.

2.     اقدامات کارفرما

کارفرما باید درخواستی را به وزارت منابع انسانی و همچنین اداره مهاجرت مربوطه در امارات، ارائه کرده و اینگونه پروسه مربوطه را آغاز کند. این برنامه از جمله جزئیاتی درباره قرارداد کار، شغل و کارمند است.

3.     اخذ تاییدیه

در مرحله بعد درخواست ارسال شده کارفرما، به وسیله مراجع مربوطه، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سپس کارفرما در صورت تایید این درخواست، تاییدیه ابتدایی به منظور ویزای کار کارمند را دریافت می‌کند.

4.     اجازه ورود

با تایید ابتدایی، کارفرما برای اخذ مجوز ورود درخواست کرده و به کارمند این اجازه را می‌دهد که برای مقاصد کاری به امارات وارد شود. معمولا این مجوز، در یک دوره‌ محدود و معتبر استفاده می‌شود.

5.     معاینات پزشکی

بعد از ورود به کشور امارات متحده عربی، کارمند ملزم است که برای اطمینان از رعایت استانداردهای بهداشتی مشخص شده به وسیله مقامات امارات، معاینات پزشکی را انجام دهد. اغلب این آزمایش‌های پزشکی شامل غربالگری بیماری‌های عفونی است.

6.     برنامه شناسه امارات

کارفرما بعد از معاینات پزشکی، به جهت شناسه امارات کارمند، اقدام به درخواست کارت شناسایی اجباری برای ساکنان امارات می‌کند.

7.     مهر ویزای اقامت

مرحله آخر این فرآیند، دریافت مهر ویزای اقامت در پاسپورت فرد کارمند خواهد بود. معمولا این فرآیند در اداره کل اقامت و امور خارجه و اداره مهاجرت مرتبط تکمیل می‌شود.

8.     اخذ مجوز کار

کارفرما، همزمان با مهر ویزای اقامت، برای کارمند نیز مهر کارت کار او را دریافت می‌کند. کارت کار مانند مجوز رسمی استخدام عمل خواهد کرد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری دبی

مدارکی که لازم است شما جهت دریافت ویزای کاری امارات تهیه کرده و آن‌ها را ارائه دهید، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی مربوط به تولد، شناسنامه و …
 • فتوکپی مدارک تحصیلی که به وسیله سفارت امارات تایید شده باشند.
 • عکس‌ پاسپورتی 
 • کارت شناسایی اماراتی
 • اجازه ورود از وزارت کار و نیز از منابع انسانی کشور امارات
 • گواهی سلامت پزشکی که از مراکز درمانی تایید شده توسط دولت امارات صادر شده باشد.
 • کپی از کارت ثبت شرکت کارفرما
 • مدارک مرتبط با سکونت در امارات مانند یک کپی از اجاره‌نامه
 • یک کپی از مجوز شرکت مربوطه
 • مدارک برخورداری از تمکن مالی برای فرد متقاضی
 • رسید پرداختی هزینه‌های مختلف مربوط به درخواست ویزا

مدت اعتبار ویزای کاری دبی

لازم به ذکر است که مدت زمان صدور ویزای کاری دبی، در حدود یک هفته خواهد بود. زمانی که شما برای اولین باز، ویزای کاری دبی را دریافت می‌کنید، این ویزا تا مدت ۳۰ روز اعتبار داشته و علاوه بر این، امکان تمدید آن تا ۳۰ روز دیگر نیز وجود دارد. این مجوز به افراد این امکان را می‌دهد که تا ۶۰ روز در امارات اقامت نموده و در این مدت، این فرد و کارفرمای او، موظف به دریافت شناسه امارات، ویزای اقامت و کارت کار خواهند بود.

هزینه ویزای کاری دبی

از مهم‌ترین ویژگی‌های ویزای طلایی کاری دبی، وجود هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه آن به شمار می‌رود. شما باید به منظور دریافت یک ویزای طلایی ۵ ساله یا همان ویزای سبز، به ازای هر نفر در حدود ۶۵۰ درهم هزینه نمایید. این ۶۵۰ درهم، شامل ۵۰۰ درهم هزینه صدور ویزا و نیز ۱۵۰ درهم هزینه درخواست آن می‌شود. در صورتی که شما می‌خواهید یک ویزای ۱۰ ساله را اخذ نمایید‌، باید ۱۵۰ درهم هزینه درخواست ویزا و نیز ۱۰۰۰ درهم هزینه صدور آن برای هر نفر را بپردازید که در مجموع این مبلغ، ۱۱۵۰ درهم خواهد بود.

شرایط لازم برای ویزای کاری دبی

هر یک از افرادی که بالای ۱۸ سال دارند، می توانند برای اخذ ویزای کاری کشور امارات اقدام نموده و در نتیجه در این کشور کار کنند. اما این امر در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که این افراد شرایط اعلام شده به وسیله وزارت منابع انسانی امارات رعایت کرده باشند. با توجه به مدرک تحصیلی و مهارت افراد، نیروی کار در دبی به دو گروه زیر تقسیم می‌شوند:‌

 •  گروه اول دارندگان مدارک دانشگاهی مانند لیسانس و بالاتر از آن
 • گروه دوم دارندگان مدرک دیپلم یا فوق دیپلم با مهارت‌های مربوطه

در ادامه به بررسی شرایط مورد نیاز جهت دریافت ویزای کاری دبی، خواهیم پرداخت:

 • دارا بودن سن بالای ۱۸ سال
 • داشتن مدرک تحصیلی دیپلم به منظور فعالیت در مشاغل فنی و تکنسین
 • داشتن مدرک لیسانس با برخورداری از سابقه ۲ سال کار مرتبط با مشاغل تخصصی
 • برخورداری از جواز معتبر به وسیله کمپانی اماراتی یا دیگر سازمان استخدام کننده
 • شرکت اماراتی در نظر گرفته شده به هیچ عنوان نباید تخلفی داشته باشد
 • لازم است کار با ماهیت آن شرکتی که برای استخدام شما اقدام می‌کند، همخوان باشد.
 • تخصص مورد نیاز به منظور دریافت جواز کار سازگار با تخصص متقاضیان از وزارت منابع انسانی

b6a83e67-5c30-4267-b3c1-c332b31e10ee

حقوق کار در دبی چقدر است؟

از مهم‌ترین مسائلی که در زمان تصمیم‌گیری برای کار در دبی در نظر خواهیم داشت، میزان درآمد و حقوق دریافتی در این شهر است. خوشبختانه کشور امارات متحده عربی بسیار ثروتمند بوده و میزان پرداخت حقوق متناسب با کار، بسیار ایده‌آل است. البته کاملا مشخص است که در دبی، حقوق کار و میزان دستمزد افراد برای مهارت‌ها و تخصص‌های گوناگون، کاملا متفاوت است. هر اندازه که رزومه شما قویتر بوده و برای کار در دبی، دست پرتری داشته باشید، پول بیشتری را در این مسیر کسب می‌کنید.

البته لازم به ذکر است که مهارت‌های صحبت و مذاکره در مصاحبه کاری نیز بسیار حائز اهمیت است. چرا که این مهارت‌ها، ذهنیت ابتدایی کارفرما را در مورد شما ساخته و می‌تواند تاثیر زیادی را در تعیین حقوق کار داشته باشد. مشاغل پزشکی از پردرآمدترین و بهترین مشاغل در دبی هستند. به علت وجود شرایط مناسب برای کار پزشکی در دبی، در سال‌های اخیر آمار مهاجرت پرستاران به امارات به شدت افزایش یافته است.

میزان حقوق و درآمد در امارات

حقوق متوسط افراد در دبی، در هر ماه حدود ۲۱٬۵۰۰ درهم و یا ۵٬۸۵۳ دلار آمریکا خواهد بود. هر چند که حقوق متوسط در کشور امارات و شهر دبی، نسبت به کشورهای غربی دیگر بیشتر است، ولی در مقایسه با برخی از کشورهای توسعه یافته نظیر ایالات متحده آمریکا، این میزان حقوق بسیار پایین‌ است. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که هزینه زندگی در شهر دبی در حدود ۱۴-۱۵٪ پایین‌تر از هزینه زندگی در ایالات متحده خواهد بود.

 قوانین ویزای کار دبی در ۲۰۲۴ 

مطابق با قوانین جدید کشور امارات که در نهایت به تصویب و تایید شورای ملی فدرال نیز رسیده است، اعتبار ویزای کاری دبی برای ایرانیان در سال ۲۰۲۴، به ۳ سال افزایش یافته است. برای کار در دبی، از لحاظ قانونی لازم است که جواز کار داشته باشید. دقت داشته باشید که این قانون جدید فقط در صورتی عملی بوده و صدق می‌کند که فرد مذکور استخدام شده و همچنین شرکت نیز حداقل به مدت یک سال کار کرده و دوران آزمایشی را بگذراند. علاوه بر این لازم است تا هر دو طرف، یعنی هم شرکت و هم کارمند، توافق‌نامه‌ای را برای ادامه کار با همدیگر داشته باشند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار