گوناگون

پیشگیری از سرماخوردگی با پوشاندن سر نوزاد

پیشگیری از سرماخوردگی با پوشاندن سر نوزاد

پارسینه: پوشاندن سر در زمستان و هوای سرد علاوه بر گرم کردن سر تاثیر بسزایی در جلوگیری و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها دارد.

انسان‌ها به طور کلی قادر به حفظ درجه حرارت ثابت بدن بدون در نظر گرفتن محیط هستند اما برای نوزاد شما این توانایی کاملا توسعه نیافته است. او نمی‌تواند عرق کند و همین‌ ها دلایلی برای پوشاندن کلاه برای نوزاد است.

در این حالت آنها انتقال گرمای بیشتری را تجربه می‌کنند و پوشاندن کلاه به شیرخوار مانع از خنک شدن بیش از حد کوچولو می‌شود.

به عنوان یک قاعده کلی برای اینکه بدانید نوزاد شما به کلاه نیاز دارد یا خیر باید آب و هوا را بررسی کنید.

همچنین هنگامی که بیرون هستید باید ببینید احساس سرما می‌کنید یا خیر. اگر شما سردتان باشد نوزاد هم احساس سرما خواهد کرد. می‌توانید برای اطمینان دست و پایش را لمس کنید تا متوجه میزان سردی بدنش بشوید.

علائم نیاز به کلاه در نوزاد

به جز لمس بدن نوزاد، احساس سرما را می‌ توان از علائم دیگری مانند تغذیه ضعیف، گریه ضعیف و ضربان قلب پایین متوجه شد. توجه داشته باشید که نوزاد در صورتی که سردش باشد ساکت و آرام می‌شود. با همه این احوال شما هنوز هم باید احتیاط کنید و نوزاد خود را بیش از حد گرم نکنید.

این شرایط ممکن است در هر زمان اتفاق بیفتد بنابراین باید به برخی از علائم توجه داشته باشید.

یکی از این علائم احساس تب و همچنین عرق نکردن نوزاد است. اگر به نظر می‌رسد سردرگم و گیج است، استفراغ می‌کند و ضربان قلب سریع دارد، می‌توانید به این نتیجه برسید که گرمای بدن او بیش از حد شده است.

زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید، یک کلاه روی سر او قرار داده می‌شود تا گرم بماند. اما به محض ورود به خانه، می‌توانید کلاه را از سر او بردارید مگر اینکه خانه سرد باشد یا در فصل سرما باشید.

آیا پوشاندن کلاه به نوزاد در خانه لازم است؟

اگر کودک شما گرم است و بدنش سرد نیست بهتر است از گذاشتن کلاه روی سرش جلوگیری کنید. در خانه‌هایی که دمای ایده‌آل برای کودک 20 تا 22 درجه سانتی‌گراد است واقعا لازم به گذاشتن کلاه به سر نوزاد نیست.

آیا پوشاندن کلاه به نوزاد خارج از خانه لازم است؟

مادران معمولا در مورد پوشاندن کلاه به نوزاد به چند عامل متعدد هستند. برخی ملاحظات از جمله از دست دادن گرما از طریق سر یا محافظت در برابر اشعه خورشید می‌تواند تاثیر داشته باشد. اما اگر دمای هوا کمتر از 12 درجه سانتی‌گراد باشد باید حتما به نوزاد کلاه پوشاند.

منبع : تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار