گوناگون

معجزه آب لیموی تازه برای دیابتی ها

معجزه آب لیموی تازه برای دیابتی ها

متخصص تغذیه ورژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهدبهشتی گفت: یکی از باورهای غلطی که بین افراد مبتلا به دیابت مطرح شده است این است که مصرف آب لیموی تازه باعث افزایش قند افراد مبتلا به دیابت می شود و نباید استفاده شود.

پارسینه: متخصص تغذیه ورژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهدبهشتی گفت: یکی از باورهای غلطی که بین افراد مبتلا به دیابت مطرح شده است این است که مصرف آب لیموی تازه باعث افزایش قند افراد مبتلا به دیابت می شود و نباید استفاده شود.

دکتر گلبن سهراب در گفت وگو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که یک لیموترش کامل 29 کیلوکالری انرژی دارد و فقط 6 گرم قند دارد اظهار کرد: لیموترش منبع ویتامینC ،اسید فولیک، ‌پتاسیم و فیبر است.

وی افزود: فیبر مواد غذایی باعث می شود قند خون بعد از مصرف آن ماده غذایی زیاد بالا نرود و در عین حال اندیس گلایسمی آب لیمو ترش بالا نیست، یعنی بعد از مصرف آن قند خون با شیب تند بالا نمی رود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که وجود پتاسیم و ویتامین C در آب لیمو ترش تازه در کاهش فشارخون نقش دارد افزود: با توجه به اینکه افراد مبتلا به دیابت بیشتر از افراد معمولی مستعد افزایش فشارخون و بیماریهای قلبی و عروقی هستند مصرف آب لیموی تازه در حد یک چاشنی در کنار غذا می تواند در پیش گیری از بروز فشارخون و بیماریهای قلبی و عروقی نقش موثری داشته باشد.

وی تاکید کرد: ویتامین C ‌ موجود در لیموترش تازه در سنتز کلاژن نقش دارد و می تواند در استحکام دیواره رگها و پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی نقش داشته باشد همچنین سیترات پتاسیم موجود در آب لیموترش تازه مانع تشکیل سنگ های کلیوی می شود، بنابراین مصرف آن به این دسته از بیماران هم توصیه می شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با بیان این که مصرف آب لیمو همراه غذا باعث جذب بهتر آهن می شود تاکید کرد: آب لیمو برای افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن هم بسیار مفید است.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار