گوناگون

بهترین راه‌های شست‌وشوی فرش برای خانه‌تکانی عید

بهترین راه‌های شست‌وشوی فرش برای خانه‌تکانی عید

فرش‌ها و قالیچه‌ها محل تجمع انواع باکتری‌ها، کثیفی و خرده زباله‌ها هستند به همین خاطر در خانه‌تکانی شب عید اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.

به گزارش راهنماتو، فرش‌ها و قالیچه‌ها عضوی جدایی‌ناپذیر از دکوراسیون داخلی منازل ما ایرانی‌ها هستند. اهمیت بالای فرش در فرهنگ ایرانی باعث شده است، که نظافت کردن آن برای ما بسیار مهم باشد. از این رو حداقل هفته‌ای یکبار با جاروبرقی به جان فرش‌ها می‌افتیم. اما، تمیز کردن عمقی فرش، سالی یکبار جزوی از واجبات است. نه برای اینکه نزدیک به عید می‌شویم و طبق سنت‌ها خانه تکانی می‌کنیم، بلکه برای پاکیزه و با نشاط نگه داشتن فضای خانه. همه چیز درباره شست‌وشوی فرش را در این مقاله بخوانید تا برای خانه تکانی دغدغه شما کمتر شود.

اهمیت نظافت فرش در خانه تکانی

فرش‌ها و قالیچه‌ها محل تجمع انواع باکتری‌ها، کثیفی و خرده زباله‌ها هستند به همین خاطر در خانه تکانی شب عید اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. بنابراین در گام اول آن را جارو برقی می‌کشیم؛ اما گام بعدی شستن عمقی فرش و تمیز کردن تار و پود و الیاف آن است. وقتی به این سطح وارد شویم، لکه‌ها و کثیفی‌ها را به صورتی عمیق از بین می‌بریم، در نتیجه فرش نوتر از قبل به نظر می‌رسد. جالب است بدانید که از بین بردن کثیفی‌های عمقی فرش، از پوسیدگی آن جلوگیری می‌کند. به شرطی که از مواد شوینده‌ی مناسبی استفاده کنیم و رد آن را به طور کلی از سطح فرش پاک کنیم.

آیا باید فرش‌ها را فقط در خانه تکانی تمیز کرد؟

بسته به اینکه فرش مورد نظر شما در کدام بخش از خانه قرار بگیرد، نیاز آن برای شست‌وشو متفاوت خواهد بود. در برخی موارد ممکن است سالی یکبار و فقط برای خانه تکانی شستن فرش کافی باشد، اما اگر در خانه بچه‌های کوچک داریم، افراد سیگاری یا شومینه‌های دودزا داریم، بهتر است هر سه یا شش ماه فرش را به شکلی عمیق تمیز کنیم. بعلاوه، فرش‌هایی که مثلا در آشپزخانه قرار دارند، بیشتر از فرش‌های اتاق پذیرایی در معرض کثیفی قرار می‌گیرند و پاخورِ بیشتری دارند. اگر تا امسال چنین کاری نمی‌کردید، یا برای خانه تکانی امسال هم در برنامه‌تان شست‌وشوی عمیق فرش را در نظر نداشتید بهتر است با ترفندهایی که در ادامه بررسی می‌شود، اقدام کنید.

قدم‌های اولیه برای تمیز کردن عمقی فرش

در قدم اول برای تمیز کردن عمقی فرش باید تمام وسایل و پایه‌هایی که روی آن هستند را دور کنیم. این کار باعث می‌شود که هیچ نقطه از سطح فرش را برای تمیز کردن جا نیاندازیم.

در قدم دوم برای تمیز کردن عمقی فرش باید سطح آن را یک جاروبرقی اساسی بکشیم. اینکار باعث می‌شود که خرده زباله‌ها، موها و کثیفی‌های سطحی از بین برود.

در قدم سوم برای تمیز کردن عمقی فرش در خانه تکانی باید لکه‌هایی که به شدت به چشم می‌آیند را از بین ببریم. مثلا نقطه‌ای که مدتی قبل روی آن چای یا قهوه ریخته. این کار باعث می‌شود که سرعت عمل ما بالاتر برود. برای از بین بردن لکه‌های نقطه‌ای می‌توانیم از مواد لکه‌بر استفاده کنیم. یا ترکیبی از نمک، سرکه و جوش شیرین را بر روی آن قرار داده و پس از دقایقی با اسفنج پاک کنیم. فراموش نکنید که نباید توری مورد استفاده برای از بین بردن لکه را به سطح فرش فشار دهید. این کار باعث می‌شود که لکه و رنگ آن به بخش داخلی الیاف فرش نفوذ کند، پس از ماندن مواد شویند روی آن نقطه، لکه به سطح آمده، بهتر است آن را به آرامی از سطح فرش پاک کنید و اگر هنوز اثر آن باقی مانده بود، فرآیند را تکرار کنید.

شست‌وشوی عمیق فرش با سرکه برای خانه تکانی

برای شست‌وشوی عمیق و کامل فرش در خانه تکانی بهتر است به جای استفاده از مواد شوینده شیمیایی، از محلول‌های طبیعی دست‌ساز استفاده کنیم. یکی از این مواد، می‌تواند سرکه سفید مقطر باشد. باید سرکه سفید را با آب سرد مخلوط کنید، آن را داخل یک بطری اسپری بریزید و بعد بر سطح فرش اسپری کنید. باید از یک نقطه شروع کنید تا حدی که فرش کاملا مرطوب شود. پس از اسپری کردن محلول باید ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید. بعد یک پارچه میکروفیبر بردارید و آن را بر سطح فرش بکشید. هر از چندگاهی باید پارچه یا توری را داخل سطل آب قرار داده، تمیز کنید و سپس کار را ادامه دهید. پس از اتمام کار، باید پنجره‌ها را باز بگذارید تا فرش به مرور کاملا خشک شود. اگر پیش از خشک شدن فرش بر سطح آن قدم بگذارید یا اساستان را بچینید، ممکن است رد پا یا لوازم بر آن بیافتد و زحماتتان را هدر دهد.

شست‌وشوی عمیق فرش با نمک و جوش شیرین

یکی دیگر از محلول‌های تمیزکننده که می‌تواند جایگزین مواد شوینده شیمیایی برای شست‌وشوی عمیق فرش در خانه تکانی عید باشد، ترکیب نمک، جوش شیرین و آب است. نسبت یک به یک نمک و جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و بعد از یک نقطه بر روی فرش قرار دهید. فراموش نکنید که فرش باید مرطوب شود، اما خیس نه! سپس از یک فرچه استفاده کنید و سطح و عمق فرش را به محلول آغشته کنید. بهتر است جهت چرخش دست یکسان و ۹۰ درجه باشد تا تمام کثیفی‌ها از بین برود. سپس از یک حوله برای برداشتن محلول از سطح فرش کمک بگیرید. وقتی که فرش خشک شد، باید مجددا سطح آن را جاروبرقی بکشید تا نمک و جوش شیرین باقی مانده، به طور کامل از فرش و الیاف آن خارج شوند.

فراموش نکنید که اگر دستگاه بخارشوی دارید، به جای آغشته کردن فرش با محلول، می‌توانید از بخارشوی استفاده کنید.

شست‌وشوی عمیق فرش با مواد شوینده

این یک اقدام خطرناک برای سلامت شما است! منظورمان استفاده از مواد شوینده قوی برای شست‌وشوی فرش است. بنابراین به جای به خطر انداختن سلامتتان و از بین بردن شیرینی تعطیلات عید، بهتر است از ترکیباتی که پیشتر به آن اشاره شد برای تمیز کردن عمیقی فرش استفاده کنید. اما، اگر اصرار به استفاده از مواد شوینده دارید، بهتر است در درجه اول حتما از دستکش استفاده کنید، کودکان و افراد مسن را از محیط دور نگه دارید و در و پنجره‌ها را باز کنید. طبق روشی که بر روی مواد شوینده شرکتی نوشته شده است، می‌توانید شست‌وشوی عمیق فرش را شروع کنید.

بهتر است مواد شوینده را بدون ترکیب کردنش با آب و رقیق کردن آن بر سطح فرش نریزید چون ممکن است فرش را پوسیده کند و خطرات آن برای سلامتی شما بیشتر باشد. پس از استفاده از این موادهای شوینده، حتما باید یک الی دو بار با توری یا دستمال مرطوب سطح فرش را تمیز کنید و در نهایت یک دستمال خشک روی آن بکشید. پس از اتمام کار، حتما از خشک شدن فرش مطمئن شوید و بعد روی آن راه بروید یا لوازمتان را بچینید.

بهتر است فرش‌هایتان را در خانه با آب و به شیوه سنتی نشویید، چون مجبور می‌شوید مقدار زیادی آب و زمان هدر دهید. اگر می‌خواهید فرشتان بیش از آن‌چه گفته شد تمیز و نو شود، روی یک قالیشویی حرفه‌ای حساب باز کنید و شست‌وشوی فرشتان را به آن بسپارید.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار